Kwestia nosa

Na forum dla amatorów malarstwa przyjmuje się, że obrazy maluje się po to, żeby zużywać odpowiednie ilości farb, które dzięki temu nie zasychają w tubkach. Na forum wędkarskim starzy wyjadacze twierdzą, że należy koniecznie stosować duże szpule żyłki, najlepiej grubej, bo tylko w ten sposób uda się wykorzystać całą potencjalną objętość kołowrotka.

Nie wierzycie?

Słusznie, bo to zupełny nonsens, który właśnie przed chwilą wymyśliłam. A na polu fotograficznym? Obiektywy służą do tego, żeby w pełni wykorzystać możliwości matrycy. Z tego wniosek, że matryca o wyższej rozdzielczości to dopust Boży, bo zmusza do wykosztowania się na najlepsze obiektywy w danym systemie. A po co kalibruje się monitory? To chyba oczywiste: żeby w pełni wykorzystać ich możliwości. Co oznacza uzyskanie jak najszerszego gamutu, niezależnie od tego, czy jest on przydatny i czy zapewnia maksymalną możliwą wierność kolorów. Po co istnieje system zarządzania kolorem i profile barwne? Żeby konwertować! Najlepiej w te i wewte, plik nieskonwertowany uważa się za nieważny. Możliwość oglądania poprawnych barw niezależnie od profilu pliku, tudzież otrzymywania powtarzalnych i przewidywalnych wyników na maszynach innych niż własny monitor, to skutek uboczny, w sumie mało ważny, który można poświęcić dla radości konwertowania i oglądania kolorów takich, jakimi nie widzi ich nikt inny.

Nie wierzycie?

Poczytajcie fora fotograficzne.

I tylko w zakamarkach mózgu kołacze się niepokojące wspomnienie: jak to było z tym nosem i tabakierą…?

Zarobić na panice
Powrót pokazu slajdów

11 komentarzy

 1. Jerry

  A kto powiedzial, ze bedzie latwo. Zmagania z fotografia to prawie masochizm (i jeszcze uzalezniajacy).

 2. Atka

  Bardzo ale to bardzo cieszę się, że nie znam się na produkcji materiału do tabakiery a przez to mogę podziwiać przedmiot niezależnie czy to on jest do nosa czy nos do niego.

 3. Atka

  Ps. piękne piaskowe barwy

 4. Jerry

  Ja widze glownie delikatny, wyplukany kolor, ktory bardziej zblizony jest do bezowego albo lekko rozowego niz do koloru piasku. No i ladnie to wyglada, bo przeciez nie plaza jest na zdjeciu.

 5. Jerry

  Oj podoba sie, podoba. Intryguje mnie tylko od czego ten wywietrznik jest. Chyba nie od toalety ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *