Mezquita, Kordoba

Spodziewanki, niespodzianki

Czego się spodziewać po meczecie, który jest katedrą? I jeszcze nazywa się tak uroczo: „Meczecik”. Niewielki budynek o prostych zdobieniach? Nic podobnego. Jadąc do Kordoby, można próbować się wstępnie przygotować na to, co zobaczymy: spróbujcie wpisać w wyszukiwarkę „Mezquita, Cordoba” i wyświetlić znalezione obrazy. Będą na nich głównie kolumny i dwukolorowe łuki. Dużo kolumn, dużo łuków. Jeszcze więcej kolumn. O, jakieś arabskie podkowiaste łuki i charakterystyczne esy-floresy. Jakieś zdjęcie nie z tej parafii, no cóż, zdarza się w guglu. Więcej kolumn, podków, geometryczno-roślinnych wzorów. Trochę złoceń, kolumny, znowu łuki. Jednym słowem, wielkie gmaszysko, z wypasionymi zdobieniami w stylu arabskim.Mezquita, Kordoba

A później wchodzimy do „meczeciku” i… no tak, charakterystyczne proste kolumny z dwubarwnymi łukami, trudno je przeoczyć. W końcu, są ich setki. Mrocznie i brak statywu, ISO w górę. Ciemne, drewniane sklepienia.

Ale gdy podejść głębiej, nagle widzimy… katedrę. Wysoką, świetlistą, kremową z delikatnymi ceglastymi żebrowaniami, iberyjsko-płomieniście wyrzeźbioną pośród mauretańskich łuków. Inny styl, inne światło – a przede wszystkim, dużo więcej światła, blask wlewa się przez mleczne okna. To zupełnie inne wnętrze, choć wciąż ten sam budynek. Wspomniane guglowe zdjęcie „nie z tej parafii” – ono jednak było z Mezquity… choć tak bardzo nie pasowało do pozostałych. Dziwnym trafem, zdjęć przedstawiających późniejszą, chrześcijańską część Mezquity jest w sieci bardzo mało. Prawie wszystkie pokazują część arabską, stąd można mieć wrażenie, że niczego innego się spodziewać nie należy.

Wniosek z tych rozważań? Wybierając się na sesję, warto się przygotować, żeby wiedzieć, co zastaniemy na miejscu. Ale jeśli rzeczywistość nas zaskoczy swoim bogactwem – to tym lepiej! Dajmy sobie chwilę na ogarnięcie myśli i do dzieła. I żeby nie było wątpliwości: górne i dolne zdjęcie naprawdę pochodzą z tego samego budynku. Słowo.

Więcej zdjęć z Mezquity (i nie tylko) w naszym nowym andaluzyjskim portfolio. Zapraszamy!
Mezquita, Kordoba