Lodowa plaża Jokulsarlon zimą, Islandia, Dysk do przechowywania zdjęć

Dysk do przechowywania zdjęć

To kiedyś musiało nastąpić. Raptem nieco ponad pół setki fotowypraw i w komputerze Ewy zaczyna brakować miejsca. Potrzebny nowy dysk do przechowywania zdjęć. Tylko jaki?

Lodowa plaża Jokulsarlon zimą, Islandia, Dysk do przechowywania zdjęć

Nie chodzi o backup

Problemem nie jest kopia bezpieczeństwa – dwa dyski zewnętrzne i duży NAS mają jeszcze spory zapas wolnego miejsca. Niebezpiecznie mało zostało natomiast gigabajtów na dyskach twardych w komputerze Ewy. Backup backupem, ale zdjęcia powinny być pod ręką. No i archiwum to druga i trzecia kopia, ale gdzieś trzeba przechowywać pierwszą. 🙂

Jaki powinien być dysk do przechowywania zdjęć?

Pewnie mało kto tak jak fotografowie docenia stare przysłowie, że nikt jeszcze nie zrobił zbyt pojemnego dysku twardego. Nie tylko przybywa fotografii, ale też one robią się coraz większe – producenci dalej dodają megapikseli, więc i RAW-y coraz większe. Dysk do przechowywania zdjęć powinien więc być pojemny. Im pojemniejszy, tym lepiej, choć oczywiście wraz z wielkością rośnie też cena.

Czy powinien też być szybki? Jeśli nie używa się Lightrooma i jego wydajnej inaczej bazy danych, to szybkość nie jest kluczowa, przynajmniej dla dysku twardego, na którym są zdjęcia do obróbki, a nie system operacyjny i programy. Prędkość obrotowa 7200 oczywiście mile widziana, ale 5400 też powinno być ok.

Vestrahorn zimą, Islandia, jaki dysk do przechowywania zdjęć, fotowyprawa

To jaki jeszcze powinien być? Bezawaryjny i trwały! W końcu będą tam siedziały zdobycze upolowane podczas wschodów i zachodów. Bezproblemowość to kluczowy parametr. To jaki w końcu powinien być dysk do przechowywania zdjęć?

Z pewnością tradycyjny magnetyczny, bo SSD są fajnie szybkie, ale nie są pojemne. Na SSD o pojemności 250 GB jest system operacyjny oraz Photoshop i jest jeszcze mnóstwo miejsca, ale na zdjęcia potrzebne są terabajty. Producent? O dyskach twardych firmy Seagate od lat krążą mało pochlebne opinie na temat niezawodności. Może ostatnio się poprawili, ale nie będę tego sprawdzał. Zostaje Toshiba lub WD (Western Digital). Oferta Toshiby duża nie jest, zostaje więc WD.

Uwaga na dyski do monitoringu!

Robię rozpoznanie rynku (teraz przez miesiąc będą mi się wyświetlały reklamy podzespołów komputerowych) i trafiam na atrakcyjne ceny dysków przeznaczonych do monitoringu (serie WD Purple, Seagate SkyHawk i Toshiba Surveillance). To chyba dobrze, że one są optymalizowane do monitoringu? Przecież takie dyski muszą pracować non stop, zapisując obraz z kamer, więc będą trwałe. Otóż niekoniecznie to dobrze. Takie dyski twarde są optymalizowane pod kątem dużej szybkości zapisu, ale… niekoniecznie jego poprawności. Przy rejestracji przemysłowego wideo zgubienie od czasu do czasu klatki filmu to nie jest duży problem, ważne, żeby nie wstrzymywać zapisu z nawet kilkudziesięciu kamer. Jak jednak od czasu do czasu dysk zgubi parę bajtów z jednego czy drugiego RAW-a, to się zrobi problem. Takie urządzenie to zdecydowanie nie jest dysk do przechowywania zdjęć! I w ogóle to nie jest dobry wybór na podzespół do domowego komputera.

Lodowa plaża Jokulsarlon, Islandia

Red, Blue czy Black?

Skoro z pewnością nie WD Purple, to którą z pozostałych serii wybrać? WD Black to urządzenia najbardziej wydajne. To miłe oczywiście, ale za to się płaci – WD Black potrafi być nawet o połowę droższy niż WD Blue czy WD Red o tej samej pojemności. Mając wybór między większą szybkością a większą pojemnością za tę samą cenę, tym razem stawiam na pojemność.

Został jeszcze wybór między niebieskim a czerwonym. Seria WD Blue to podstawowe, uniwersalne dyski do komputerów, natomiast WD Red jest zoptymalizowana pod długotrwałą pracę. Ponadto dyski WD Red mają trzyletnią gwarancję, a WD Blue tylko dwuletnią, a ponieważ ich ceny przy tej samej pojemności są bardzo zbliżone, więc… WD Red.

Nasz przyszły dysk do przechowywania zdjęć to…

Zdjęć przybywa i nic nie wskazuje, żeby miało ich przestać przybywać, więc pojemności poniżej 4 terabajtów nie są przyszłościowe. Mniejsze dyski mają zresztą mało korzystny stosunek pojemności do ceny, natomiast od 4 TB w górę cena za 1 TB jest mniej więcej ta sama – nieco poniżej 150 zł. Stanęło na ośmiu terabajtach i zamówiony WD Red 8 TB na jakiś czas powinien wystarczyć jako podstawowy dysk do przechowywania zdjęć. 🙂 A jak dużych dysków Wy używacie do przechowywania zdjęć?

Jaka jest pojemność dysku ze zdjęciami w komputerze

Na ochłodę nieco zimowej Islandii. Jak ktoś chciałby pozapełniać sobie dysk twardy fotografiami z zimowej Islandii, to zapraszamy na fotowyprawę w lutym!

    1. Ale to jak będziemy szukać dysku zewnętrznego. Teraz był problem z miejscem w komputerze zdecydowanie stacjonarnym. Zapełnianie nowego WD Red trwa. 🙂

    1. Z pewnością Lofoty w 2020 nie z nami (jeśli w ogóle), my zapraszamy na zimową Islandię. Myślę, że spodoba Ci się nie mniej niż Svalbard. O morsy wprawdzie tam trudno, ale łazi sporo reniferów, piesiec też się może trafić, no i lodowe jaskinie! 🙂

  1. Witam, sam zastanawiam się nad przechowywaniem zdjęć i filmów z wakacji i jedno co mi kolega podpowiedział: wszystko jest zawodne nawet najdroższe dyski. Tak wiec ja wolę kupić kilka po 500GB jak padnie jeden to jakiś procent jest do odzyskania a nie cała zawartość jednego dysku. ps. a co jak padnie na amen? pozdrawiam.

    1. Zgadza się, wszystko się może zepsuć. Nawet niekoniecznie z winy producenta, ale… przepięcie, zalanie, awaria zasilacza itp. Podział na kilka mniejszych dysków jest ok, choć w pewnym momencie zaczyna się problem z miejscem na te dyski. Niemniej „dużo mniejszych dysków zamiast jednego dużego” tak naprawdę chroni (a właściwie – ogranicza straty) wyłącznie w sytuacji usterki fabrycznej. Przed przepięciem, zalaniem czy wirusem nie chroni. Uniwersalne rozwiązanie problemu ochrony danych jest jedno – backup. Najlepiej zgodnie z zasadą 3-2-1 i dodatkowo „nietrzymanie wszystkich jajek w jednym koszyku”, czyli niepodłączanie do komputera wszystkich nośników jednocześnie.

    1. A jak wygląda kwestia odpowiedzialności za integralność danych? Bo taki np. Canon ostatnio w swojej chmurze image.canon zrobił aktualizację oprogramowania, które okazało się jednak nie do końca dopracowane, w efekcie niektórzy użytkownicy stracili część zdjęć. Nieodwracalnie – Canon stwierdził, że nie ma odtworzenia z backupu. Nie jest to, niestety, pierwszy przypadek wtopy z danymi przechowywanymi w chmurze.
      Inna kwestia to trwałość takiej usługi – całkiem niedawno Canon zamknął Iristę. Z Iristy korzystałem (https://www.ewaipiotr.pl/obrobka-zdjec/irista-chmurka-dla-fotografa/) jako kolejnej instancji kopii bezpieczeństwa dla wybranych plików. Przynajmniej w przypadku Iristy było sporo czasu na zabranie swoich danych przed zamknięciem serwisu, co nie jest wcale taką oczywistością – https://blog.vincentlaforet.com/digital-railwreck/
      Dla jasności – jestem zwolennikiem chmury jako jednej z instancji backupu, ale żeby to miało sens, to potrzebna jest informacja na temat zastosowanych zabezpieczeń, częstotliwości wykonywania kopii bezpieczeństwa i odpowiedzialności za powierzone dane. Chętnie dowiem się jak to robi Sdata.

  2. Witam mam pytanie. Czy wybrałem dobry dysk do przechowywania zdjęć. Mój wybór to WD GOLD 1TB 7200obr. Wielkość pamięci podręcznej 128MB WD1005FBYZ. Bo z tego co sprawdzałem ma lepsze specyfikacje techniczne niż WD Red jak i WD Red Pro.
    I mam prośbe czy wysłalibyście mi to pierwsze zdjęcie te złote góry w oryginalnej rozdzielczości na mojego e-mail. Bo bardzo mi się podoba chciałbym użyci jako zdjęcie pulpitu na moim komputerze. Serdecznie Dziękuję.

    1. Szybki dysk jest lepszy niż wolny, ale jako archiwum zdjęć szybkość nie ma aż takiego znaczenia, za to pojemność – owszem. 1 TB to nie tak dużo – ja bym wziął WD Red o pojemności 4 TB za praktycznie tę samą cenę.
      Te złote góry to bryła lodu podświetlona słońcem. 🙂

      1. Serdecznie dziękuje za szybką odpowiedzi. I rozumiem ale dla mnie 4TB to za dużo mi starczy 1TB. I Dzięki Panu teraz wiem że wybrałem bardzo dobry dysk który mnie nie zawiedzie i nie muszę sie martwić o utrate zdjęci itp.
        „złote góry to bryła lodu podświetlona słońcem” Czy wysłał by mi Pan Piotr zdjęcie oryginalnej rozdzielczości na mojego e-mail.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *