Pomyłki Pana Boga

Wodospad Wacława, Islandia

„Rozjaśnianie i przyciemnianie to sposoby na poprawienie błędów popełnionych przez Boga przy ustalaniu relacji jasności”, powiedział Ansel Adams. Pierwszego dnia Bóg oddzielił światło od ciemności, i to było wprawdzie dobre, ale trochę przesadził. Aż nazbyt często zdarzają się sceny, w których ciemność jest zbyt ciemna, a światła tu za dużo, a tam za mało. Może niekoniecznie od razu trzeba robić serię zdjęć i składać HDR, ale trochę korekty tu i tam byłoby bardzo pomocne.

Ostatnio moim ulubionym narzędziem edycyjnym jest szara warstwa: tworzy się nową warstwę, wypełnia ją szarością, przełącza na tryb mieszania Łagodne światło (albo ewentualnie Nakładka, jeśli potrzebne jest też podniesienie nasycenia) i maluje pędzlem: ciemniej tam, gdzie trzeba przyciemnić, i jaśniej, gdzie trzeba rozjaśnić. Efekt jest dość zaskakujący dla kogoś, kto tego wcześniej nie widział: jeśli zrobić to dobrze, to zdjęcie wygląda bardzo naturalnie, ale gdy wyłączymy widoczność szarej warstwy, to aż trudno wyjść ze zdziwienia, jak bardzo zmienia się jego odbiór. Powyżej słynny* islandzki Wodospad Wacka, a poniżej szara warstwa użyta do jego tonowania.

 

* Na Islandii jest tyle wodospadów, że nikt sobie nie zaprząta głowy nadawaniem nazw „zjawiskom” wielkości Kamieńczyka. Widoczny na zdjęciu, uroczy wodospad jest mniej więcej takiej właśnie wysokości, choć większej komplikacji, i nikt nie był w stanie ustalić jego oficjalnej nazwy. Być może dlatego, że taka nie istnieje. Jako że znalazł go dla nas kierowca Horyzontów o imieniu Wacław, wodospad został nazwany jego imieniem. Pozdrawiamy serdecznie Odkrywcę!

Szara warstwa

Słoń w lodówce
Geologia w akcji

12 komentarzy

 1. Sewo

  No nie, Wacka, brrr! Niechaj będzie jak w Pradze, tu mamy Plac Wacława a na Islandii Wodospad Wacława. Dodałbym jeszcze inicjał nazwiska, aby zabrzmiało to jeszcze bardziej tajemniczo, prawie jak Józef K. z Procesu.
  PS.A szarość to 126?
  PPS. A zdjęcie przepiękne …

  • Ewa

   Skoro Odkrywca sobie zażyczył takiej nazwy, to taka jest 🙂 W Pradze to był Wacław, taki wielki, a tam to po prostu Wacek, kierowca… I nie wiemy, jakie ma nazwisko.
   PS. Szarość to 128.
   PPS. Dziękuję 🙂

 2. Adam

  A jedna nie widzę za bardzo wpływu tej szarej warstwy. Gdyby były dwa zdjęcia, jedno z warstwą, a drugie bez i dodatkowo gdyby były nałożone na siebie, to byłoby dla mnie czytelniejsze.

  • Ewa

   No i o to chodziło: żeby nie było za bardzo widać. Zdjęcie wygląda naturalnie i dopiero po “mapce” na dole można się zorientować, jak było zmieniane.

 3. Sewo

  A ja wypróbowałem tę metodę na swoim zdjęciu. Nie z Islandii, z Mazowsza :-). Efekt NIESAMOWITY. Robota stoi, maluję szare warstwy. Dzięki Ewo

 4. wzrokowiec

  “Łagodne światło” i “Nakładka”?
  A jak to będzie po angielsku w Paint Shop Pro 9?

 5. Sewo

  Ja mam w PSP X2 Soft Light i Overlay.

 6. Ewo ja tez tak robię ;P
  Lubię malować warstwy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *