Planuj i reaguj

Mikulov, Czechy

Dobrze jest być przygotowanym, wiedzieć, czego można się spodziewać, przemyśleć i zaplanować, ale też być otwartym na niespodzianki: te miłe i te niweczące piękny plan. Podobno jeszcze żaden plan nie przeżył pierwszego starcia z rzeczywistością, ale lepiej mieć plan i go modyfikować, niż być zaskakiwanym na każdym kroku. Dotyczy to także fotografowania – wiedza o lokacji, oczekiwania, wyobrażenie fotografii, które tam chcemy zrobić, z pewnością pomogą. Pomogą nawet wówczas, jeśli warunki na miejscu będą inne niż oczekiwaliśmy. Ta inność, odmienność od oczekiwań może się okazać atutem i stworzyć okazję do lepszych ujęć niż te wymyślone i prewizualizowane – trzeba jednak być gotowym zauważać potencjał w nieoczekiwanym.

Naszą drugą C.K. Fotowyprawę zaczęliśmy od trzeciej wizyty w Mikulovie (trzeciej, bo byliśmy tu też jadąc do Wenecji i w Dolomity). I za tym trzecim razem, przy wschodzie słońca mieliśmy fantastyczną mgłę, która stopniowo napływała na miasteczko (niestety, szerokim łukiem omijając zamek). Za to nad jeziorem Gosau nie było spektakularnego zachodu słońca, na który wszyscy liczyli, a który trafił nam się rok temu, co można obejrzeć w C.K. Portfolio. No cóż, Mikulov był miłą niespodzianką, Gosau na razie poniżej oczekiwań, co nie znaczy jednak, że nie dało się nic zrobić. Gossau dostanie jeszcze jedną szansę, ale nie będziemy biernie czekać na krwawe podświetlenie Dachsteinu, tylko poszukamy kadrów, które da się zrobić w takim świetle, jakie akurat będzie.

U góry widok na Mikulov, na dole brzegi jeziora Gosau, a ciąg dalszy nastąpi.

jezioro Gosau, Austria

Refleks pejzażysty
Zmiana systemu

5 komentarzy

  1. Sewo

    Mikulov powinien być na początku każdej fotowyprawy! Wyprawa do kapliczek jako rytuał zapoznawczy i okazja do rozpoznania słabszych sztuk 🙂

  2. Bogna

    Pomimo, że pierwsza edycja zawsze ma szczególny, odkrywczy posmak, życzę Wam takich małych smaczków, których my nie zdążyliśmy spróbować:)

  3. szalas

    jak to mówią – chcesz rozbawić Pana Boga, to Sobie coś zaplanuj 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *