Szkocja z Hasselbladem: od wybrzeża do wybrzeża

Hasselblad X1D fotowyprawa na wyspę Skye

Dzisiaj w fotowyprawowym menu były same nowości. Dzień zaczął się – któż by przypuszczał? 😉 – wschodem słońca i sesją nad zatoką Camas Malag, później krótkie fotografowanie przy zamku Dunvegan (także położonym przy zatoce), a kończyliśmy przy Nest Point – słynnym cyplu z latarnią morską. Było też spotkanie ze szkockimi krowami (krótkie, bo trafiły nam się płochliwe modelki), polowanie na tęczę i fotostopy z innych ważnych przyczyn (np. gdzieś tam coś prześwieciło i ponoć było fajne, choć oczywiście zanim wysiedliśmy z autobusu, to już nikt nie wiedział, co było powodem improwizowanej sesji).

Pogodę mieliśmy bardzo fotograficzną i dynamiczną. Bywało, że stojąc w słońcu widzieliśmy urwanie chmury nad sąsiednim wzgórzem, a chwilę później w deszczu fotografowaliśmy oświetlony słońcem zamek. Chmury pędziły po niebie, słońce pokazywało się i znikało, niezmienny był tylko wiatr, który wprawiał tę karuzelę pogodową w ruch. Było sporo okazji fotograficznych i sporo okazji, żeby te okazje przegapić przez zbyt długie zbieranie się do układania kadru.

Fotowyprawa z Hasselbladem, Szkocja

X1D – przerwij długą ekspozycję w każdej chwili

Gdy słońce co chwila wychodzi i się chowa, ustalanie poprawnego czasu ekspozycji przy fotografowaniu z użyciem filtrów szarych nie jest łatwe. Coś sobie ustalamy, wciskamy spust migawki, naświetlenie trwa i nagle słońce wychodzi zza chmur i świeci tam, gdzie przed chwilą był cień. Należałoby skrócić ekspozycję, żeby niespodziewany nadmiar światła nie prześwietlił zdjęcia. Przeważnie to możliwe tylko w trybie Bulb (a i to jedynie wówczas, gdy ręcznie odliczamy czas, a nie użyliśmy wężyka z programatorem). Hasselblad X1D w trakcie naświetlania trwającego dłużej wyświetla na ekranie upływające sekundy oraz napis „Finish exposure”. Wystarczy wcisnąć przycisk obok tego napisu, aby natychmiast zakończyć naświetlanie i zapisać wynik jako RAW. To świetnie pozwala radzić sobie z sytuacjami, gdy nagle światła przybyło. Sytuacje, gdy światła ubyło, bo słońce się schowało, nadal czekają na wsparcie.

 

Szkocja z Hasselbladem

U góry zachód przy Nest Point, w środku efekt spontanicznego postoju gdzieś w środku Skye, a na dole 51 sekund naświetlania przed wschodem słońca nad Camas Malag.

Szkocja z Hasselbladem: Old Man w 45 minut
Szkocja z Hasselbladem: pogoda w kratkę

13 komentarzy

 1. Jorg

  Coś mi się wydaje, że ten Hasselblasd już u Was zostanie 🙂
  Mam rację?

 2. slawomir kasper

  Sprzedalismy 21 sztuk w ciągu ostatnich 8 miesięcy 🙂

 3. Jorg

  Piotrze, czy jest szansa zrobić kilka portretów tym aparatem?

 4. Jak ja uwielbiam Szkocję. Miała p[przyjemność być tam na kontrakcie 2 lata. Chciałabym tam zamieszkała. Piękne krajobrazy, mili ludzie, moje miejsce na ziemi. Może kiedyś…

 5. Jorg

  Jestem ciekawy jakby X1D porównać do Pentaxa 645D. Rozmiar matrycy podobny ale Pentax ma już parę latek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *