Kanion Fish River, Namibia

Namibia: Wielki Kanion Rybnej Rzeki

Po wschodzie słońca wśród drzew kołczanowych jedziemy dalej na południe. Blisko granicy z RPA leży największy kanion Afryki i drugi największy kanion na Ziemi – Fish River Canion. Pół kilometra głębokości i całkiem spory obszar pozwala odbyć krótką wycieczkę – zejście, tydzień marszu i wyjście na górę. Brzmi kusząco? Zastanawialiśmy się, ale tym razem wybraliśmy nieco bardziej powierzchowny wariant poznawania Kanionu Rybnej Rzeki.

Kanion Fish River, Namibia

Na krawędzi Kanionu

Przejazdy są tutaj dość długie, bo Namibia jest krajem sporo większym od Polski, a my sobie upatrzyliśmy jej najfajniejsze miejsca, które niestety są rozrzucone od południowej po północną granicę. Na szczęście szosy są więcej niż przyzwoite i nawet drogi szutrowe pozwalają na szybszą i bardziej komfortową jazdę niż wiele polskich tras.

Nad krawędź Fish River Canion dotarliśmy późnym popołudniem – akurat na czas, by niskie słońce pięknie wyrzeźbiło jego zerodowane urwiska i meandry ledwie widocznej o tej porze roku rzeki. Jak to zwykle przy kanionach – część form skalnych była oświetlona, a część już skryta w cieniu. Fotografuje się więc nie tyle sam kanion, co plamy światła barwiące skały wśród dominujących płaszczyzn cienia. Typowo afrykańska pogoda – praktycznie bezchmurne niebo – gwarantuje, że światło będzie padać na skalne labirynty do ostatniej sekundy dnia. Później jeszcze chwila na czas, gdy odbite od nieba światło zachodu barwi najwyższe partie skał i… na kolację!

Przystań starych samochodów, Namibia

Kolacja dla fanów motoryzacji

Nasza druga lodge’a była urządzona w stylu starego warsztatu samochodowego. Wokół budynków leżały porzucone wraki starych, wręcz wiekowych pojazdów, w środku zgromadzono lepiej zachowane samochody z połowy zeszłego wieku i mnóstwo oryginalnych akcesoriów i narzędzi. W pokojach lampki przy łóżkach wykonane były z reflektorów, aż dziwne, że łóżka były normalne, a nie z opon… 😉

Nawet nazwy potraw były w motoryzacyjnym stylu i np. Chevy ‘67 na deser to sernik z polewą z amaruli (alkoholu destylowanego z owoców maruli).

Kanion Fish River, Namibia

Infrastruktura Namibii

O dobrych drogach i kiepskiej dostępności internetu już wspomniałem, warto jeszcze wiedzieć, że problem z internetem to skutek słabego zasięgu sieci komórkowej. Zasięg GSM jest w miastach lub nawet przy zajazdach pośrodku pustkowia, ale już kilkaset metrów dalej nie ma ani internetu komórkowego, ani nawet szans na zadzwonienie dokądkolwiek. Samotna jazda w razie awarii samochodu może zmienić się w ekscytującą przygodę…

Kanion Fish River, Namibia

Uwaga, uwaga! Zwolniło się właśnie jedno miejsce na fotowyprawę końsko-lawendową do Prowansji 22-30 czerwca, w grupie autobusowej. Dokładne informacje o wyjeździe tutaj, a na zapisy zapraszamy do Horyzontów.