Fotowyprawa - najczęściej zadawane pytania

Fotowyprawa – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co to jest fotowyprawa

Fotowyprawa to dobrze zorganizowana podróż, której celem jest nie tylko oglądanie jednych z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc na Ziemi, ale także – a właściwie przede wszystkim – ich fotografowanie. Fotografowanie tak, aby uzyskać piękne fotografie. Piękne fotografie pięknych miejsc, a nie tak jak to jest na masowych wycieczkach – fotki znanych i modnych miejsc, które jednak na zdjęciach nie wyglądają dobrze, bo pora wykonania zdjęcia była nieodpowiednia, a podróżnik się spieszył. My się nie spieszymy i czekamy na dobre światło w najładniejszych miejscach.

Najbliższe fotowyprawy i warsztaty fotograficzne: https://www.ewaipiotr.pl/warsztaty/

Podróżujemy, aby fotografować. Podróżujemy i fotografujemy w grupie podobnych miłośników rejestrowania piękna. Nawet jeśli w jakimś momencie nie fotografujemy, to większość dyskusji kręci się wokół rejestrowania obrazów – sprzętu, technik, estetyki. Atmosfera za każdym razem jest wspaniała – jak zawsze, gdy zbierze się grupa pasjonatów.

fotografowanie w Lalibeli - co to jest fotowyprawa

Czym się różni fotowyprawa od wyjazdu turystycznego

Fotowyprawa jest tak zaplanowana, żebyśmy mogli zwiedzić najładniejsze miejsca przy najlepszym świetle. Nie wszystkie znane miejsca są fotogeniczne i na odwrót – niekiedy wizualny potencjał ma teren omijany przez masową turystykę. Fotowyprawa podporządkowana jest fotografowaniu także w kwestii doboru miejsc, w których będziemy się zatrzymywać.

W trakcie trwania całej fotowyprawy pomocą w sprawach fotograficznych uczestnikom służymy my, czyli Ewa Prus i Piotr Dębek. Pomagaliśmy, tłumaczyliśmy i edukowaliśmy podczas ponad setki fotowypraw i autorskich warsztatów fotograficznych.

Na fotowyprawie nie spieszymy się. Zawsze jest czas, żeby rozstawić statyw, starannie ustalić ekspozycję, sprawdzić parę wariantów kompozycji, popróbować nowych technik, porozmawiać o ustawieniach. Nie ma poganiania – za wyjątkiem sytuacji, gdy musimy zdążyć na samolot oraz gdy pędzimy na wschód lub zachód słońca w którymś z malowniczych miejsc. Priorytetem jest fotografia: jeśli widzimy interesującą scenerię, to zatrzymujemy się i fotografujemy, niezależnie od tego, czy mieliśmy tu w planie postój, czy nie. Także – niezależnie od tego, czy zbliża się czas kolacji, zapada zmrok itp. W Maroku spontanicznie zatrzymaliśmy się na moście, by fotografować wschód Księżyca nad górami Atlas. (A dokładnie: autobus zatrzymał się za mostem, a my pieszo wróciliśmy na most – zatrzymywanie autobusu na moście to nie jest dobry pomysł, a bezpieczeństwo zawsze ma bezwzględny priorytet). W Etiopii mieliśmy nieplanowaną sesję na… wysypisku śmieci, gdzie uczestnicy zapragnęli fotografować stada sępów i marabutów. Fotowyprawy są dla fotomaniaków: jeśli uczestnicy chcą się zatrzymać i robić zdjęcia – zatrzymujemy się.

Foto wyprawa - co to jest, dla kogo, co warto wiedzieć

Czas przejazdów i zwiedzania jest tak zorganizowany, aby w najatrakcyjniejszych miejscach być wówczas, gdy jest tam najlepsze do fotografowania światło. Często więc wstajemy przed wschodem słońca, aby przy pierwszych promieniach dnia z aparatami być przy którymś z lokalnych cudów. Ostatnie minuty dnia, przy pięknie zachodzącym słońcu, to też czas zarezerwowany na fotografowanie. Posiłki są… w międzyczasie, podobnie jak przejazdy, obiadkolacje często jemy dopiero po zmroku. Jedzenie, transport i noclegi są ważne, ale na fotowyprawach są zawsze podporządkowane fotografowaniu.

W czym fotowyprawa jest podobna do wyjazdu turystycznego

Fotowyprawa jest zorganizowana. Nie trzeba się zastanawiać gdzie dzisiaj będziemy jeść i spać, nie trzeba szukać transportu ani pilnować godzin przesiadek. Nie trzeba znać egzotycznych języków ani zawiłości miejscowej biurokracji. Od tego wszystkiego są przewodnicy i biuro podróży Horyzonty, którzy zawczasu przygotowuje całą logistykę, a później pilnuje, żeby wszystko zagrało. Uczestnik ma się cieszyć wyjazdem i fotografią.

Fotowyprawy - najczęściej zadawane pytania FAQ

Dla kogo przeznaczona jest fotowyprawa

Dla każdego, kto chce nie tylko „zaliczyć” egzotyczne miejsca, ale także je pięknie i niebanalnie sfotografować. Także dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności fotograficzne. Zainteresowanie fotografią, a nawet lekkie „zakręcenie” na punkcie robienia zdjęć jest mile widziane, a nawet wskazane. Fotowyprawa odbywa się w fotograficznym tempie – co oznacza, że w atrakcyjnych miejscach będziemy spędzać znacznie więcej czasu niż typowa wycieczka turystyczna. Dla „normalnego” turysty może to zbyt wolno i zbyt nudno. Powiedzmy to wprost: to nie są wyprawy dla „normalnych” turystów, tylko dla tych, którzy zawsze się zżymali, że wycieczka już pędzi dalej, a oni by jeszcze chcieli zostać chwilę i pofotografować, albo przynajmniej lepiej poznać zwiedzane miejsce i wczuć się w jego atmosferę.

Na fotowyprawie w Afryce

Co musi umieć uczestnik fotowyprawy

Nic nie musi umieć. Naprawdę. Na fotowyprawach mamy zarówno zaawansowanych fotograficznie uczestników, jak i zupełnie „zielonych”. I staramy się, aby dla każdego był to wyjazd owocny i udany. Do dyspozycji uczestników są instruktorzy fotografii – redaktorzy miesięcznika Digital Foto Video – którzy pomagają, doradzają, wyjaśniają, inspirują i motywują. Prezentujemy techniki fotograficzne, korygujemy błędy, zwracamy uwagę na fotograficzne zagrożenia. I jesteśmy do dyspozycji, gdy uczestnicy mają wątpliwości lub problemy. Nie ma pytań związanych czy to z samym fotografowaniem, obsługą aparatu czy też z kwestiami edycyjnymi lub estetycznymi, których nie wypada lub nie należy zadawać. Pytać można zarówno o funkcje aparatu, metody radzenia sobie z pomiarem ekspozycji w konkretnych miejscach, jak i o sprawy związane estetyką, a nawet etyką i prawem. Służymy swoją wiedzą i doświadczeniem zarówno w czasie trwania samej fotowyprawy, jak i po niej – jeśli więc jakieś pytania przyjdą do głowy później lub pojawią się problemy związane z obróbką przywiezionych zdjęć, można te problemy spisać i wysłać mailem.

Czy trzeba być fotografem, by uczestniczyć w fotowyprawie?

Nie, nie trzeba. Można nawet jechać bez aparatu. Można nawet nie robić zdjęć. Jednak trzeba być przygotowanym na to, że tempo i organizacja wyjazdu będzie dostosowana do fotoamatorów. Trafiają się na fotowyprawach osoby, które nie fotografują, a po prostu chcą zwiedzać w tempie wolniejszym niż na turystycznych objazdówkach. Jeśli gotowe są podporządkować się specyfice fotowypraw – nie ma problemu, żeby brały w nich udział.

Jeśli ktoś zawsze chciał nauczyć się fotografować, tylko nie miał wcześniej czasu lub okazji (albo obu), to fotowyprawa będzie stanowiła doskonałą okazję, aby połączyć zwiedzanie z nauką posługiwania się aparatem fotograficznym. Przez 9 dni (tyle przeciętnie trwa fotowyprawa) dostępni będą instruktorzy, gotowi odpowiedzieć na każde, najbardziej nawet banalne pytanie, i wytłumaczyć wszystkie kwestie techniczne lub estetyczne, które wydają się trudne lub niezrozumiałe. Sporo wiedzy i doświadczenia można zdobyć przez rozmowę i wspólne fotografowanie z innymi uczestnikami, wśród których często trafiają się bardzo dobrzy fotografowie.

Dzieci na fotowyprawie

Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w fotowyprawach wyłącznie pod opieką prawnego opiekuna – czyli przeważnie razem z co najmniej jednym rodzicem. Czy można zabierać dzieci na takie wyjazdy? Poza powyższym warunkiem, aby jechały razem z rodzicem, nie stawiamy żadnych barier. Inna kwestia – czy taki wyjazd się dziecku spodoba i czy nie będzie uciążliwy dla rodzica? To już bardziej zależy od dziecka. Nastolatek zainteresowany światem i lubiący podróżować, a zwłaszcza – choć wcale niekoniecznie – fotografować, ma szansę dobrze się bawić i ciekawie spędzić czas.  Fotowyprawy nie wymagają żelaznej kondycji ani wysokiej sprawności fizycznej, ale to są długie dni – od wczesnych godzin porannych po późny wieczór. Jeśli rodzice są przekonani, że ich nastolatek to nie tylko zniesie, ale będzie się świetnie bawił, to zapraszamy!

Fotowyprawy - informacje dla uczestników

Młodsze, kilkuletnie dzieci to inna sprawa. Większość fotowypraw jest bardzo mobilna – spędzamy w jednym miejscu jedną, najwyżej dwie noce, jadąc do następnego miejsca. Prawdopodobnie takie tempo będzie zbyt męczące dla kilkulatka. Prawdopodobnie – bo każdy rodzic zna swoje dziecko i wie, czy nadaje się ono na tak intensywny wyjazd. Nie stawiamy tu barier, ale nie będziemy zmieniać programu ani zwalniać tempa.

Szczególną formą są fotowyprawy ze stacjonarną bazą – tak, jak wiosenna i jesienna Toskania. Tutaj mamy nocleg zawsze w tym samym miejscu, codziennie wracamy do tego samego hotelu, więc jeśli ktoś chce zwolnić tempo i zrobić sobie dzień odpoczynku, to w tym przypadku jest to możliwe. Na wiosennej fotowyprawie do Toskanii w 2014 roku mieliśmy nawet 1,5-rocznego uczestnika! Oczywiście był w towarzystwie rodziców. W przypadku fotowypraw ze stacjonarnym noclegiem zabranie dziecka jest mniejszym ryzykiem, gdyby program okazał się zbyt męczący dla malucha. Niemniej rodzice powinni w takim przypadku pamiętać, że opieka nad dzieckiem spoczywa wyłącznie na nich. A w razie wątpliwości – chętnie odpowiemy na pytania i pomożemy rozwiać wątpliwości – wyślijcie do nas pytanie za pomocą formularza poniżej!

Czy nie lepiej samemu sobie zorganizować taki wyjazd?

To zależy, co rozumiemy przez “lepiej”. Owszem, robiąc wszystko samemu, ma się pełną kontrolę nad terminem i trasą. Wszystko wówczas zależy od sprawności i doświadczenia w organizowaniu takich wyjazdów, a także od radzenia sobie z problemami i przeszkodami na trasie. Także od tego, na ile potrafi się znaleźć najpiękniejsze miejsca na plenery, zaplanować dojazd do nich w optymalne porze dnia. Ponadto jadąc samemu jest się zdanym na siebie – tak pod względem organizacyjno-logistycznym, jak i fotograficznym. Na indywidualnym wyjeździe nie ma przewodnika, który załatwi formalności w hotelu, nie ma kierowców, którzy zaspanych uczestników dowożą na plenery o wschodzie słońca, nie ma instruktorów, którzy doradzą i pomogą ze sprzętem fotograficznym.

Fotowyprawa jest bezpieczniejsza

Przy planowaniu oraz organizacji fotowypraw przykładamy szczególną wagę do kwestii bezpieczeństwa. Wybieramy regiony, do których wyjazd nie wiąże się żadnym szczególnym zagrożeniem. Korzystamy z usług zawodowych kierowców: po kilku wschodach i zachodach słońca oraz wieczornych dyskusjach o zdjęciach uczestnicy są niewyspani, ale kierowcy zawsze są wypoczęci, a podróże przebiegają bezpiecznie. Wszyscy objęci są też ubezpieczeniem grupowym, wymaganym przy wyjazdach zorganizowanych (różnie bywa z egzekwowaniem ubezpieczenia indywidualnego przy wyjazdach nieformalnych grup). W razie problemów można liczyć nie tylko na pomoc przewodnika, ale też wsparcie pracowników biura podróży, którzy są w stanie załatwić potrzebne formalności czy zorganizować pomoc medyczną.

Warto przeczytać:

12 zasad bezpiecznego fotografowania w podróży: https://www.fotezja.pl/fotografia-w-podrozy/12-zasad-bezpieczne-fotografowanie/

Czy można jechać taniej?

Czy indywidualny wyjazd będzie tańszy? To zależy od sprawności w wyszukiwaniu ofert transportowo-hotelowych oraz swobody czasowej – jeśli ktoś jest  gotów korzystać z ofert last minute dzisiaj lub za miesiąc, może swobodnie regulować termin powrotu, ma dużo czasu i lubi sam wszystko organizować i załatwiać, zarówno przed wyjazdem, jak i w jego trakcie – może się dobrze bawić. W innym przypadku wyjazd na własną rękę tańszy raczej nie będzie – zwłaszcza gdy liczy się nie tylko przelot i hotel, ale doliczy także transport na miejscu we wszystkie interesujące miejsca i związaną z tym logistykę. Biura podróży mają większą możliwość negocjowania zniżek w hotelach czy tańszych przelotów niż indywidualny turysta, a koszt transportu autobusem rozłożony na grupę uczestników będzie znacznie niższy niż wynajęcie samochodu czy korzystanie z transportu lokalnego. Przeczytajcie, co na ten temat pisze na swoim blogu jedna z uczestniczek naszych fotowypraw.

Jakie są korzyści z uczestnictwa w fotowyprawie?

– Koncentrujesz się na fotografowaniu – nie tracisz czasu ani energii na logistykę, organizację, pilnowanie harmonogramu, załatwianie, szukanie drogi czy miejsca na obiad. Nie tracisz w ogóle czasu.
– Będziesz w najładniejszych miejscach. Nie – najsławniejszych, najpopularniejszych, najważniejszych historycznie, czyli wszędzie tam, gdzie jeżdżą normalne wycieczki. Fotowyprawy są nienormalne i my jeździmy do miejsc ładnych, interesujących wizualnie, gdzie powstają najbardziej atrakcyjne fotografie. Często są to miejsca mało znane, trudne do znalezienia, niefigurujące w przewodnikach.
– W najładniejszych miejscach będziemy przy najlepszym świetle. Fotowyprawy są podporządkowane fotografowaniu, więc najważniejsze pory dnia to wschody i zachody słońca. Samemu trudno się zebrać na tak wczesne wstawanie, zwłaszcza dzień po dniu. Wieczorne sesje też są łatwiejsze i bezpieczniejsze w grupie.
– Kierowcy dbają o bezpieczeństwo. Wstawanie na wschód słońca, pozostawanie na nogach do zachodu, intensywne zwiedzanie i zajęcia fotograficzne po jakimś czasie dają się we znaki niewyspaniem. Konieczność prowadzenia dodatkowo samochodu podczas indywidualnego wyjazdu potęgowałaby zmęczenie i stanowiła ryzyko. Na fotowyprawach mamy autobus z dwoma zawodowymi kierowcami, których jedynym zadaniem jest bezpieczne dowiezienie nas na kolejne plenery.
– Jeśli masz wątpliwości co do korzystania ze sprzętu fotograficznego, nie radzisz sobie z ekspozycją, masz problemy techniczne czy pytania związane z estetyką i kompozycją – zawsze w pobliżu są instruktorzy, którzy podpowiedzą, wyjaśnią, pokażą i zainspirują. Nie jesteś zdany na siebie. Możesz się uczyć, nabywać nowych umiejętności, konsultować problemy i pomysły.
– Wokół są sami maniacy fotografii. Nikt z nich nie będzie kręcił nosem na zbyt długie sesje fotograficzne, zbyt krótkie sjesty, za mało wizyt w sklepach. Wszyscy dzielą tę samą pasję i chętnie wymieniają się doświadczeniami. Takie wspólne fotografowanie jest bardzo kształcące i rozwijające. I zawsze to spora frajda!

Jaki sprzęt fotograficzny jest potrzebny na fotowyprawie

Zdecydowanie zalecamy zabranie ze sobą aparatu dającego pełną kontrolę fotografowi – a więc z trybem manualnym (mile widziany również priorytet przysłony), z ręczną kontrolą czułości ISO, balansu bieli i sposobu zapisu zdjęć (RAW lub wysokiej jakości JPEG). Nie musi to być lustrzanka (choć wszystkie lustrzanki spełniają te warunki), ale bezlusterkowiec lub zaawansowany kompakt pozwolą również efektywnie uczestniczyć w fotowyprawie.

Drugim silnie zalecanym narzędziem jest statyw. W miarę możliwości finansowych porządny, a nie plastikowy szmelc z supermarketu, ale jednocześnie na tyle lekki, żeby noszenie go nie było zbyt męczące.

Trzeba zabrać odpowiednią liczbę kart pamięci, aby starczyło ich na półtora tygodnia intensywnego fotografowania lub – mniej zalecana opcja – zabrać ze sobą notebooka, aby archiwizować zdjęcia w trakcie wyjazdu. Wariant z notebookiem jest bardziej uciążliwy i mniej bezpieczny, a nawet wówczas wskazane jest zabranie kart pamięci na co najmniej 3 dni fotografowania.

Koniecznie trzeba też zabrać akumulatory, które pozwolą na co najmniej dwa dni intensywnego używania aparatu. Program niektórych fotowypraw może przewidywać np. noclegi na pustyni lub w górskim obozowisku bez dostępu do prądu. Nawet jeśli jednak program fotowyprawy nie przewiduje takich atrakcji – lepiej być zabezpieczonym przed awarią sieci energetycznej, co może się zdarzyć w każdym kraju.

Fotowyprawy - niezbędne informacje
Dobór obiektywów, filtrów, lamp błyskowych i innych akcesoriów zależy od upodobań i preferencji uczestnika. Nie jest niezbędne dokupywanie żadnego sprzętu, jeśli ma się aparat z trybem manualnym, odpowiedni zapas kart i baterii oraz statyw. Owszem, dodatkowe obiektywy czy filtry (zwłaszcza polaryzacyjny i filtry szare) poszerzają możliwości fotograficzne, ale da się zrobić udane zdjęcia nawet zaawansowanym kompaktem.

Warto przeczytać:

Obiektywy do fotografowania krajobrazu: https://www.fotezja.pl/fotografia-w-podrozy/obiektyw-do-krajobrazu-3-propozycje/

Do czego służy filtr polaryzacyjny: https://www.fotezja.pl/ucz-sie-z-nami-fotografowac/magiczna-szybka-czyli-dziala-filtr-polaryzacyjny/

Jaki filtr szary kupić: https://www.fotezja.pl/sprzet-fotograficzny/jaki-filtr-szary-kupic/

Jak sprawdzić, czy mamy porządny statyw: https://www.fotezja.pl/sprzet-fotograficzny/jak-przetestowac-statyw/

Przed każdą wyprawą instruktorzy przygotowują informację jakiego typu sytuacje fotograficzne czekają uczestników oraz jaki sprzęt może być przydatny. Można ponadto zasięgnąć bezpośrednio opinii instruktorów.

Czy fotowyprawy są dobrze zorganizowane i zgodne z prawem?

Fotowyprawy robimy wspólnie z Klubem Podróży Horyzonty – firmą z uprawieniami biura podróży i opłaconymi wszystkimi ubezpieczeniami. Horyzonty mają także wieloletnie doświadczenie w organizacji wyjazdów turystycznych w najdalsze i najbardziej egzotyczne miejsca na świecie. Pierwszą fotowyprawę – do Maroka w 2011 roku – zrealizowaliśmy z Fundacją Marka Kamińskiego, która w 2011 również miała uprawnienia biura podróży. Nasze fotowyprawy są zgodne z ustawą o usługach turystycznych i stanowią kompletną ofertę.

Fotowyprawa - bezpieczeństwo i organizacja

Chciałem się zapisać na fotowyprawę, ale już nie ma miejsc”

Nawet, jeśli jest informacja, że miejsc na daną edycję fotowyprawy już nie ma, nie należy się zrażać. Czasem miejsca się zwalniają, ktoś rezygnuje z różnych powodów. Jeśli ktoś chce wziąć udział w fotowyprawie, na które już nie ma miejsc – mimo wszystko proszę nam dać znać lub skontaktować się bezpośrednio z Klubem Podróży Horyzonty. Horyzonty zapiszą na listę rezerwową i poinformują, gdy tylko zwolni się miejsce.

Ponadto jeśli będziemy mieli zgłoszenia od osób, które były zainteresowane udziałem w fotowyprawach, na które zabrakło już miejsc, będziemy wiedzieli, że jest zainteresowanie tymi wyjazdami, a więc warto przemyśleć zrobienie następnej edycji. Wówczas pierwszeństwo przy zgłoszeniach mają osoby, które skontaktowały się i wyraziły zainteresowanie udziałem.

 

Warsztaty fotograficzne za granicą - co trzeba wiedzieć

Czy można dostawać z wyprzedzeniem informacje o planowanych warsztatach i fotowyprawach?”

Oczywiście! Z wyprzedzeniem informujemy zainteresowanych o planowanych na przyszły rok warsztatach i fotowyprawach, co pozwala zarezerwować sobie czas i uzgodnić urlopy w pracy. Także o aktualnych ofertach w pierwszej kolejności powiadamiamy osoby z listy. Na liście są głównie uczestnicy poprzednich warsztatów i fotowypraw, ale nie ma problemu, żeby dopisać tam osoby, które jeszcze z nami nie były, a są zainteresowane imprezami fotograficznymi. Aby dostawać informacje o naszych warsztatach i fotowyprawach, prosimy o zapisanie się do naszego newslettera, dostępnego pod poniższym adresem:

https://www.ewaipiotr.pl/o-nas/powiadomienia-o-fotowyprawach-i-fotowarsztatach/

Adresów mailowych nikomu nie przekazujemy ani nie sprzedajemy, a służą nam wyłącznie do informowania o naszych ofertach.

Dodatkowe atrakcje dla uczestników fotowypraw

Uczestnicy warsztatów lub fotowypraw otrzymują kod dający 50% zniżki na wszystkie pozycje w naszej księgarni fotograficznej. Zniżka jest ważna przez rok.

Uczestnicy naszych warsztatów i fotowypraw są uprawnieni do 50% zniżki na dowolną wersję SNS-HDR – bardzo dobrego programu do składania HDR-ów (więcej o możliwościach programu SNS-HDR Ewa pisze tutaj).

Niewykluczone inne niespodzianki. :)

 

Czy formuła fotowyprawy się sprawdza?

Sprawdziła się doskonale od roku 2011, od kiedy przeprowadziliśmy blisko 50 fotowypraw, w których uczestniczyło ponad 500 osób (stan na 2017 rok). Wiele osób uczestniczyło w fotowyprawach wielokrotnie – nawet kilkanaście razy! Zapraszamy do zapoznania się z relacjami z wcześniejszych fotowypraw i fotowarsztatów.

 

Zerknij jeszcze tutaj!

Jak pakować się na fotograficzny wyprawę samolotem:

https://www.fotezja.pl/fotografia-w-podrozy/aparat-fotograficzny-do-samolotu/

Przepisy linii lotniczych odnośnie przewożenia akumulatorów litowych:
https://www.fotezja.pl/fotografia-w-podrozy/jak-przewozic-baterie-samolotem/

Obiektywy do fotografii krajobrazowej:

https://www.fotezja.pl/fotografia-w-podrozy/obiektyw-do-krajobrazu-3-propozycje/

Jakie filtry szare pełne wybrać do fotografii krajobrazowej:

https://www.fotezja.pl/sprzet-fotograficzny/jaki-filtr-szary-kupic/

Dlaczego tym filtrem szarym nie powinien być fader:

https://www.fotezja.pl/sprzet-fotograficzny/filtr-szary-fader-czy-warto/

Jak sprawdzić, czy posiadany statyw jest stabilny:

https://www.fotezja.pl/sprzet-fotograficzny/jak-przetestowac-statyw/

Poradnik kupowania statywów, wersja krótka:
https://www.ewaipiotr.pl/sprzet-fotograficzny/trzy-najlepsze-statywy/
…i wersja dłuższa:
https://ewaipiotr.pl/sklep/produkt/jak-kupic-statyw/

 

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości do rozwiania – napisz do nas!