Most Karola o zmierzchu, Praga

Praskie labirynty pełne niespodzianek

Najbardziej gorące warsztaty fotograficzne w tym roku za nami. A przynajmniej mamy nadzieję, że to były te najgorętsze… Warsztaty w Pradze musieliśmy przekładać czterokrotnie. W efekcie spotkanie, które miało być zimą, udało się zrealizować pod koniec czerwca, w wyjątkowo gorący weekend. Ale i tak było bardzo fotograficznie i wyjątkowo.

Opustoszała Praga

Most Karola o wschodzie, Praga

Przyjechaliśmy w pierwszym możliwym terminie – ledwo dwa tygodnie wcześniej Czechy zezwoliły na wjazdy turystyczne z kilku zaledwie krajów, w tym z Polski. Mało kto się zdążył zorientować, że już można tu przyjeżdżać, więc mieliśmy prawie puste miasto – jak na tak popularne miejsce. Turystów, owszem, było widać, ale to głównie grupki młodzieży i pary, żadnych zwartych przemarszów azjatyckich wycieczek. Dość powiedzieć, że w niedzielne południe przeszliśmy przez Most Karola – swobodnie, bez przeciskania się przez tłum. O poranku w centrum można było spotkać ostatnich imprezowiczów, ale np. pod słynnym Orlojem było zupełnie pusto. Zapewne taka Praga już się więcej nie powtórzy.

Uciekamy w podziemia

Stara Cistirna, Praga

Mamy szczerą nadzieję, że niepowtarzalne były też temperatury, przekraczające w ciągu dnia 30 stopni. Chowaliśmy się przed nimi w praskich pasażach – mimo że to były nasze jedenaste praskie warsztaty, to nasz przewodnik Włodek „Sewo” Krajewski zaprowadził nas do takich, których wcześniej nie fotografowaliśmy. Ich atrakcyjność była równie fotograficzna, co termiczna – dzięki klimatyzacji ulokowanych w pasażach sklepów temperatury były tam niższe, a modernistyczne dachy zarówno inspirowały, jak i chroniły przed słońcem.

Ceglane labirynty, Stara Cistirna, Praga

W sobotnie południe schowaliśmy się w zabytkowej oczyszczalni ścieków. W ceglanym labiryncie spędziliśmy prawie 3 godziny – mieliśmy specjalne, fotograficzne wejście, które trwało ponad dwa razy dłużej niż normalne zwiedzanie. Oprócz okrągłych tuneli i odbić w wodzie sporą popularnością cieszyły się XIX-wieczne maszyny. Zdaniem uczestników długość pleneru była prawie wystarczająca… Oczywiście mogliśmy używać statywów i żadne wycieczki nie właziły nam w kadr.

Człowiek w tunelu, Stara Cistirna, Praga

Wschody i zachody nad Wełtawą

Most Karola o zmierzchu, Praga

Sesje przy wschodzącym i zachodzącym słońcu były bardzo przyjemne z dwóch powodów: po pierwsze, niskie słońce tak nie grzeje; a po drugie, tym razem wyjątkowo długo paliły się lampy miejskie, co dało nam więcej czasu na komponowanie charakterystycznych praskich budowli, dachów i mostów z towarzyszeniem ciepłego światła latarni. Jak zwykle na praskich warsztatach fotograficznych, sobotni poranek spędziliśmy wysoko: tym razem byliśmy na wzgórzu, z którego widać wszystkie tamtejsze mosty.

Mosty Pragi o poranku

Niedzielny świt zastał nas natomiast nisko, tuż nad Wełtawą, a opustoszały Most Karola i okolice Rynku Starego Miasta wyglądały tyleż fotogenicznie, co niecodziennie. Oba wieczory również spędziliśmy nad rzeką: jeden polując na ruchome światła samochodów pod Tańczącym Domem, a drugi komponując statyczne światła i świetliste stateczki przy Moście Karola.

Tańczący Dom, Praga, długa ekspozycja, smugi świateł

Praga wszystkich czasów

Rozpracowując fotograficznie praskie labirynty, przeszliśmy nie tylko sporą część miasta, ale również przemaszerowaliśmy przez różne epoki: od średniowiecznego Starego Miasta, przez renesansową Malą Stranę aż po futurystyczne kształty nowiutkiego osiedla Waltrovka, nawiązującego stylistycznie do istniejących tam niegdyś zakładów lotniczych. Zobaczyliśmy nowe dzieła Davida Cerny’ego, przywitaliśmy się z głową Franza Kafki (która tym razem zupełnie nie chciała się kręcić, ale odbicia dawała i tak wspaniałe), zjedliśmy kendliki i popili piwem – czyli tradycji stało się zadość. A że mieszkaliśmy w samym centrum, w przesympatycznym hotelu Elite, to do wszystkich tych atrakcji mieliśmy rzut beretem.

Uczestnicy warsztatów fotograficznych Praga 2021

Następne praskie warsztaty odbędą się już normalnie, w zimie. Może dla odmiany Praga się zaśnieży?