Fotografia to przygoda na całe życie i dla osób w każdym wieku. Wystarczy tylko trochę chęci i wyobraźni, aby tworzyć swój świat w prostokątnych kadrach. Przydaje się szczypta wiedzy technicznej i odrobina umiejętności dostrzegania w otoczeniu dwuwymiarowych kompozycji. I w tym pomagam od kilkunastu lat fotoamatorom na każdym poziomie zaawansowania. Kompletna lista moich wpisów na blogu znajduje się TUTAJ.
Od 2010 roku wspólnie z Ewą prowadzę warsztaty, a od 2011 fotowyprawy. Pierwszą fotowyprawą była zorganizowana wspólnie z Fundacją Marka Kamińskiego podróż do Maroka, następne fotowyprawy przygotowaliśmy wspólnie z Klubem Podróży Horyzonty, a od połowy 2019 przygotowanie fotowypraw realizujemy pod patronatem Fotezji – firmy z uprawnieniami biura podróży. Do tej pory (początek 2019 roku) ponad 600 osób wzięło udział w ponad 50 fotowyprawach i blisko 60 edycjach warsztatów weekendowych. Ponad 100 osób było z nami co najmniej trzy razy, a z niektórymi widzieliśmy się ponad 10 razy! Nasze fotograficzne wyjazdy to połączenie edukacji z fotograficzną przygodą – staramy się tak wybierać miejsca i przygotowywać harmonogram, aby dać uczestnikom okazje do tworzenia unikatowych fotografii, a jednocześnie stworzyć okazję do wymiany doświadczeń i nauki. Fotowarsztaty i fotowyprawy są dla wszystkich, którzy pasjonują się fotografią, bez względu na poziom umiejętności, wiek i płeć (tak, panowie też są mile widziani, choć ostatnio mamy przewagę, niekiedy zdecydowaną, dam). Więcej o naszych warsztatach można przeczytać tutaj, a o fotowyprawach – tutaj. Zapraszam też do przeczytania i obejrzenia relacji z tych fotograficznych spotkań.
Edukacją fotograficzną zajmuję się znacznie dłużej. Pierwsze artykuły poradnikowe publikowałem gdzieś w okolicach 2002 roku jeszcze na łamach miesięcznika „CHIP”, gdzie pracowałem jako redaktor i szef działu popularnonaukowego. Później, bo na początku 2004 roku, współtworzyłem koncepcję miesięcznika „CHIP Foto Video Digital”, którym kierowałem przez kilka pierwszych miesięcy. Po „CHIP Foto Video Digital” pisałem do „Digital Foto Video”, a następnie do „Foto Plus” – trwa to już kilkanaście lat (licząc tylko tematykę fotograficzną) i doprowadziło do powstania dobrze ponad tysiąca artykułów poradnikowych i testów. Obecnie redaguję portal fotograficzny Fotezja.
Dla wydawnictw Galaktyka i Fabryka Obrazów byłem konsultantem książek fotograficznych. Moja książka „ABC fotografii” ukazała się w 2009 roku i obecnie dostępna jest tylko w wersji elektronicznej. Kilka innych większych publikacji przygotowałem od razu jako ebooki – zapraszam do księgarni.
Wcześniej przez kilka lat byłem felietonistą i szefem działu popularnonaukowego w miesięczniku „CHIP”, przygotowywałem start i byłem redaktorem naczelnym miesięcznika „IT w administracji” (2007-2008). Pisałem artykuły m.in. dla czasopism Men’s Health, Podróże, PC Format, NEXT, Enter, Zoom, gazety „Dziennik. Polska Europa Świat”. Jeszcze wcześniej studiowałem filologię polską, germańską i psychologię, w 1999 obroniłem doktorat na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Mam nadzieję, że spotkamy się gdzieś na porannym plenerze, czekając na światło. Będzie mi też miło, jeśli zerkniesz od czasu do czasu na tego bloga.
Piotr Dębek