Światła na Nowy Rok

Tbilisi nocą

Że fotografia to malowanie światłem, to wszyscy już wiedzą. Czasem jednak bywa inaczej: fotografuje się bardziej światło, niż światłem. Miasta w blasku własnego oświetlenia wyglądają zupełnie inaczej, niż te same miasta w dzień, oświetlone naturalnie słońcem. Mają inną strukturę, inaczej rozłożone akcenty, zupełnie inny potencjał kompozycyjny. Najbardziej widać te miejsca, w których jest najwięcej lamp, a najważniejsze kształty to te, wzdłuż których przebiega oświetlenie.

Trwa właśnie czas Dwunastu Nocy – czas panowania mroku, gdy naturalnego światła jest najmniej w całym roku. Siłą rzeczy, większą rolę pełni światło sztuczne. Wykorzystajmy to – na fotografowanie miejskich świateł nie trzeba teraz czekać “do nocy”, a do tego jest ich u nas więcej niż zwykle bywa.

A w Tbilisi takie oświetlenie wcale nie jest świąteczne ani wyjątkowe: oni tak cały czas podświetlają wszystko, na czym się daje powiesić lampki albo sięgnąć reflektorem.

Z okazji Nowego Roku życzymy Wam wszystkiego najlepszego, a przede wszystkim pięknego światła, niezależnie czy będzie ono sztuczne, czy naturalne.

Sumiaste wróżby na 2015
Grudniowy remont

2 komentarze

  1. wzrokowiec

    Dzięki 🙂
    Również życzę Wam i wszystkim, którzy tu zaglądają, Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku !!!

  2. jerry

    Na zbliżający się Nowy Rok, dużo zdrowia, szczęścia, pogody ducha i wiary w lepsze jutro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *