Jesteśmy autorami kilku książek poradnikowych (już dostępnych wyłącznie z drugiej ręki), a obecnie piszemy i wydajemy e-booki na temat fotografii, dostępne w formacie PDF w naszym sklepie. W przeszłości tłumaczyliśmy i konsultowaliśmy wydawane w Polsce książki fotograficzne m.in. dla wydawnictw Galaktyka, MigutMedia i Fabryka Słów.

 

Ewa Prus, HDR od H do R

Ewa Prus, HDR od H do R

Kompletny poradnik fotografowania scen o dużej rozpiętości tonalnej oraz łączenia zdjęć w HDR-y. Od rozpoznawania sytuacji o dużej rozpiętości tonalnej, przez ich fotografowanie aż po składanie i edycję zdjęć, z uwzględnieniem estetyki oraz szczególnych przypadków – ten poradnik zawiera pełną i kompletną procedurę postępowania podczas fotografowania scen trudnych lub niemożliwych do naświetlenia w jednym ujęciu. Książka zawiera m.in. obszerną instrukcję składania plików HDR w programie SNS-HDR. E-book dostępny jest w naszej księgarni.

 

Piotr Dębek, Jak fotografować gwiezdne smugi

Piotr Dębek, Jak fotografować… Gwiezdne smugi

Zdjęcia długich smug, jakie pozostawia na nocnym niebie pozorny ruch gwiazd, są bardzo efektowne i wydają się niezwykle trudne do zrobienia. Ten poradnik wyjaśnia wszystkie kwestie techniczne i estetyczne, niezbędne do wykonania takich zdjęć. Wskazuje też ograniczenia i trudności natury pogodowej i krajobrazowej. Wystarczy przeczytać, a później… wziąć statyw, aparat i wyruszyć w noc. E-book dostępny jest w naszej księgarni.

 

Piotr Dębek, Jak kupić statyw

Piotr Dębek, Jak kupić statyw

Poradnik nabywcy statywu: zrób to raz, a dobrze. Jak ustrzec się bubli, dobrać trójnóg i głowicę do swoich potrzeb, nauczyć się samemu testować stabilność zestawu. Unikatowy przewodnik po trójnogach, który pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy, bo nie wydasz ich na kiepskie produkty. E-book dostępny jest w naszej księgarni.

 

Nasze papierowe książki, wydane w poprzednich latach:

Ewa Prus, Najlepsze warsztaty Photoshopa i nie tylko

Zbiór warsztatów obróbkowych publikowanych przez dwa lata na łamach miesięcznika DIGITAL FOTO VIDEO. Każdy z nich przedstawia proces edycji krok po kroku, ze wskazaniem wszystkich użytych narzędzi i funkcji, prezentowane są zdjęcia „przed” i „po”.

Edycja prowadzona jest w jednym z trzech programów: Photoshopie, PaintShopie Pro lub GIMP-ie. Na łamach książki jest opisana procedura w jednym z tych programów, natomiast na dołączonej płycie zamieszczone zostały filmy, prezentujące jak uzyskać ten sam efekt w każdym z trzech programów – do każdego warsztatu obróbkowego są więc trzy filmy, pokazujące dojście do tego samego efektu w Photoshopie, GIMP-ie i PSP. Łącznie jest 19 poradników, którym towarzyszy 16 godzin filmów instruktażowych, z czego 12 godzin zostało nakręconych specjalnie na potrzeby książki i nie było wcześniej zamieszczone w DFV. Więcej o książce: http://www.dfv.pl/ksiazki.html?id=795

Książka miała kilka dodruków, łączny nakład wyniósł ponad 10 tysięcy egzemplarzy i wszystko sprzedało się do spodu.

 

Piotr Dębek, ABC Fotografii

Zbiór poradników, dotyczących najważniejszych praktycznych kwestii w fotografii: od zależności między przysłoną i głębią ostrości, zagadnień związanych z ogniskową, balansem bieli, czułością matrycy, przez wyjaśnienie zasad efektywnego korzystania z mechanizmów pomiaru ostrości, użycia lampy błyskowej, obiektywów manualnych i filtrów, aż po problematykę makrofotografii, odległości hiperfokalnej, relacji z odbiorcą i wydruku.

Większość zaprezentowanego materiału była publikowana na łamach miesięcznika DIGITAL FOTO VIDEO w latach 2008-2009 w ramach cyklu „ABC Fotografii”, dwa rozdziały zostały napisane na potrzeby książki, a kilka innych rozszerzonych. Obecnie ta książka jest dostępna wyłącznie jako e-book w formacie PDF w naszym sklepie.

 

Ewa Prus, Praktyczny Photoshop CS5 dla fotografa

Pierwsza na polskim rynku książka poświęcona Photoshopowi w wersji CS5, a przeznaczona dla fotografów – bez uwzględniania aspektów pracy z programem istotnych dla grafików, projektantów itp. Zaprezentowany materiał jest w większości premierowy, nie publikowany wcześniej na łamach miesięcznika ani portalu DFV.pl.

Przedstawione w książce informacje prezentowane są w porządku, odpowiadającym kolejności pracy z fotografią. Zaczynamy od organizacji stanowiska pracy i uporządkowania interfejsu Photoshopa, później wywołujemy RAW-a, dokonujemy gruntownych poprawek, zabieramy się za grubszy retusz i inne operacje specjalne, a na koniec szalejemy z maskowaniem i kolorami.

Na dołączonej do książki płycie DVD, oprócz wersji testowych Adobe Photoshopa CS5 w wersji dla Windows i Maca, znajduje się także 21 filmów instruktażowych, prezentujących krok po kroku sposób uzyskiwania efektów, opisanych w książce.

Więcej o książce: http://www.dfv.pl/ksiazki.html?id=1223 – stamtąd też można pobrać zdjęcia, które służyły jako materiał do zaprezentowanych w książce warsztatów.

Książka trafiła do sklepiku DFV i Empików tuż przed Bożym Narodzeniem 2010 i po pół roku pierwszy, 5-tysięczny nakład został wyczerpany. Książka miała jeszcze dwa wydania, które również szybko się wyprzedały.

 

Ciąg dalszy nastąpi…