Lofoty: goniąc za słońcem

Fotowyprawa na Lofoty, wschód przy Sørvågen

Zaletą północnych szerokości są bardzo długie złote godziny. Jeśli jest słońce, to wschodzi i wschodzi (albo zachodzi i zachodzi). Jeśli oczywiście widać jakieś słońce… W tym roku jednak nie możemy narzekać. Wczoraj był bardzo fajny zachód, dzisiaj niezły wschód. W środku dnia było różnie, a zachód był mocno chmurny, ale i tak było fajnie.

Od Sørvågen do Skagsanden

Dzień zaczęliśmy od spaceru – poranna sesja odbyła się w miasteczku Sørvågen, w który mieszkamy. Do portu mamy 5 minut spaceru, na wybrzeże po drugiej stronie – następne kilka minut, do domku latarnika nieco dalej. Dzięki temu, że tutaj złota godzina trwa dobrze ponad 2 godziny, zdążyliśmy obejść te wszystkie miejsca.

Port Sørvågen, fotowyprawa na Lofoty

Po śniadaniu pojechaliśmy fotografować słynne mosty, łączące wyspy między Reine a Hamnoy. Do tej pory się zachmurzyło, ale słońce błysnęło przez chwilę na pokryte śniegiem szczyty – kto był szybki, to zdążył to uchwycić. Koniec dnia spędziliśmy na plaży Skagsanden – do wyboru było fotografowanie plaży piaszczystej i kamieni omywanych falami. Były też ciekawe wzory utworzone przez strumienie spływające po piasku do morza.

Fotowyprawa na Lofoty, czerwona skrzynka

Wypatrując zorzy… w internecie

Polowanie na zorzę trwa. Wczoraj była zorza techniczna – było ją widać, grupa ćwiczyła konfigurację aparatu i fotografowanie zorzy, ale nie była na tyle spektakularna, żeby było się czym chwalić. Zaraz ruszamy znowu, może się trafi coś efektowniejszego. Na razie zerkamy co chwila na indeksy KP – a one się co chwila zmieniają, skacząc od 3,0 (całkiem, całkiem dobrze na tej szerokości) do 0,67 (można iść spać).

Lofoty: mały czerwony domek na końcu świata
Lofoty: czy leci z nami mechanik?

2 komentarze

 1. wzrokowiec

  Ja zerkam tutaj:
  http://services.swpc.noaa.gov/images/aurora-forecast-northern-hemisphere.jpg
  …ale nie wiem, czy to jest lepsza, czy gorsza strona do wróżenia wielkości zorzy…

  • Piotr

   Ta jest ciut mało precyzyjna. Informacja o aktualnej wartości indeksu KP jest istotna – dla Lofotów widać zorzę przy KP 2, a przy 3 i wyżej jest na całym niebie. Aczkolwiek i tak najważniejsza jest prognoza pogody co do pokrywy chmur. Przed chwilą mieliśmy KP 3, ale co z tego, gdy pełne zachmurzenie.
   Indeks KP zmienia się bardzo dynamicznie i wszelkie prognozy są tylko luźnymi sugestiami – było już, że według prognozy KP 2 ma rosnąć w najbliższej godzinie, podczas gdy faktycznie spadał. Tutaj najpopularniejsza jest apkowa wersja tego serwisu: http://www.aurora-service.eu/aurora-forecast/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *