Orlik wylądował

bielik, Białowieża

Oczywiście chciałem napisać, że orzeł wylądował, ale zaraz by się pojawił jakiś ortodoks systematyki, żeby mi napisać, że orzeł bielik wcale nie jest orłem, tylko orlikiem. No więc orlik wylądował, jak widać powyżej. Wylądował przed czatownią – jedną z dwóch, w których siedzieliśmy i czekaliśmy na nieorły. A zaraz jak wylądował, to zeżarł pierwszego ortodoksa systematyki, jaki się nawinął pod dziób, jak widać poniżej.

bielik, Białowieża

Czatownie przygotowane przez Marka Kosińskiego to pełen wywczas: ogrzewane, z materacami, fotelikami, a nawet toaletami. Co najważniejsze, obie dysponują licznym personelem latającym, który często przeprowadza pokazy. Jakkolwiek by to dziwnie nie brzmiało, rzeczywiście obfitość bielików przed czatowniami (o krukach w ilościach hurtowych nie wspomnę) jest zasługą Marka i włożonej przez niego pracy, czyli regularnego wykładania karmy. Wożenie ponad 50 kilogramów podrobów do lasu zapewne mało osób uznałoby za wymarzoną pracę, ale jak się chce mieć bieliki przed czatownią, to trzeba im też coś zaoferować. Poniżej bielik zaprasza wszystkich chętnych do czatowni Marka, ale odradza upieranie się przy nazywaniu go orlikiem.

bielik, Białowieża

Stanowisko bielika w tej dyskusji:

Bielik, Białowieża

“Podobno nie jestem orłem, tylko kurą…” 🙁

 

Wielkie, mniejsze, najmniejsze
Truchtając za żubrem

9 komentarzy

 1. Jakiś młode te bieliki – nic białego nie widzę. Ale jedną nieopierzona nogę dojrzałem, czyli – bielik.
  A co do nazwy, to nie będąc biologiem, Piotrze (ja zresztą też nie jestem), to Ty masz w pewnym stopniu rację. Potocznie bowiem (i powszechnie) bielik nazywany jest jednak orłem, ale biolodzy zaliczyli bieliki do podrodziny myszołowów. Żeby było ciekawiej, nasz orlik krzykliwy (czyli orlik) należy do podrodziny orłów. No to skąd bielik orlikiem?
  P.S. Cieszę sie, że macie dobrą pogodę i udane polowania. Czekam na pokaz zdjęć uczestników tej wyprawy.

 2. BlackPaul
 3. SHARK

  Aleksander ma rację – bielik jest myszołowem, albo inaczej orłanem. Różnica między bielikiem a orłem jest taka, że ten drugi ma upierzone skoki (albo, bardziej po ludzku, nogi).

 4. wzrokowiec

  Skąd Ty wziąłeś tego “orlika”? Orlik, to boisko ze sztuczną murawą 😉
  A bielik jest orłanem, czyli myszołowem.

 5. szalas

  Orzeł, orlik, orłan 😉 – co za różnica, warsztaty były zajefajne 🙂

 6. wzrokowiec

  Czekamy na więcej zdjęć!

 7. Piotr

  Jak dla mnie: wypisz, wymaluj orzeł.
  I tu też jest orłem w towarzystwie innych orłów:
  //www.itis.gov/servlet/SingleRpt/SingleRpt?search_topic=TSN&search_value=175419

 8. Gimper

  Świetne foty ptaków szkoda że nie mogłem Was odwiedzić 🙁

 9. jacek

  Ten bielik chyba nie jest zbyt płochliwy – musiał wejść już w bliższy kontakt z ludźmi, i to nie raz. Na obu nogach ma obrączki. Z takim charakterem przyszłość niepewna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *