Kolory Landmannalaugar, Islandia, fotowyprawa

Słoneczna Islandia

Deszcz, wiatr, ciężkie chmury – jak na razie takich zjawisk na Islandii nie obserwujemy. Zaczęliśmy kolejną edycję fotowyprawy na Islandię i jak na razie mamy tu bardzo wakacyjną pogodę – błękitne niebo, słońce i prawie 20 stopni w ciągu dnia. Oczywiście to wszystko może się zmienić w ciągu kilku godzin albo po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów, ale na razie grupie udało się zmoknąć tylko pod wodospadami.

Za wodospadem Seljalandsfoss, Islandia, czerwona peleryna, człowiek za kaskadą wody, fotowyprawa

Zmoknięcie przy wodospadach nie jest trudne, bo pył wodny powstający wokół rozbijających się o skały kaskad potrafi zmoczyć nawet osoby stojące kilkadziesiąt metrów dalej. A trudno stać tak daleko od takiego wodospadu jak Seljalandsfoss, za którego kaskadą można przejść. Robienie zdjęć w tych warunkach wymaga częstego wycierania kropli wody z obiektywu i szybkiego kadrowania, żeby zdążyć zrobić zdjęcie zanim znowu przednia soczewka będzie mokra. Podobna zabawa odbywała się kilkaset metrów dalej podczas fotografowania wodospadu ukrytego w jaskini. Tak całkiem sucho więc na tej Islandii nie jest.

Tęcza i wodospad Gulfoss, Islandia, warsztaty fotograficzne

Jest za to całkiem kolorowo – także dlatego, że słonecznie. Żeby zobaczyć tęczę, słońce musi być nisko, aby był odpowiedni kąt padania światła na rozpyloną wodę. Jeśli jednak da się wejść odpowiednio wysoko, to można potrzebny kąt uzyskać nawet w środku dnia, gdy słońce jest wysoko. Tutaj tęcza powstała z pomocą wodospadu Gulfoss, ale praktycznie wszystkie dzisiejsze wodospady (oprócz tego w jaskini) miały tęczę – jeśli tylko stanęło się w odpowiednim miejscu.

Kolory Landmannalaugar, Islandia, fotowyprawa

Stawanie w odpowiednim miejscu ważne jest zawsze, nawet jeśli to miejsce jest wysoko i wymaga podejścia pod górę. Wzgórza Landmannalaugar wyglądają pięknie nawet z parkingu, ale jeśli przejdzie się trochę i podejdzie nieco wyżej, odsłaniają się widoki na bardziej odległe wzgórza. Tak, zdjęcie zostało zrobione aktualnie – we wrześniu. A te białe plamy to naprawdę płaty śniegu – nie jest nowy, ale przetrwał lato i ma szansę dotrwać do zimy.

Zorza nad wodospadem Skogafoss, Islandia, fotowyprawa, aurora borealis

Na Islandii jest kolorowo cały dzień, a w nocy pojawiają się na niebie takie stwory…