Fotowyprawa – najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Co to jest fotowyprawa
Fotowyprawa to dobrze zorganizowana podróż, której celem jest nie tylko oglądanie jednych z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc na Ziemi, ale także – a właściwie przede wszystkim – ich fotografowanie. Fotografowanie tak, aby uzyskać piękne fotografie. Piękne fotografie pięknych miejsc, a nie tak jak to jest na masowych wycieczkach – fotki znanych i modnych miejsc, które jednak na zdjęciach nie wyglądają dobrze, bo pora wykonania zdjęcia była nieodpowiednia, a podróżnik się spieszył. My się nie spieszymy i czekamy na dobre światło w najładniejszych miejscach – po to jest fotowyprawa!
Najbliższe fotowyprawy i warsztaty fotograficzne:
https://www.ewaipiotr.pl/warsztaty/
Podróżujemy, aby fotografować. Podróżujemy i fotografujemy w grupie podobnych miłośników rejestrowania piękna. Nawet jeśli w jakimś momencie nie fotografujemy, to większość dyskusji kręci się wokół rejestrowania obrazów – sprzętu, technik, estetyki. Atmosfera za każdym razem jest wspaniała – jak zawsze, gdy zbierze się grupa pasjonatów.
Czym się różni fotowyprawa od wycieczki objazdowej
Fotowyprawa jest tak zaplanowana, żebyśmy mogli zwiedzić najładniejsze miejsca przy najlepszym świetle. Nie wszystkie znane miejsca są fotogeniczne i na odwrót – niekiedy wizualny potencjał ma teren omijany przez masową turystykę. Fotowyprawa podporządkowana jest fotografowaniu także w kwestii doboru miejsc, w których będziemy się zatrzymywać.
W trakcie trwania całej fotowyprawy pomocą w sprawach fotograficznych uczestnikom służymy my, czyli Ewa Prus i Piotr Dębek. Pomagaliśmy, tłumaczyliśmy i edukowaliśmy podczas ponad setki fotowypraw i autorskich warsztatów fotograficznych.
Na fotowyprawie nie spieszymy się. Zawsze jest czas, żeby rozstawić statyw, starannie ustalić ekspozycję, sprawdzić parę wariantów kompozycji, popróbować nowych technik, porozmawiać o ustawieniach. Zaplanowane plenery trwają wystarczająco długo, żeby przemyśleć scenę, spróbować różnych podejść, technik, poszukać optymalnego punktu do ustawienia statywu. Czasem plenery na fotowyprawach trwają po 3-4 godziny! Nie ma poganiania – za wyjątkiem sytuacji, gdy musimy zdążyć na samolot oraz gdy pędzimy na wschód lub zachód słońca w którymś z malowniczych miejsc.
Fotowyprawy są starannie zaplanowane, aby zdążyć przy najlepszym świetle w najładniejsze plenery, ale jesteśmy elastyczni. Priorytetem jest fotografia: jeśli widzimy interesującą scenerię, to zatrzymujemy się i fotografujemy, niezależnie od tego, czy mieliśmy tu w planie postój, czy nie. Wyjątkiem są sytuacje, gdy… spieszymy się na plener o wschodzie lub zachodzie słońca albo pędzimy na samolot. 🙂
Na większości fotowypraw wschody i zachody słońca są najważniejszymi porami dnia. Czas przejazdów i zwiedzania jest tak zorganizowany, aby w najatrakcyjniejszych miejscach być wówczas, gdy jest tam najlepsze do fotografowania światło. Często więc wstajemy przed wschodem słońca, aby przy pierwszych promieniach dnia z aparatami być przy którymś z lokalnych cudów. Śniadanie wówczas przeważnie jest po porannym plenerze. Ostatnie minuty dnia, przy pięknie zachodzącym słońcu, to też czas zarezerwowany na fotografowanie. Posiłki są… w międzyczasie, podobnie jak przejazdy, obiadkolacje często jemy dopiero po zmroku. Jedzenie, transport i noclegi są ważne, ale na fotowyprawach są zawsze podporządkowane fotografowaniu.
W czym fotowyprawa jest podobna do wyjazdu turystycznego
Fotowyprawa jest zorganizowana. Nie trzeba się zastanawiać gdzie dzisiaj będziemy jeść i spać, nie trzeba szukać transportu ani pilnować godzin przesiadek. Nie trzeba znać egzotycznych języków ani zawiłości miejscowej biurokracji. Od tego wszystkiego są przewodnicy i biuro podróży Fotezja, którzy zawczasu przygotowuje całą logistykę, a później pilnuje, żeby wszystko zagrało. Uczestnik ma się cieszyć wyjazdem i fotografią.
Dla kogo przeznaczona jest fotowyprawa
Dla każdego, kto chce nie tylko „zaliczyć” egzotyczne miejsca, ale także je pięknie i niebanalnie sfotografować. Także dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności fotograficzne. Zainteresowanie fotografią, a nawet lekkie „zakręcenie” na punkcie robienia zdjęć jest mile widziane, a nawet wskazane. Fotowyprawa odbywa się w fotograficznym tempie – co oznacza, że w atrakcyjnych miejscach będziemy spędzać znacznie więcej czasu niż typowa wycieczka turystyczna. Dla „normalnego” turysty może to zbyt wolno i zbyt nudno. Powiedzmy to wprost: to nie są wyprawy dla „normalnych” turystów, tylko dla tych, którzy zawsze się zżymali, że wycieczka już pędzi dalej, a oni by jeszcze chcieli zostać chwilę i pofotografować, albo przynajmniej lepiej poznać zwiedzane miejsce i wczuć się w jego atmosferę.
Co musi umieć uczestnik fotowyprawy
Nic nie musi umieć. Naprawdę. Na fotowyprawach mamy zarówno zaawansowanych fotograficznie uczestników, jak i zupełnie „zielonych”. I staramy się, aby dla każdego był to wyjazd owocny i udany. Do dyspozycji uczestników są instruktorzy fotografii – redaktorzy portalu fotograficznego Fotezja.pl – którzy pomagają, doradzają, wyjaśniają, inspirują i motywują. Prezentujemy techniki fotograficzne, korygujemy błędy, zwracamy uwagę na fotograficzne zagrożenia. I jesteśmy do dyspozycji, gdy uczestnicy mają wątpliwości lub problemy. Nie ma pytań związanych czy to z samym fotografowaniem, obsługą aparatu czy też z kwestiami edycyjnymi lub estetycznymi, których nie wypada lub nie należy zadawać. Pytać można zarówno o funkcje aparatu, metody radzenia sobie z pomiarem ekspozycji w konkretnych miejscach, jak i o sprawy związane estetyką, a nawet etyką i prawem. Służymy swoją wiedzą i doświadczeniem zarówno w czasie trwania samej fotowyprawy, jak i po niej – jeśli więc jakieś pytania przyjdą do głowy później lub pojawią się problemy związane z obróbką przywiezionych zdjęć, można te problemy spisać i wysłać mailem.
Czy trzeba być fotografem, by uczestniczyć w fotowyprawie?
Nie, nie trzeba. Można nawet jechać bez aparatu. Można nawet nie robić zdjęć. Jednak trzeba być przygotowanym na to, że tempo i organizacja wyjazdu będzie dostosowana do fotoamatorów. Trafiają się na fotowyprawach osoby, które nie fotografują, a po prostu chcą zwiedzać w tempie wolniejszym niż na turystycznych objazdówkach. Jeśli gotowe są podporządkować się specyfice fotowypraw – nie ma problemu, żeby brały w nich udział.
Czy mogę jechać na fotowyprawę, jeśli dopiero chcę zacząć fotografować?
Jeśli ktoś zawsze chciał nauczyć się fotografować, tylko nie miał wcześniej czasu lub okazji (albo obu), to fotowyprawa będzie stanowiła doskonałą okazję, aby połączyć zwiedzanie z nauką posługiwania się aparatem fotograficznym. Przez 9 dni (tyle przeciętnie trwa fotowyprawa) dostępni będą instruktorzy, gotowi odpowiedzieć na każde, najbardziej nawet banalne pytanie, i wytłumaczyć wszystkie kwestie techniczne lub estetyczne, które wydają się trudne lub niezrozumiałe. Nie pytań zbyt banalnych ani problemów zbyt oczywistych, by o nie pytać o nie. Pytać można o wszystko, nawet kilka razy o to samo.
Sporo wiedzy i doświadczenia można zdobyć przez rozmowę i wspólne fotografowanie z innymi uczestnikami, wśród których często trafiają się bardzo dobrzy fotografowie. Możliwość wspólnego fotografowania, wymiany fotograficznych doświadczeń i atmosfera burzy mózgów podczas plenerów i wieczornych dyskusji o zdjęciach to dodatkowe atuty fotowypraw.
Czy na fotowyprawie trzeba dużo chodzić?
Staramy się tak układać program, aby chodzenia było jak najmniej. Czas poświęcony na chodzenie to czas stracony dla fotografowania. Jeśli to tylko możliwe, autobus podwozi nas bezpośrednio na plener. Zdarzają się plenery, do których trzeba kawałek dojść, niekiedy jest to podejście pod górę (jak np. na sesję o wschodzie słońca ze słynnej szkockiej góry Old Man of Storr). W takich sytuacjach zamieszczamy odpowiednią informację w programie fotowyprawy. Przy każdym programie podajemy też sugerowany poziom sprawności fizycznej oraz charakter wyzwań kondycyjnych, czekających na uczestników.
Niezależnie od zaplanowania fotowyprawy w taki sposób, by ograniczyć wysiłek fizyczny, to uczestnicy naszych warsztatów fotograficznych… chodzą. Chodzą, bo chcą – bo szukają kadrów, eksplorują okolice, zwiedzają. Przeciętnie na fotowyprawie robi się 10-15 kilometrów dziennie. Oczywiście ten dystans jest rozłożony między poranne i wieczorne plenery, czasem jeszcze miejskie sesje w środku dnia, więc bardzo rzadko jest 10 km i więcej robione w jednym, długim marszu.
Dobra kondycja się jednak przydaje, choć nie jest warunkiem niezbędnym do uczestnictwa w fotowyprawie. Przez regularne sesje o wschodzie i zachodzie słońca dzień na warsztatach fotograficznych jest długi i aktywnie wypełniony. Po kilku dniach takiej ciągłej aktywności i często dość krótkich nocy (na wschód trzeba dojechać, z zachodu wrócić) zmęczenie się nawarstwia i negatywnie wpływa na kreatywność. Lepsza kondycja pozwoli do ostatniego dnia w pełni wykorzystać wszystkie sesje i plenery, zachowując energię na twórcze zmaganie się z fotograficznymi wyzwaniami.
Czy nie lepiej samemu sobie zorganizować taki wyjazd?
To zależy, co rozumiemy przez „lepiej”. Owszem, robiąc wszystko samemu, ma się pełną kontrolę nad terminem i trasą. Wszystko wówczas zależy od sprawności i doświadczenia w organizowaniu takich wyjazdów, a także od radzenia sobie z problemami i przeszkodami na trasie. Także od tego, na ile potrafi się znaleźć najpiękniejsze miejsca na plenery, zaplanować dojazd do nich w optymalne porze dnia. Także – od znajomości najciekawszych plenerów danego regionu, tras dojazdowych, optymalnych dla fotografowania danej scenerii pór roku i godzin dnia. Ponadto jadąc samemu jest się zdanym na siebie – tak pod względem organizacyjno-logistycznym, jak i fotograficznym. Na indywidualnym wyjeździe nie ma przewodnika, który załatwi formalności w hotelu, nie ma kierowców, którzy zaspanych uczestników dowożą na plenery o wschodzie słońca, nie ma instruktorów, którzy doradzą i pomogą ze sprzętem fotograficznym. Nie ma też wsparcia i pomocy – w razie problemów trzeba radzić sobie samemu. Przeczytajcie, co na ten temat pisze na swoim blogu jedna z uczestniczek naszych fotowypraw.
Fotowyprawa jest bezpieczniejsza
Przy planowaniu oraz organizacji fotowypraw przykładamy szczególną wagę do kwestii bezpieczeństwa. Wybieramy regiony, do których wyjazd nie wiąże się żadnym szczególnym zagrożeniem. Korzystamy z usług zawodowych kierowców: po kilku wschodach i zachodach słońca oraz wieczornych dyskusjach o zdjęciach uczestnicy są niewyspani, ale kierowcy zawsze są wypoczęci, a podróże przebiegają bezpiecznie. Wszyscy objęci są też ubezpieczeniem grupowym, wymaganym przy wyjazdach zorganizowanych (różnie bywa z egzekwowaniem ubezpieczenia indywidualnego przy wyjazdach nieformalnych grup). W razie problemów można liczyć nie tylko na pomoc przewodnika, ale też wsparcie pracowników biura podróży, którzy są w stanie załatwić potrzebne formalności czy zorganizować pomoc medyczną.
Warto przeczytać:
12 zasad bezpiecznego fotografowania w podróży: https://www.fotezja.pl/fotografia-w-podrozy/12-zasad-bezpieczne-fotografowanie/
Jakie są korzyści z uczestnictwa w fotowyprawie?
– Koncentrujesz się na fotografowaniu – nie tracisz czasu ani energii na logistykę, organizację, pilnowanie harmonogramu, załatwianie, szukanie drogi czy miejsca na obiad. Nie tracisz w ogóle czasu.
– Będziesz w najładniejszych miejscach. Nie – najsławniejszych, najpopularniejszych, najważniejszych historycznie, czyli wszędzie tam, gdzie jeżdżą normalne wycieczki. Fotowyprawy są nienormalne i my jeździmy do miejsc ładnych, interesujących wizualnie, gdzie powstają najbardziej atrakcyjne fotografie. Często są to miejsca mało znane, trudne do znalezienia, niefigurujące w przewodnikach.
– W najładniejszych miejscach będziemy przy najlepszym świetle. Fotowyprawy są podporządkowane fotografowaniu, więc najważniejsze pory dnia to wschody i zachody słońca. Samemu trudno się zebrać na tak wczesne wstawanie, zwłaszcza dzień po dniu. Wieczorne sesje też są łatwiejsze i bezpieczniejsze w grupie.
– Kierowcy dbają o bezpieczeństwo. Wstawanie na wschód słońca, pozostawanie na nogach do zachodu, intensywne zwiedzanie i zajęcia fotograficzne po jakimś czasie dają się we znaki niewyspaniem. Konieczność prowadzenia dodatkowo samochodu podczas indywidualnego wyjazdu potęgowałaby zmęczenie i stanowiła ryzyko. Na fotowyprawach mamy autobusy z zawodowymi kierowcami, których jedynym zadaniem jest bezpieczne dowiezienie nas na kolejne plenery.
– Jeśli masz wątpliwości co do korzystania ze sprzętu fotograficznego, nie radzisz sobie z ekspozycją, masz problemy techniczne czy pytania związane z estetyką i kompozycją – zawsze w pobliżu są instruktorzy, którzy podpowiedzą, wyjaśnią, pokażą i zainspirują. Nie jesteś zdany na siebie. Możesz się uczyć, nabywać nowych umiejętności, konsultować problemy i pomysły.
– Wokół są sami maniacy fotografii. Nikt z nich nie będzie kręcił nosem na zbyt długie sesje fotograficzne, zbyt krótkie sjesty, za mało wizyt w sklepach. Wszyscy dzielą tę samą pasję i chętnie wymieniają się doświadczeniami. Takie wspólne fotografowanie jest bardzo kształcące i rozwijające. I zawsze to spora frajda!
Jaki sprzęt fotograficzny jest potrzebny na fotowyprawie
Zdecydowanie zalecamy zabranie ze sobą aparatu dającego pełną kontrolę fotografowi – a więc z trybem manualnym (mile widziany również priorytet przysłony), z ręczną kontrolą czułości ISO, balansu bieli i sposobu zapisu zdjęć (RAW lub wysokiej jakości JPEG). Nie musi to być lustrzanka (choć wszystkie lustrzanki spełniają te warunki), ale bezlusterkowiec lub zaawansowany kompakt pozwolą również efektywnie uczestniczyć w fotowyprawie.
Drugim silnie zalecanym narzędziem jest statyw. W miarę możliwości finansowych porządny, a nie plastikowy szmelc z supermarketu, ale jednocześnie na tyle lekki, żeby noszenie go nie było zbyt męczące.
Koniecznie trzeba też zabrać akumulatory, które pozwolą na co najmniej dwa dni intensywnego używania aparatu. Program niektórych fotowypraw może przewidywać np. noclegi na pustyni lub w górskim obozowisku bez dostępu do prądu. Nawet jeśli jednak program fotowyprawy nie przewiduje takich atrakcji – lepiej być zabezpieczonym przed awarią sieci energetycznej, co może się zdarzyć w każdym kraju.
Dobór obiektywów, filtrów, lamp błyskowych i innych akcesoriów zależy od upodobań i preferencji uczestnika. Nie jest niezbędne dokupywanie żadnego sprzętu, jeśli ma się aparat z trybem manualnym, odpowiedni zapas kart i baterii oraz statyw. Owszem, dodatkowe obiektywy czy filtry (zwłaszcza polaryzacyjny i filtry szare) poszerzają możliwości fotograficzne, ale da się zrobić udane zdjęcia nawet zaawansowanym kompaktem.
Ile kart pamięci potrzebuję na fotowyprawę
Trzeba zabrać odpowiednią liczbę kart pamięci, aby starczyło ich na półtora tygodnia intensywnego fotografowania lub – mniej zalecana opcja – zabrać ze sobą notebooka, aby archiwizować zdjęcia w trakcie wyjazdu. Wariant z notebookiem jest bardziej uciążliwy i mniej bezpieczny, a nawet wówczas wskazane jest zabranie kart pamięci na co najmniej 3 dni fotografowania.
To ile tych kart pamięci potrzeba? To zależy od tego, jak „ciężki” jest palec na spuście migawki. Niektórzy robią więcej zdjęć, inni mniej – na tym samym wyjeździe. Wynik zależy także od rozdzielczości matrycy aparatu (im więcej megapikseli, tym większe pliki), także od formatu zapisu zdjęć (JPEG-i zajmują najmniej miejsca, RAW-y – znacznie więcej, ale lepiej zapisywać zdjęcia w formacie RAW). Poniżej ankieta, w której zebraliśmy opinie na temat łącznej objętości zdjęć wykonanych podczas tygodniowego, intensywnego wyjazdu fotograficznego.
(Ankieta została zamieszczona przy okazji wpisu o rekordowo dużej, bo terabajtowej karcie pamięci – który też warto przeczytać).
Warto także przeczytać przed fotowyprawą:
Obiektywy do fotografowania krajobrazu: https://www.fotezja.pl/fotografia-w-podrozy/obiektyw-do-krajobrazu-3-propozycje/
Do czego służy filtr polaryzacyjny: https://www.fotezja.pl/ucz-sie-z-nami-fotografowac/magiczna-szybka-czyli-dziala-filtr-polaryzacyjny/
Jaki filtr szary kupić: https://www.fotezja.pl/sprzet-fotograficzny/jaki-filtr-szary-kupic/
Jak sprawdzić, czy mamy porządny statyw: https://www.fotezja.pl/sprzet-fotograficzny/jak-przetestowac-statyw/
Przed każdą wyprawą instruktorzy przygotowują informację jakiego typu sytuacje fotograficzne czekają uczestników oraz jaki sprzęt może być przydatny. Można ponadto zasięgnąć bezpośrednio opinii instruktorów.
Czy fotowyprawy są dobrze zorganizowane i zgodne z prawem?
Organizatorem fotowypraw jest Fotezja – firmą z uprawieniami biura podróży i opłaconymi wymaganymi prawem ubezpieczeniami. Biuro podróży Fotezja działa od 2019 roku, ale mamy wieloletnie doświadczenie w organizacji i prowadzeniu fotowypraw w najdalsze i najbardziej egzotyczne miejsca na świecie – pierwszą fotowyprawę prowadziliśmy w 2011 roku (zrealizowana we współpracy z Fundacją Marka Kamińskiego, w następnych latach współpracowaliśmy z klubem podróży Horyzonty). Nasze fotowyprawy są zgodne z ustawą o usługach turystycznych i stanowią kompletną ofertę.
„Chciałem się zapisać na fotowyprawę, ale już nie ma miejsc”
Nawet, jeśli jest informacja, że miejsc na daną edycję fotowyprawy już nie ma, nie należy się zrażać. Czasem miejsca się zwalniają, ktoś rezygnuje z różnych powodów. Jeśli ktoś chce wziąć udział w fotowyprawie, na które już nie ma miejsc – mimo wszystko proszę nam dać znać. Zapiszemy na listę rezerwową i poinformujemy, gdy tylko zwolni się miejsce.
Ponadto jeśli będziemy mieli zgłoszenia od osób, które były zainteresowane udziałem w fotowyprawach, na które zabrakło już miejsc, będziemy wiedzieli, że jest zainteresowanie tymi wyjazdami, a więc warto przemyśleć zrobienie następnej edycji. Wówczas pierwszeństwo przy zgłoszeniach mają osoby, które skontaktowały się i wyraziły zainteresowanie udziałem.
„Czy można dostawać z wyprzedzeniem informacje o planowanych warsztatach i fotowyprawach?”
Oczywiście! Z wyprzedzeniem informujemy zainteresowanych o planowanych na przyszły rok warsztatach i fotowyprawach, co pozwala zarezerwować sobie czas i uzgodnić urlopy w pracy. Także o aktualnych ofertach w pierwszej kolejności powiadamiamy osoby z listy. Na liście są głównie uczestnicy poprzednich warsztatów i fotowypraw, ale nie ma problemu, żeby dopisać tam osoby, które jeszcze z nami nie były, a są zainteresowane imprezami fotograficznymi. Aby dostawać informacje o naszych warsztatach i fotowyprawach, prosimy o zapisanie się do naszego newslettera, dostępnego pod poniższym adresem:
https://www.ewaipiotr.pl/o-nas/powiadomienia-o-fotowyprawach-i-fotowarsztatach/
Adresów mailowych nikomu nie przekazujemy ani nie sprzedajemy, a służą nam wyłącznie do informowania o naszych ofertach.
Dodatkowe atrakcje dla uczestników fotowypraw
Uczestnicy warsztatów lub fotowypraw otrzymują kod dający 50% zniżki na wszystkie pozycje w naszej księgarni fotograficznej. Zniżka jest ważna przez rok.
Uczestnicy naszych warsztatów i fotowypraw są uprawnieni do 50% zniżki na dowolną wersję SNS-HDR – bardzo dobrego programu do składania HDR-ów (więcej o możliwościach programu SNS-HDR Ewa pisze tutaj).
Niewykluczone inne niespodzianki. 🙂
Czy formuła fotowyprawy się sprawdza?
Sprawdziła się doskonale od roku 2011, od kiedy przeprowadziliśmy przeszło 50 fotowypraw, w których uczestniczyło ponad 600 osób (stan na 2018 rok). Wiele osób uczestniczyło w fotowyprawach wielokrotnie – nawet kilkanaście razy! Zapraszamy do zapoznania się z relacjami z wcześniejszych fotowypraw i fotowarsztatów.
Specjalna dieta na fotowyprawie
Jeśli ktoś ze względów zdrowotnych wymaga specjalnej diety albo po prostu ma alergię na niektóre produkty, przeważnie jest możliwość dostosowania posiłków do jego wymagań zdrowotnych. Warunkiem jest jednak wczesne zgłoszenie potrzeby specjalnej diety – najlepiej od razu przy zapisywaniu się na fotowyprawę. Warto też od razu upewnić się, że rygory żywieniowe zostały właściwie zrozumiane przez pracownika biura podróży. Jeśli ktoś dietę zgłosi dopiero na wyjeździe, możliwości dostosowania posiłków mogą być ograniczone.
Dzieci na fotowyprawie
Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w fotowyprawach wyłącznie pod opieką prawnego opiekuna – czyli przeważnie razem z co najmniej jednym rodzicem. Czy można zabierać dzieci na takie wyjazdy? Poza powyższym warunkiem, aby jechały razem z rodzicem, nie stawiamy żadnych barier. Inna kwestia – czy taki wyjazd się dziecku spodoba i czy nie będzie uciążliwy dla rodzica? To już bardziej zależy od dziecka. Nastolatek zainteresowany światem i lubiący podróżować, a zwłaszcza – choć wcale niekoniecznie – fotografować, ma szansę dobrze się bawić i ciekawie spędzić czas. Fotowyprawy nie wymagają żelaznej kondycji ani wysokiej sprawności fizycznej, ale to są długie dni – od wczesnych godzin porannych po późny wieczór. Jeśli rodzice są przekonani, że ich nastolatek to nie tylko zniesie, ale będzie się świetnie bawił, to zapraszamy!
Młodsze, kilkuletnie dzieci to inna sprawa. Większość fotowypraw jest bardzo mobilna – spędzamy w jednym miejscu jedną, najwyżej dwie noce, jadąc do następnego miejsca. Prawdopodobnie takie tempo będzie zbyt męczące dla kilkulatka. Prawdopodobnie – bo każdy rodzic zna swoje dziecko i wie, czy nadaje się ono na tak intensywny wyjazd. Nie stawiamy tu barier, ale nie będziemy zmieniać programu ani zwalniać tempa.
Szczególną formą są fotowyprawy ze stacjonarną bazą – tak, jak wiosenna i jesienna Toskania. Tutaj mamy nocleg zawsze w tym samym miejscu, codziennie wracamy do tego samego hotelu, więc jeśli ktoś chce zwolnić tempo i zrobić sobie dzień odpoczynku, to w tym przypadku jest to możliwe. Na wiosennej fotowyprawie do Toskanii w 2014 roku mieliśmy nawet 1,5-rocznego uczestnika! Oczywiście był w towarzystwie rodziców. W przypadku fotowypraw ze stacjonarnym noclegiem zabranie dziecka jest mniejszym ryzykiem, gdyby program okazał się zbyt męczący dla malucha. Niemniej rodzice powinni w takim przypadku pamiętać, że opieka nad dzieckiem spoczywa wyłącznie na nich. A w razie wątpliwości – chętnie odpowiemy na pytania i pomożemy rozwiać wątpliwości – wyślijcie do nas pytanie za pomocą formularza poniżej!
Zerknij jeszcze tutaj!
Jak pakować się na fotograficzny wyprawę samolotem:
https://www.fotezja.pl/fotografia-w-podrozy/aparat-fotograficzny-do-samolotu/
Przepisy linii lotniczych odnośnie przewożenia akumulatorów litowych:
https://www.fotezja.pl/fotografia-w-podrozy/jak-przewozic-baterie-samolotem/
Obiektywy do fotografii krajobrazowej:
https://www.fotezja.pl/fotografia-w-podrozy/obiektyw-do-krajobrazu-3-propozycje/
Jakie filtry szare pełne wybrać do fotografii krajobrazowej:
https://www.fotezja.pl/sprzet-fotograficzny/jaki-filtr-szary-kupic/
Dlaczego tym filtrem szarym nie powinien być fader:
https://www.fotezja.pl/sprzet-fotograficzny/filtr-szary-fader-czy-warto/
Jak sprawdzić, czy posiadany statyw jest stabilny:
https://www.fotezja.pl/sprzet-fotograficzny/jak-przetestowac-statyw/
Poradnik kupowania statywów, wersja krótka:
https://www.ewaipiotr.pl/sprzet-fotograficzny/trzy-najlepsze-statywy/
…i wersja dłuższa:
https://ewaipiotr.pl/sklep/produkt/jak-kupic-statyw/
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości do rozwiania – napisz do nas!