Wrzosowa ścieżka, Wrzosowa Kraina, aplikacja zamiast DJI Fly

Mavic Mini: jaka aplikacja zamiast DJI Fly

Dronelink, Litchie, Red Waypoint

Ostatnia aktualizacja:

DJI Fly to domyślny, darmowy program do latania dronem Mavic Mini. Od niedawna nie jesteśmy jednak na nią skazani – są już dostępne alternatywne aplikacje zamiast DJI FLy. Po co apkę producenta zmieniać na inną? Są co najmniej dwa powody.

Pierwszy powód do zmiany: kompatybilność

To jest bardziej argument dla tych, którzy zastanawiają się nad kupnem Mavica Mini, bo jeśli ktoś już go ma i lata, to zapewne problem kompatybilności DJI Fly już obszedł. Na czym polega ten problem pisałem kilka miesięcy temu. W skrócie: DJI Fly to aplikacja 64-bitowa i nie działa na smartfonach z 32-bitową wersją Androida. Producent dotąd nie zrobił wersji 32-bitowej i wygląda, że nigdy nie zrobi. Aby więc latać Mavikiem Mini trzeba mieć albo telefon z 64-bitowym Androidem (lub w miarę nowego iPhone’a), albo… właśnie skorzystać z alternatywnej aplikacji do sterowania dronem. Alternatywne programy dostępne są także w wersjach 32-bitowych, więc można ich używać na znacznie większej liczbie smartfonów.

Wrzosowa ścieżka, Wrzosowa Kraina, aplikacja zamiast DJI Fly

Drugi powód do zmiany: nowe możliwości

Następny argument, aby rozejrzeć się za inną aplikacją do sterowania dronem, dotyczy nie tylko „pilotów” Mini, ale (prawie) wszystkich innych dronów DJI. Programy alternatywne potrafią więcej niż DJI Fly i DJI Go . Przede wszystkim pozwalają na zaplanowanie i automatyzację lotu. Można wcześniej na mapie wyznaczyć trasę, a później uruchomić gotowy plan – dron poleci wyznaczoną trasą oraz wykona dodatkowe manewry.

I właśnie w tych dodatkowych manewrach są różnice między alternatywnymi aplikacjami – szczególnie jeśli chodzi o Mavica Mini, który jest nieco upośledzony jeśli chodzi o planowanie przelotów. No i tutaj niektóre z aplikacji potrafią wycisnąć z Mini więcej, inne mniej, ale wszystkie biją na głowę DJI Fly, gdzie automatyzacji w ogóle nie ma.

Kiedy DJI Fly jest lepsze

W zasadzie jeśli mamy smartfona, na którym da się uruchomić oryginalną aplikację, a także nie planujemy automatycznych misji, to niewiele jest powodów, aby sięgać po jakąś aplikację zamiast DJI Fly. Inny interfejs, który może bardziej (lub mniej) przypaść do gustu i… to chyba wszystko. Są za to pewne ograniczenia, jeśli rezygnujemy z apki DJI – np. żadna aplikacja zamiast DJI Fly nie oferuje trybu lotu S (Sport). Wprawdzie tryb S jest dość ryzykowny, ale bywa przydatny, gdy potrzebna jest pełna moc silników – np. przy powrocie pod silny wiatr.

Jak działają aplikacje alternatywne dla DJI Fly

A przy okazji wyjaśnienie skąd się wzięło nagle tyle programów, które obsługują Mavica Mini. Otóż DJI udostępnił SDK dla Mavica Mini. To pakiet narzędzi dla programistów, pozwalających stworzyć aplikację komunikującą się z dronem i sterowanie nim. Wszystkie aplikacje sterujące korzystają z tego samego zestawu narzędzi, pochodzących od DJI, ale oferują nieco inne możliwości, zasady obsługi i interfejs.

Dodam jeszcze, że są też w ten sam sposób ograniczone przez SDK – stąd żadna apka alternatywna dla DJI Fly nie oferuje trybu Sport, bo po prostu nie jest on dostępny w pakiecie programistycznym. To jest powód, aby rozważyć instalację na smartfonie więcej niż jednej aplikacji do sterowania dronem – i korzystać z tej, która oferuje potrzebne w danym momencie możliwości i funkcje. To jakie właściwie mamy możliwości, jeśli chcemy sterować dronem innym programem niż pochodzący od DJI?

Mavic Mini i Dronelink, jaka aplikacja zamiast DJI Fly, apka dla drona
Latanie po lesie – Mavic Mini sterowany apką Dronelink.

Litchi – najpopularniejsza alternatywa

[aktualizacja – grudzień 2020] Litchie to najstarszy i najbardziej znany program dla dronów DJI, niepochodzący od producenta. Wielu użytkowników, którzy – według autorów Litchie – wykonują dziennie 4000 godzin lotów, wskazuje, że apka jest stabilna i godna zaufania. Zaprogramowaną przez użytkownika trasę Litchie ładuje do pamięci drona, co pozwala zrealizować misję nawet po utracie łączności z kontrolerem (czy to jest rozsądne, to inna sprawa, z pewnością nie jest legalne). Do Mavica Mini nie da się tak załadować trasy, więc zaprogramy lot Mavica Mini obsługuje Litchi tak, jak Dronelink i Red Waypoint – wysyłając mu na bieżąco sygnały sterujące. Od końca listopada 2020 jest już dostępna wersja Litchi obsługująca Mavica Mini (ale jeszcze nie nowego DJI Mini 2).
dostępność: IOS, Android
cena: 110 zł

Dronelink – więcej niż pozwala DJI

Dronelink to relatywnie nowa i szybko rozwijana apka alternatywna dla DJI Fly i DJI Go. Wyróżnia się nowatorskim podejściem do realizacji misji – nie są one zapisywane w pamięci drona, ale wykonywane przez przejęcie przez apkę sterowania kontrolerem. Dronelink zachowuje się, jakby poruszał joystickami kontrolera, więc potrafi znacznie więcej niż oferują funkcje dostępne w SDK DJI. „Wirtualne joysticki” obchodzą też ograniczenie co do możliwości wgrywania misji do pamięci drona – bez problemu więc działają z Mavikiem Mini. Z tego powodu Dronelink to najpopularniejsza aplikacja zamiast DJI Fly.

Dronelink występuje w trzech płatnych wersjach hobbystycznych (płatność jednorazowa) i trzech płatnych biznesowych (abonament miesięczny).
dostępność: IOS, Android
cena: 20, 40 i 80 USD (wersje hobbystyczne)

Darmowe apki do sterowania dronem

[aktualizacja: lipiec 2021] Gdy ten tekst powstawał, dostępna była jeszcze aplikacja Red Waypoint. Można ją było znaleźć w sklepie Google Play – zarówno w okrojonej wersji darmowej, jak i bardziej funkcjonalnej płatnej Pro. W tej chwili po Red Waypoint nie ma śladu. Jak ktoś zainstalował lub kupił wersję Pro, to może jej oczywiście nadal używać, ale nie ma co się spodziewać aktualizacji.

Obecnie jest za to dostępna inna apka – Rainbow for DJI Drones.  W zasadzie jest za darmo – ale darmowa wersja pozwala tylko na dwa testowe loty. Jeśli nam się ten program spodoba, to wersja pełna kosztuje 69 zł. Również oferuje możliwość zaprogramowania trasy przelotu.
dostępność: Android
cena: bezpłatne lub 69 zł

Czy to jest bezpieczne?

No cóż, biorąc pod uwagę, że z oryginalną apką DJI Fly zdarza się, że Mavic Mini sam z siebie odleci, to wyeliminowanie całkiem takich zjawisk byłoby sporym osiągnięciem. Z opinii użytkowników wynika jednak, że te aplikacje są dostatecznie stabilne i przewidywalne, aby powierzyć im drona. Oczywiście przypadki chodzą po ludziach, a czasem też latają, więc osoby bardzo ostrożne mogą pozostać przy DJI Fly (co im zresztą nie gwarantuje bezpieczeństwa).

Warto jeszcze wiedzieć, że nawet niespodziewane zamknięcie czy zawieszenie się aplikacji nie powoduje automatycznie utraty drona. Nadal można nim kierować – działa kontroler, więc powrót i lądowanie powinny się udać. Oczywiście nie ma wówczas podglądu z kamery, ale jeśli przestrzegamy przepisów i latamy tylko w zasięgu wzroku (VLOS), to nie będzie potrzeby wyciągania drona „na czuja” zza jakiejś góry… 🙂

Co więcej, nawet dla zaprogramowanych tras można ustalić co ma robić dron w razie utraty połączenia. Każda alternatywna aplikacja zamiast DJI Fly pozwala wybrać powrót do miejsca startu (RTH – Return to Home), lądowanie lub zawis. Litchie pozwala też wybrać opcję kontynuowania misji, ale to już na ryzyko i odpowiedzialność operatora. Warto jeszcze wiedzieć, że latanie automatyczne po zaprogramowanej trasie nie jest legalne w ramach amatorskich uprawnień do latania dronem (tzn. w kategorii otwartej) – do tego potrzebne są uprawnienia w kategorii szczególnej lub certyfikowanej.

Ja mam zainstalowane na telefonie kupionego hobbystycznego Dronelinka i darmową wersje Red Waypoint. Na filmie z tegorocznych warsztatów Wrzosowa Kraina część lotów robiłem Dronelinkiem (acz sterując ręcznie, bez wcześniejszego programowania trasy).

PS. Nie należy wyłączać drona przed zakończeniem nagrywania filmu. 🙂 A jak się tak zrobi, to trzeba użyć programu djifix, żeby naprawić klip, którego żaden odtwarzacz nie jest w stanie wyświetlić.

 

 1. Należę do takich co nie lubią gdy dron leci z automatu więc nawet RTH nie uruchamiam. Latam wersją Pro w Red Waypoint, i jeszcze nie miałem na szczęście żadnych problemów. Piotrze, mam pytanie, czy w Red Waypoint jest jakaś opcja łączenia wielu klipów wideo z drona w jeden filmik? Kręcę bączki między brzozami, więc może wyjdzie coś fajnego.༼ つ ◕_◕ ༽つ

  1. Montaż robię na komputerze (daVinci Resolve), nie w aplikacji. Kiedyś sprawdziłem, że DJI Fly pozwala na jakiś montaż i edycję, ale nie jest to specjalnie wygodne, a kontrola nad efektem i precyzja są bardzo ograniczone, więc fajnie, że jest taka możliwość, ale raczej wolę poczekać i zrobić to po powrocie do domu.

 2. Witam serdecznie Panie Piotrze szkoda że po fakcie znajduje informacje mam Huawei p20 pro 64 bity a jednak nie działa 😅
  Litchie nie sprawdzę aż nie kupię, Dronelink problemy z logowaniem
  Red waypoint brak opcji wykupu 🤔
  Działa mi Rainbow wersja darmowa płatna mniej więcej tyle co litchi
  Do czego zmierzam wszystkie mają nie za bogate oceny w sklepie Google.
  Nie ukrywam że zależy mi na autonomicznych przelotach głównie zdjęcia.
  Doradzisz coś?
  Znasz ten reinbow?

  1. Huawei p20 pro 64 bity a jednak nie działa

   Hm, przykro to słyszeć, bo w zasadzie powinno – tutaj są wypowiedzi osób korzystających z DJI Fly na tym telefonie: https://forum.dji.com/forum.php?mod=viewthread&tid=203775&extra=page%3D1%26filter%3Dtypeid%26typeid%3D556%26typeid%3D556

   Dronelink ma aktywną grupę na FB, gdzie pojawiają się też autorzy oprogramowania, zgłosiłbym im problem, niech rozwiązują: https://www.facebook.com/groups/664354490743845

   Właśnie widzę, że Red Waypoint został zniknięty ze sklepu Google’a, wygląda na to, że przestał być dostępną alternatywą.

   Rainbow nie znam, nie korzystałem. Natomiast pozostałe dostępne alternatywy – czyli Litchie i Dronelink powinny działać poprawnie na wszystkich względnie nowych telefonach – te aplikacje są 32-bitowe, więc nie ma wymogu 64-bitowego systemu jak w przypadku DJI Fly.

   Natomiast co do automatycznego lotu, to może nie być różowo. Ani pierwszy, ani drugi Mini nie mają systemowo zaimplementowanego latania po wyznaczonych punktach, więc te aplikacje symulują lot od punktu do punktu na bieżąco sterując lotem. No i płynność tego automatycznego sterowania jest bardzo zależna od wydajności telefonu – widziałem filmy, gdzie lot był pełen drgnięć i jakby minimalnych skrętów – w każdym razie nie był płynny. Więc te aplikacje jako alternatywa sterowania z użyciem programu DJI Fly – tak, ale do automatycznego latania po zaprogramowanej trasie – może być różnie i będzie to zależne od wydajności telefonu.

   1. Dziękuję za odpowiedź. A jeszcze jedno pytanie jakiś program do zdjęć może być na smatron oraz na komputer. Wiem że lightroom jest spoko ale wolał bym raz zapłacić nie abonament… Było by coś godnego

 3. Hej, mam wersję PRO Red Waypoint, wszystko działa, ale mam problem z opcją ograniczonego dystansu. Gdy ustawiam dystans na 4000 metrów, to aplikacja zatrzymuje drona już po niecałych 100 metrach! Czy to da się jakoś wyłączyć?!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *