Szkocja: Starzec i Wróżki

Old Man of Storr, Szkocja, Skye

Weszliśmy na Old Man of Storr i wędrowaliśmy szukając wróżek wśród kaskad Fairy Pools. Tylko dwa plenery dzisiaj, ale jakie plenery!

Old Man of Storr po raz czwarty

Na fotowyprawach unikamy zbędnego chodzenia – wszelkie chodzenie to czas stracony dla fotografowania. Podejść trzeba tylko tyle, ile trzeba – żeby móc fotografować. Całodniowe trekkingi to nie z nami. Najcięższe podejście wśród wszystkich fotowypraw ma miejsce właśnie na Skye – ale po prostu nie da się inaczej. Chcesz mieć fajne zdjęcia z kultowego miejsca fotograficznego? To zasuwasz godzinę pod górę. Trasa nie jest trudna, ścieżka dość szeroka i żwirowa, tylko pod koniec robi się błotniście. Ale kilkaset metrów pod górę robi wrażenie. Startujemy spod hotelu o 5.30, jedziemy prawie godzinę, a na górze powinniśmy być zaraz po 7 rano. Wtedy zaczynają się pojawiać kolorowe obłoki (jeśli ma się dużo szczęścia do pogody), a pół godziny później pierwsze promienie słońca dosięgają Starca ze Storr. Tym razem mieliśmy sporo szczęścia – nie padało, chmurki kolorowe były, choć zanim słońce wyszło, przykryły je ciężkie chmury.

Fairy Pools, Szkocja, Skye

Wróżki z Fairy Pools

Listopadowe dni w Szkocji są krótkie – zachód słońca już parę minut po 16. A że nasze plenery są długie, to przeważnie udaje się zmieścić w ciągu dnia tylko dwa: poranny i popołudniowy. Później są jeszcze dyskusje o zdjęciach, których czas jest ograniczony tylko wytrzymałością uczestników. 😉

Dzisiejszy popołudniowy plener to kilkugodzinna sesja w Fairy Pools – przy wijącym się strumieniu, którego liczne kaskady zmieniają się w małe stawy, a później znowu w rwący górski potok. Tych strumieni i kaskad jest około dziesięciu – niby w sam raz, żeby zdążyć wszystkie oblecieć w godzinę. Ale fotografowie nie oblatują, tylko studiują kompozycję, szlifują ekspozycję i zgłębiają prewizualizacje. Nic dziwnego, że niektórzy uzyskali tempo jednej kaskady na godzinę. Fairy Pools to jedno z tych miejsc, w które warto wracać, bo potencjał ma ogromny.

U góry Starzec ze Storr tuż przed wschodem słońca, poniżej basen wróżek na Fairy Pools.

 

Szkocja: nie zawsze jest słońce
Szkocja: koniec świata

4 komentarze

  1. olek

    byłem na Skye miesiąc temu i musze przyznać że rzeczywistośc jest piekniejsza i bardziej naturalna niż na Państwa ulepszanych zdjęciach; szkoda że w dzisiejszych czasach fotografia nie odzwierciedla rzeczywistości tylko na siłę ją upiększa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *