Pozorny spokój na Reynisfjara, Islandia, jak sfałszować EXIF

Jak sfałszować EXIF

choć trudniejsza jest odpowiedź na pytanie – po co?

Należy ufać fotografom, a nie fotografiom, bo każde cyfrowe dane da się modyfikować, a sfałszować EXIF jest banalnie prosto. Sama modyfikacja EXIF-u jest łatwa, trudniej znaleźć jej sens.

Pozorny spokój na Reynisfjara, Islandia, jak sfałszować EXIF

EXIF dowodem w konkursie?

Jak donosi Petapixel, w konkursie producenta telefonów OnePlus wygrało pewne zdjęcie, które było łudząco podobne do innego zdjęcia, zrobionego przez innego fotografa. Co więcej, ten inny fotograf zrobił je lustrzanką, a tymczasem konkursowe zdjęcie zostało rzekomo zrobione właśnie smartfonem OnePlus (taki był zresztą wymóg konkursu). W sporze o autentyczność zdjęcia zwycięzca konkursu jako dowód, że osobiście zrobił zwycięską fotografię, przedstawił EXIF swojego zdjęcia. Tyle, że to raczej słaby dowód. I to nawet nie tylko dlatego, że widnieje tam data wcześniejsza o rok od premiery telefonu, którym zdjęcie miałoby być zrobione…

Co to jest EXIF

Każde zdjęcie cyfrowe – z lustrzanki, bezlusterkowca, kompaktu, a także komórki – zawiera zestaw danych o nazwie EXIF. To zaszyte w pliku zdjęcia (zarówno RAW, jak i JPEG) informacje na temat urządzenia, w którym dany plik powstał. Oprócz modelu aparatu oraz czasu wykonania zdjęcia znajdują się tam też informacje na temat zastosowanych parametrów ekspozycji: ogniskowej, wartości przysłony, czasu naświetlania, korekcji ekspozycji. Jest tam też trochę mało przydatnych informacji, jak np. sposób kodowania barw, orientacja (pozioma lub pionowa), rozdzielczość.

Standardowo każde zdjęcie prosto z aparatu ma zaszyte metadane EXIF. Można je odczytać (np. większość przeglądarek do zdjęć, w tym nasz ulubiony FastStone Image Viewer potrafi je wyświetlić), można usunąć, ale można też modyfikować.

Kwiecień w Val d'Orcia, Toskania

Jak sfałszować EXIF – wersja zaawansowana

Metadane EXIF są dokładnie zdefiniowane – jakie mogą być, jakie muszą być (np. nieszczęsne DPI musi być podane, choć z tego tylko zamieszanie, a pożytku brak), a także gdzie których szukać. Ponieważ to jest ustalony standard, więc różne programy bez problemu wyświetlają informacje EXIF, niezależnie od tego, kto jest producentem aparatu, z którego pochodzi zdjęcie. A ponieważ jest ustalone gdzie co jest zapisywane, to da się nie tylko odczytać, ale też modyfikować. Najbardziej zaawansowanym programem do zapisu i edycji metadanych EXIF jest darmowy ExifTool.

Jak sfałszować EXIF

Jak sfałszować EXIF – wersja dla leniwych

Do podmiany EXIF-u nie trzeba wcale tak zaawansowanego narzędzia jak ExifTool, wystarczy dowolny program do edycji zdjęć, Adobe Photoshop też oczywiście się nadaje. Na dobrą sprawę może to być nawet przeglądarka, jak FastStone Image Viewer, byle miała możliwość zapisu zdjęcia (czyli opcję Zapisz Jako…). No to przenosimy teraz EXIF z jednego zdjęcia do drugiego w czterech krokach:

1. otwieramy zdjęcie, które chcemy sfałszować, zaznaczamy całość (CTRL+A) i kopiujemy do schowka (CTRL+C);

2. otwieramy zdjęcie z EXIF-em, który chcemy mieć;

3. wklejamy (CTRL+V) ze schowka pierwsze zdjęcie;

4. zapisujemy.

Kurtyna!

Przy wklejaniu wstawiany jest obraz, ale sam EXIF pozostaje z pierwotnego zdjęcia. Są tu różnice w zachowaniu programów. EXIF zawiera miniaturkę zdjęcia – Photoshop ją podmieni na skopiowaną, ale FastStone zostawi oryginalną.

Zmiana metadanych EXIF

Fajne zdjęcia robię komórką? 😉

Oba powyższe zdjęcia zostały zrobione komórką – o czym zaświadcza wklejony EXIF. Co więcej, EXIF jest taki sam dla obu zdjęć. Obie fotografie zrobiłem przed chwilą, czyli 2 lutego 2019 o 21.36 – nie było proste tak szybko przenieść się z Toskanii na Islandię, ale dałem radę. Użyta ogniskowa to 3,3 mm – nawet jeśli to toskańskie zdjęcie nie wygląda na wykonane szerokim kątem. Czas naświetlania to 1/8 sekundy – cokolwiek byście myśleli o silnym rozmyciu fal na zdjęciu z wybrzeża Islandii. Użyty aparat to SM-G389F, czyli to co jest montowane w Samsungu Xcover 3. Jak widać dobry aparat nie tylko robi dobre zdjęcia, ale jeszcze zapewnia bilokację. 😉

PS. Zwolniło się jedno miejsce na warsztaty w Rogalinie – zapraszamy!

  1. Metodę dla leniwych, ale za pomocą Gimp-a, stosowałem gdy chciałem dodać exif do panoramy tworzonej przez Autosticha.

  2. To prawda, że częściej dziwne rzeczy dzieją się z exifem przypadkiem. A to w ogóle znika, a to jest zupełnie od czapy (przy HDR-ach na przykład).

    1. A czy można jakoś sprawdzić czy dane exif były zmieniane? Przykładowo zmieniam datę zdjęcia z przed 5 lat na dzisiajszą. W jaki sposób zweryfikować że była robiona zmiana daty? Z góry dziękuję za wskazówki.

  3. Przeglądając szczegóły zdjęcia stwierdziłem jako autora i właściciela praw imię i nazwisko obcej mi osoby / imię i nazwisko niemieckie /. Inne dane się zgadzają. Zdjęcia były robione w 2015 roku, a w jednym zdjęciu pojawiła się data 2029. Jak to jest możliwe ?

    1. A gdzie to zdjęcie było? Jeśli gdzieś w internecie, to możliwe, że ktoś przerobił EXIF edytorem. Jeśli natomiast na własnym dysku, to pytanie – czy aparat nie był przypadkiem kupowany z drugiej ręki i czy nie zostały ustawienia poprzedniego właściciela, włącznie z błędnie ustawioną datą?

      1. Aparat był kupiony z drugiej ręki. Postaram się wyjaśnić jeszcze parę spraw i zwrócę się ponownie o poradę. Dziękuję.

        1. To zapewne w menu aparatu są wpisane ustawienia poprzedniego użytkownika, a czas systemowy jest ustawiony błędnie. To z pewnością się zmienia w dwóch miejscach – czas i datę w jednym, a dane o właścicielu w innym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *