Hasselblad X1D fotowyprawa na wyspę Skye

Szkocja z Hasselbladem: od wybrzeża do wybrzeża

Dzisiaj w fotowyprawowym menu były same nowości. Dzień zaczął się – któż by przypuszczał? 😉 – wschodem słońca i sesją nad zatoką Camas Malag, później krótkie fotografowanie przy zamku Dunvegan (także położonym przy zatoce), a kończyliśmy przy Nest Point – słynnym cyplu z latarnią morską. Było też spotkanie ze szkockimi krowami (krótkie, bo trafiły nam się płochliwe modelki), polowanie na tęczę i fotostopy z innych ważnych przyczyn (np. gdzieś tam coś prześwieciło i ponoć było fajne, choć oczywiście zanim wysiedliśmy z autobusu, to już nikt nie wiedział, co było powodem improwizowanej sesji).

Hasselblad X1D fotowyprawa na wyspę Skye

Pogodę mieliśmy bardzo fotograficzną i dynamiczną. Bywało, że stojąc w słońcu widzieliśmy urwanie chmury nad sąsiednim wzgórzem, a chwilę później w deszczu fotografowaliśmy oświetlony słońcem zamek. Chmury pędziły po niebie, słońce pokazywało się i znikało, niezmienny był tylko wiatr, który wprawiał tę karuzelę pogodową w ruch. Było sporo okazji fotograficznych i sporo okazji, żeby te okazje przegapić przez zbyt długie zbieranie się do układania kadru.

Fotowyprawa z Hasselbladem, Szkocja

X1D – przerwij długą ekspozycję w każdej chwili

Gdy słońce co chwila wychodzi i się chowa, ustalanie poprawnego czasu ekspozycji przy fotografowaniu z użyciem filtrów szarych nie jest łatwe. Coś sobie ustalamy, wciskamy spust migawki, naświetlenie trwa i nagle słońce wychodzi zza chmur i świeci tam, gdzie przed chwilą był cień. Należałoby skrócić ekspozycję, żeby niespodziewany nadmiar światła nie prześwietlił zdjęcia. Przeważnie to możliwe tylko w trybie Bulb (a i to jedynie wówczas, gdy ręcznie odliczamy czas, a nie użyliśmy wężyka z programatorem). Hasselblad X1D w trakcie naświetlania trwającego dłużej wyświetla na ekranie upływające sekundy oraz napis „Finish exposure”. Wystarczy wcisnąć przycisk obok tego napisu, aby natychmiast zakończyć naświetlanie i zapisać wynik jako RAW. To świetnie pozwala radzić sobie z sytuacjami, gdy nagle światła przybyło. Sytuacje, gdy światła ubyło, bo słońce się schowało, nadal czekają na wsparcie.

 

Szkocja z Hasselbladem

U góry zachód przy Nest Point, w środku efekt spontanicznego postoju gdzieś w środku Skye, a na dole 51 sekund naświetlania przed wschodem słońca nad Camas Malag.