Na Islandii wystarczy kilka godzin podróży, by znaleźć się w innym świecie. Wprost z zielonych wybrzeży południowej części wyspy przenieśliśmy się w scenerię świetnie nadającą się na filmy o innych planetach.

krzesło na wulkanicznej równinie, Islandia, pejzaż Islandii

Na Islandię można narzekać z różnych powodów, ale z pewnością trudno tej wyspie zarzucić monotonię. Co krok wodospady, każdy inny, a wiele z nich nie ma nawet nazwy, choć w innych regionach świata byłyby atrakcjami turystycznymi pierwszej wody. Wokół szczytów na południowym wybrzeżu nieustannie kłębią się chmury, co chwila tworząc zupełnie inne konfiguracje. Jeśli mamy już dość szczytów, wodospadów, zielonych stoków i kamiennych formacji i odwracamy głowę w drugą stronę, podziwiamy fiordy i stada ptaków. A gdy z wybrzeża wjedziemy do interioru wyspy, to trafiamy na krajobrazy jak z filmów science fiction.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z jednego, dzisiejszego (a właściwie to już wczorajszego) dnia. Na górze krzesełko gdzieś na środku równiny zasypanej kiedyś przez wulkaniczny żużel. Wyżej wodospad Dettifoss we mgle, a na dole poranek przy Eystrahorn.

Krzesełko jest dowodem, że z infrastrukturą turystyczną na Islandii nie jest źle, a nawet coraz lepiej. W jakim innym miejscu, w środku zupełnego pustkowia, walczący o życie turysta mógłby liczyć na takie wsparcie?

  1. Zazdroszczę Wam tego że możecie oglądać i fotografować te miejsca w kompletnie różnych warunkach. W zeszłym roku było tam słonecznie bez chyba jednej chmurki (2 pierwsze zdjęcia) z kolei przy Eystrahorn chyba nawet nie wychodziliśmy z autobusu. 🙂

    1. Wszystko prawda. Co plener, to inne światło i inne zdjęcia. A mgła przy Dettifossie nam się trafiła pierwszy raz.

  2. Piotrze, byliście z Ewą w tylu ciekawych „fotograficznie” miejscach, czy nie uważasz, że dla pejzażysty Islandia jest najlepszym miejscem na tej planecie? Można iść na łatwiznę, bo zdjęcia same się robią, ale też można powalczyć próbując odejść od sztampy.

    1. Zdecydowanie tak! Najbardziej niezwykłe, zróżnicowane pejzaże i praktycznie co parę kroków miejsca, które proszą żeby rozstawić statyw.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *