harmonia kolorów

Warsztaty – FAQ

IMG_0179_pasek
Warsztaty fotograficzne – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

 

Na czym polegają warsztaty fotograficzne Ewy i Piotra?

Nasze warsztaty to połączenie rozrywki i edukacji, fotograficznej przygody i nauki technik fotograficznych oraz edycyjnych. Na warsztaty zawsze staramy się wybrać miejsce atrakcyjne fotograficznie, z dużą liczbą interesujących motywów i tematów. Zwracamy też uwagę, aby pora roku była odpowiednia do tematu (np. dla sesji na wrzosowisku optymalne okienko czasowe to okres zaledwie około dwóch tygodni). Staramy się przygotować szczególne fotograficzne atrakcje, np. tradycją już podczas kolejnych warsztatów w Pradze jest sesja o wschodzie słońca z którejś z wież, normalnie niedostępnych o tej porze dla turystów. Tak organizujemy harmonogram, aby przy najlepszym świetle być w atrakcyjnych miejscach, stąd można się spodziewać wyjść lub wyjazdów na wschód słońca, a sesje pejzażowe kończą się wraz z zachodem słońca lub kwadrans czy dwa później.

Fotografowanie we Wrzosowej Krainie

Czas, gdy nie fotografujemy i nie śpimy (a na warsztatach śpimy mało, więc warto się wyspać na zapas!) to zajęcia edukacyjne: wykłady, analizy zdjęć, prezentacje technik obróbkowych i dyskusje na wszelkie tematy związane z fotografią. Niezależnie od tematów, których omówienie i prezentację my przygotowaliśmy, jest to też świetna okazja, aby pytać o wszelkie kwestie fotograficzne, które są niejasne – czy dotyczy to obsługi sprzętu, technik fotograficznych, korzystania z programów komputerowych czy kwestii estetycznych. W trakcie warsztatów jesteśmy do dyspozycji uczestników i nie ma pytań dotyczących fotografii, których nie można zadać.

Staramy się, aby uczestnicy mogli zarówno przywieźć atrakcyjne zdjęcia, jak i wzbogacili się o wiedzę i umiejętności dotyczące estetyki, technik fotograficznych, edycji zdjęć itp.

Jaki poziom wiedzy i umiejętności fotograficznej powinien posiadać uczestnik warsztatów?

Dowolny, może być także zerowy. Na warsztaty przyjeżdżają osoby bardzo zaawansowane fotograficznie, które wykorzystują je jako okazję do swobodnego fotografowania ciekawych motywów w towarzystwie innych maniaków pstrykania, ale mamy też amatorów zupełnie „zielonych”, którzy zadają pytania całkiem podstawowe i oczekują wyjaśnień rudymentów. Obie postawy są ok – jeśli ktoś przyjechał pofotografować w fajnym towarzystwie, to będzie nam bardzo miło fotografować wspólnie. Jeśli ktoś wybrał się na warsztaty po to, żeby dowiedzieć się, co robi któryś guzik w jego aparacie, kiedy stosować korektę ekspozycji lub dlaczego Picasa nie jest najlepszym programem dla fotografa – z przyjemnością te kwestie wyjaśnimy. Nie ma minimalnego poziomu wiedzy, którym trzeba dysponować, by uczestniczyć w warsztatach. Będziemy chętnie pomagać i tłumaczyć osobie, która wczoraj kupiła swój pierwszy aparat. A jeśli ktoś nie potrzebuje żadnych wyjaśnień i jest zaawansowanym fotografem, postaramy się, aby miał okazję fotografować ciekawe i inspirujące miejsca.

Czarowne Świętokrzyskie
Wymagany sprzęt fotograficzny

Rozsądne minimum sprzętowe, aby efektywnie i aktywnie uczestniczyć w warsztatach to cyfrowy aparat fotograficzny oferujący pełną kontrolę nad parametrami ekspozycji, czyli tryb manualny. Ten warunek spełniają wszystkie lustrzanki i bezlusterkowce, a także wiele zaawansowanych kompaktów. Zdecydowanie zalecamy też zawsze zabranie statywu. Ponadto niezbędne są karty pamięci na trzy dni intensywnego fotografowania oraz akumulatory do aparatu, dające pewność, że aparat będzie działał przez co najmniej jeden długi dzień (wieczorem przeważnie jest możliwość doładowania baterii).

Przeważnie nie jest niezbędne zabieranie ze sobą komputera (wyjątkiem będą tu warsztaty poświęcone komputerowej edycji zdjęć), ale jeśli ktoś przywiezie notebooka, to podczas wieczornych sesji będzie miał okazję poćwiczyć obróbkę, a także nie tylko zadać Ewie pytania związane z korzystaniem z programów do edycji zdjęć, ale także od razu sprawdzić otrzymane informacje i wskazówki.

Przed każdymi warsztatami wysyłamy uczestnikom informacje co do zalecanego wyposażenia (obejmują one nie tylko sprzęt fotograficzny, ale także np. sugestie co do odzieży, jaka będzie najbardziej praktyczna w warunkach najbardziej praktyczna). Chętnie też odpowiadamy na wysłane mailem pytania i pomagamy rozwiać wątpliwości co do wyposażenia.

 

Czy muszę uczestniczyć we wszystkich zajęciach?

Udział w zajęciach, wyjazdach i wejściach do obiektów jest zupełnie dobrowolny. Uczestnicy warsztatów mają prawo do wszystkich atrakcji przewidzianych w programie, ale nie muszą z nich korzystać. Przeważnie po sesjach o wschodzie słońca jest przewidziane śniadanie w miejscu noclegu, więc można bez problemów opuścić poranne wstawanie o 3 czy 4 rano. Jeśli jednak uczestnik opuści wyjazd autokarem, to nie będzie miał możliwości wzięcia udziału w zajęciach, które są przewidziane podczas tego wyjazdu. Nie przysługuje mu też z tego powodu zniżka ani rekompensata. Prosimy, żeby nas powiadomić, jeśli ktoś zamierza zrezygnować z któregoś punktu planu warsztatów – dzięki temu nie będziemy takiej osoby niepotrzebnie szukać. I niech się spokojnie wyśpi.

Wrzosowa Kraina
Czy można przyjechać z osobą towarzyszącą, która nie fotografuje?

Oczywiście można, jednak nie mamy osobnego programu dla niefotografujących partnerów i nie będziemy naginać harmonogramu pod kątem osób niezainteresowanych fotografią. Osoba uczestnicząca w warsztatach – z aparatem fotograficznym lub bez niego – ma prawo do wszystkich przewidzianych programem wejść i atrakcji. Może z nich korzystać lub nie – wedle woli.

Nie mamy specjalnych, niższych cen dla osób towarzyszących, a niefotografujących, ponieważ blokują one miejsce dla pełnoprawnego uczestnika, zainteresowanego edukacją fotograficzną. W naszych warsztatach uczestniczyło kilka osób niefotografujących, które były partnerami fotografów. Jak do tej pory prawie każda osoba niefotografująca była na warsztatach tylko raz – na następne warsztaty jechała już jako osoba fotografująca, choć początkująca. Nawet jednak osoby niefotografujące deklarowały zadowolenie z udziału, ponieważ staramy się przygotować atrakcyjny program, który jest interesujący także z punktu widzenia czysto turystycznego, a tempo zwiedzania jest znacznie wolniejsze niż typowych wycieczek objazdowych.

Czy mogę wykorzystywać i publikować zdjęcia wykonane na warsztatach?

Prawa do wszystkich zdjęć, wykonanych na naszych warsztatach, zachowują ich autorzy. Mają oni pełną swobodę publikowania zdjęć, udostępniania, sprzedaży, licencjonowania i przekazywania majątkowych praw autorskich. Jako organizatorzy i instruktorzy nie rościmy sobie prawa do żadnych zdjęć wykonanych w trakcie warsztatów przez uczestników – ani opartych na naszym bezpośrednim instruktażu, ani inspirowanych przez nas. Można stawiać statyw dokładnie tam, gdzie Piotr czy Ewa postawili wcześniej, próbować powtórzyć to samo ujęcie, a później swobodnie nim dysponować.

Czarowne Świętokrzyskie
Wyjątkiem od tej ogólnej zasady jest fotografowanie w miejscach niepublicznych, do których dostęp uzyskaliśmy pod warunkiem ograniczenia dystrybucji wykonanych tam fotografii. Na takich warunkach fotografowaliśmy w Synagodze Hiszpańskiej w Pradze – zgodnie z zawartą z władzami Synagogi umową, wykonane tam zdjęcia nie mogą być wykorzystane komercyjnie. Jednak to nie my (Ewa i Piotr) będziemy ścigać osoby, które naruszą tę umowę. My informujemy jasno uczestników o narzuconych przez właściciela obiektu ograniczeniach i zasadach, a później wszelkie ewentualne spory są rozstrzygane bezpośrednio między uczestnikiem a właścicielem obiektu.

Terminy warsztatów fotograficznych

Jak do tej pory wszystkie nasze warsztaty fotograficzne są trzydniowe – zaczynają się w piątek wczesnym popołudniem, a kończą około godziny 14-15 niedzielę. Dzięki temu udział w trzydniowych warsztatach wymaga wzięcia tylko jednego dnia wolnego z pracy. Przeważnie prosimy uczestników o dotarcie na miejsce zbiórki około godziny 14 lub 15, co pozwala najpierw zrealizować krótki wykład, a później popołudniową sesję plenerową.

Kończymy warsztaty obiadem w niedzielę, po którym uczestnicy rozjeżdżają się do domów – większość z nich zdąży dotrzeć jeszcze w niedzielę, dzięki czemu poniedziałek będzie już normalnym dniem roboczym.

Zapisy na warsztaty fotograficzne, rezerwacja miejsca, opłaty

Zgłoszenie na warsztaty następuje przez wysłanie do nas wiadomości . Zawsze potwierdzamy otrzymanie zgłoszenia – jeśli w ciągu dwóch dni nie ma potwierdzenia zgłoszenia, prosimy skontaktować się ponownie. Potwierdzamy wstępną rezerwację podając kwotę zadatku i konto do wpłaty. Dopiero po wpłacie zadatku za warsztaty uczestnik ma gwarantowane miejsce. Jeśli ktoś zrezygnuje, zadatek jest zwracany dopiero wówczas, gdy z listy rezerwowej na jego miejsce wejdzie ktoś inny. Konieczność wpłaty zadatku jest środkiem, który musieliśmy wprowadzić z uwagi na kandydatów niezdecydowanych, którzy zapisywali się na warsztaty i w ostatniej chwili rezygnowali z udziału, blokując miejsce osobom naprawdę zainteresowanym uczestnictwem. Po opłaceniu zadatku pozostałą część płatności za warsztaty należy przelać na podane przez nas konto na miesiąc przed rozpoczęciem warsztatów.

Chciałem się zapisać na warsztaty, ale już nie ma miejsc”

Nawet, jeśli jest informacja, że miejsc na warsztaty już nie ma, nie należy się zrażać. Czasem miejsca się zwalniają, ktoś rezygnuje, bywa że nawet w ostatniej chwili. Jeśli ktoś chce wziąć udział w warsztatach, na które już nie ma miejsc – mimo wszystko proszę nam dać znać. Zapiszemy na listę rezerwową i poinformujemy natychmiast, gdy tylko zwolni się miejsce.

Wrzosowa Kraina

Ponadto jeśli będziemy mieli zgłoszenia od osób, które były zainteresowane udziałem w warsztatach, na które zabrakło już miejsc, będziemy wiedzieli, że jest zainteresowanie tymi warsztatami, a więc warto przemyśleć zrobienie następnej edycji. Wówczas pierwszeństwo przy zgłoszeniach mają osoby, które skontaktowały się i wyraziły zainteresowanie udziałem.

 

Czy można dostawać z wyprzedzeniem informacje o planowanych warsztatach i fotowyprawach?”

Oczywiście! Z wyprzedzeniem informujemy zainteresowanych o planowanych na przyszły rok warsztatach i fotowyprawach, co pozwala zarezerwować sobie czas i uzgodnić urlopy w pracy. Także o aktualnych ofertach w pierwszej kolejności powiadamiamy osoby z listy. Aby dostawać informacje o naszych warsztatach i fotowyprawach, zapraszamy do zapisania się na naszą listę mailingową:

https://www.ewaipiotr.pl/o-nas/powiadomienia-o-fotowyprawach-i-fotowarsztatach/

Adresów mailowych nikomu nie przekazujemy ani nie sprzedajemy, a służą nam wyłącznie do informowania o naszych ofertach.

Jak formuła warsztatów fotograficznych się sprawdza?

Jak do tej pory zrealizowaliśmy ponad pół setki edycji warsztatów fotograficznych, zarówno plenerowych, jak poświęconych wyłącznie edycji zdjęć i mamy sporą grupę uczestników, którzy wracają na nasze kolejne warsztaty i fotowyprawy. Relacje ze zrealizowanych warsztatów fotograficznych i fotowypraw publikujemy regularnie. Jak do tej pory nie odwołaliśmy żadnych warsztatów fotograficznych, ani z powodu własnych błędów organizacyjnych, ani z braku chętnych.

Dodatkowe atrakcje dla uczestników warsztatów fotograficznych i fotowypraw

Wszyscy uczestnicy naszych fotowarsztatów i fotowypraw otrzymują kod dający 50% zniżki na wszystkie pozycje w naszej księgarni fotograficznej. Zniżka jest ważna przez rok..

Uczestnicy naszych warsztatów i fotowypraw są uprawnieni do 50% zniżki na dowolną wersję SNS-HDR – bardzo dobrego programu do składania HDR-ów (więcej o możliwościach programu SNS-HDR Ewa pisze w artykule w portalu Fotezja).

Niewykluczone inne niespodzianki. 🙂

 

Na temat fotowypraw przygotowaliśmy osobny zestaw odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

https://www.ewaipiotr.pl/warsztaty/fotowyprawy-najczesciej-zadawane-pytania-faq/

 

Masz pytanie dotyczące naszych warsztatów? Zapytaj, postaramy się odpowiedzieć!

     

     

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *