wodospad Gulfoss, Islandia

Ratujmy Islandię!

wodospad Gulfoss, Islandia

Wyspa słynna z niezwykłych, pięknych i dzikich krajobrazów w ciągu dwóch lat może stracić wiele ze swojej urody i dzikości. Zagrożone jest centrum wyspy (ok. 40% powierzchni kraju), gdzie islandzki rząd planuje zbudować 15 elektrowni wodnych wraz z zaporami, sztucznymi zbiornikami, infrastrukturą drogową i liniami przesyłowymi. Islandzkie organizacje ekologiczne prowadzą akcję nacisku na rząd, by wstrzymać te budowy, a na tych terenach utworzyć parki narodowe. Przeciwko inwestycjom w centrum wyspy jest ponad połowa Islandczyków, niemniej pomóc może także głos obywateli innych krajów. O takie wsparcie apeluje najsłynniejsza islandzka piosenkarka Björk – jej apelu można posłuchać tutaj. Więcej na temat zagrożenia dla „ostatnich dziewiczych obszarów Europy” można poczytać (po angielsku) tutaj, tutaj, tutaj i tutaj oraz oczywiście na stronie organizacji zbierającej podpisy. Poniżej zamieszczam mapkę, pokazującą, jaka część wyspy znajdzie się pod wpływem inwestycji energetycznych.

inwestycje energetyczne w centrum Islandii

Co można zrobić? Można podpisać petycję w obronie naturalnego piękna centrum Islandii. Wystarczy kliknąć tutaj i wypełnić formularz: na górze wpisać imię i nazwisko, niżej numer telefonu, następnie wybrać kraj zamieszkania, a na dole wpisać adres mailowy i kliknąć zielony przycisk „Sign the petition”. Na podany adres mailowy przyjdzie mail z prośbą o potwierdzenie udziału w akcji – należy kliknąć na znajdujący się w nim link „Please click here to confirm your mailaddress and your support.” I już. Jeśli wszystko poszło dobrze, to w przeglądarce powinniście zobaczyć obrazek podobny do poniższego. 🙂

Bronimy_IslandiiW lipcu, oprócz fotowyprawy „W krainie i lodu”, będziemy też po raz pierwszy prowadzili fotowyprawę do interioru wyspy „Podróż do wnętrza Ziemi” i mamy nadzieję, że nie będzie to ostatnia okazja, żeby sfotografować te miejsca bez słupów wysokiego napięcia, jeżdżących ciężarówek i rosnących betonowych zapór.

 
Dziękujemy! Niech Ci światełko zawsze świeci z właściwej strony! :)

Ewa i Piotr