Jesień średniowiecza, fotomontaż

Zagrajmy w skojarzenia

Wspaniała złota jesień nam się właśnie kończy, listopad pełną gębą (no w końcu wypadałoby…), o ładną pogodę i kolorowe zdjęcia coraz trudniej, jak to zwykle o tej porze roku. Za to jest świetna pora na edytowanie, kojarzenie i kombinowanie z tych zdjęć, które już mamy. Żeby dać dobry przykład, zagrałam w skojarzenia dwa razy: poniżej fotografia „Listopad”, a ilustracja otwierająca nosi tytuł „Jesień średniowiecza”. A żeby nie było, że oszukuję, to na dole wpisu prezentuję wszystkie trzy zdjęcia, z których te dwa powstały.

Listopad, fotomontaż

Podwójna ekspozycja? Niezupełnie.

W obu przypadkach potrzebne było oczywiście użycie warstw. Dolną warstwą jest za każdym razem to samo zdjęcie jesiennego lasu, górną – raz trójca dębów rogalińskich, drugi raz krużganki opactwa Montmajour w Prowansji. Aby osiągnąć taki efekt, przy aktywnej górnej warstwie trzeba znaleźć u dołu palety warstw ikonę „fx”, a pod nią Opcje mieszania. I ograniczyć widoczność górnej warstwy mniej więcej tak, jak to pokazano na ilustracji:

Opcje mieszania w Photoshopie

Podpowiedź: lewy suwak trzeba rozszczepić, przytrzymując przy tym Alt. Dokąd dokładnie należy go przesunąć, to zależy od użytych zdjęć – rezultat sprawdzamy po prostu wzrokowo. Jak już jest ładnie, to dobrze.

Jesień średniowiecza, fotomontaż

Jakich zdjęć potrzeba do takiej zabawy?

Nie każdy eksperyment z robieniem wycinanki z jednego zdjęcia z użyciem kształtów z innego będzie efektowny. Żeby sztuczka się udała, potrzebujemy jedno zdjęcie z kontrastowymi kształtami bez rzucającej się w oczy faktury i drugie, które jest głównie fakturą – bez specjalnych kontrastów. Jeśli oba będą kontrastowe, kontury się będą kłócić; jeśli na obu będzie dużo kolorowych wzorów, zamażą się i w obu przypadkach efekt będzie słaby.

P.S. Jeśli ktoś nie wie o czym tu napisałam, albo wie, ale chciałby wiedzieć o warstwach więcej, to wprawdzie w ten weekend warsztaty „warstwowe” mają komplet, ale na sobotę 5 grudnia mam jeszcze dwa miejsca jedno miejsce.

P.P.S. Osoby potrzebujące dobrego rawera bez abonamentu mają okazję kupić Capture One ze zniżką 30%, podając kod BLACKFRIDAY30

A powyższe składanki powstały z tych zdjęć:

jesienny las - faktura

Dęby Rogalińskie trzy

Krużganki w opactwie Montmajour, Prowansja