Pola ryżowe północnego Wietnamu

Fotograficzny Czarny Piątek

Od dobrego tygodnia pełno jest promocji z okazji Black Friday, ale ile z tego to naprawdę okazje i faktyczne przeceny? Spieszymy z pomocą i naszym wyborem najciekawszych czarnopiątkowych ofert fotograficznych. Nie polecamy sprzętu, bo tam promocje są w najlepszym razie symboliczne, a czasem odwrotne. Obniżki na oprogramowaniu sięgają często 50% i to już jest rzeczywiście okazja – szczególnie że polecamy rzeczy, które sprawdziliśmy i używaliśmy.

Większość tych akcji trwa do 27 lub 28 listopada, więc te informacje nie będą długo aktualne.

Poradniki fotograficzne

Pozwolimy sobie zacząć od drobnej autopromocji – wszystkie ebooki poradnikowe w sklepie Fotezji są tańsze o 50% do 28 listopada. To jest zniżka, którą normalnie otrzymują uczestnicy naszych warsztatów i fotowypraw, tym razem mogą z niej skorzystać wszyscy, nie trzeba wpisywać żadnych kodów:

https://www.fotezja.pl/sklep/kategoria-produktu/fotobooki/

Tę samą wysokość zniżki oferuje na swoje książki fotograficzne wydawnictwo Galaktyka. Tutaj czas na tańsze zakupy trwa tylko do 27 listopada:

https://www.galaktyka.com.pl/fotografia-i-filmowanie

Oprogramowanie dla fotografów

Przez kilka najbliższych dni będzie się można też znacznie taniej uzbroić w użyteczne oprogramowanie fotograficzne. Naszym zdaniem warte polecenia są:

Capture One – wywoływarka RAW-ów, pozwalająca uzyskać bardzo dobrą jakość obrazu i zaopatrzona w sporo dodatkowych narzędzi. Jest dość drogi, więc 50% zniżki robi różnicę. Nie lubisz Lightrooma? Spróbuj C1.

Affinity Photo – edytor do RAW-ów i nie tylko. Warstwy, selekcje, prawie jak Photoshop tylko mniej rozbudowany – no i tańszy, i bez abonamentu, co też może mieć znaczenie. Obniżka wynosi tutaj 40% i nie jest powiązana z Black Friday – może więc trwać dłużej:

DxO – jeśli szukasz RAW-era, który jak najwięcej zrobi sam, nie kłopocząc Cię pytaniem jak poprawić to zdjęcie – spróbuj DxO. Bardzo rozbudowana sztuczna inteligencja stara się wyręczyć właściciela. Wysokość zniżek jest różna, reklamowane „do 50%” dotyczy np. pakietu NIK Collection, na sztandarowy DXO PhotoLab obniżka wynosi ok. 30%:

Helicon Focus – ukraiński program do focus stackingu, czyli składania serii zdjęć w celu uzyskania zwiększonej głębi ostrości. Robi to składanie automatycznie i idzie mu dobrze, ale gdyby coś poszło nie tak, zawsze można poprawić ręcznie. Ewa opisywała możliwości programu na blogu. Promocja czarnopiątkowa już ruszyła, potrwa do 28 listopada, obniżka wynosi 30%:

https://www.heliconsoft.com/helicon-focus-licenses-paypro/

Topaz Labs – programy do odszumiania, wyostrzania i zwiększania rozdzielczości zdjęć (a także Topaz Video AI) mają zniżki do 63%.

https://www.topazlabs.com/black-friday

 

Backblaze – backup w chmurze

Oby wszystkie Wasze cyfrowe pliki zawsze miały po kilka kopii! Kopie same się jednak nie robią, chociaż… Backblaze automatycznie robi kopię wszystkich danych na komputerze (za wyjątkiem katalogów, których nie chcemy archiwizować) i przechowuje je w chmurze. Co istotne – nie ma ograniczenia miejsca, zmieszczą się wszystkie RAW-y! My korzystamy z Backblaze’a i archiwizujemy tam ponad 6 terabajtów zdjęć! O możliwościach tej usługi pisaliśmy na Fotezji, a od 25 do 28 listopada można uzyskać 20% zniżki na nielimitowaną kopię bezpieczeństwa w chmurze – przy zakupie trzeba wpisać kod BLAZEON22

Zacząć trzeba od założenia konta, ale całą procedurę korzystania z Backblaze opisaliśmy w artykule https://www.fotezja.pl/backblaze-chmura-na-zdjecia/
Oby się backupy nigdy nie przydały!

PS. Jeśli w ciągu najbliższych dni pojawi się jeszcze jakaś ciekawa oferta, to będziemy ten wpis aktualizować.
PPS. U góry zdjęcie wietnamskich tarasów ryżowych należących do Czarnych Hmongów.