Kolory piasku, Namibia

Jaki kolor ma piasek?

Jaki jest kolor piasku? Nawet dziecko wie, że żółty. Czy jednak na pewno? Na fotografii powyżej nie wygląda on na żółty. Ewa coś zaczarowała czy te wydmy w Namibii są jakieś dziwne?

Popołudnie na pustyni

Przyjemne ciepłe popołudnie na pustyni Namib (tylko ciepłe, bo to zima). Słoneczko się obniża, a my fotografujemy wydmy. Fotografujemy z góry, bo z wydmy 45, czyli jedynej, na którą wolno wejść. Zdjęć powstało nieco więcej, tutaj prezentuję trzy z różnych faz zachodu słońca.

Kolory piasku, Namibia

Na górze to jeszcze dzień – wprawdzie światło jest niskie, ale wydmy są oświetlone bezpośrednio i silnie. Cienie są przy tym głębokie. I zwróćcie uwagę jak bardzo się różni barwa piasku na oświetlonej i zacienionej stronie wydmy. A to przecież ten sam piasek.

Kolory cienia

Z cieniem też nie jest tak prosto. Nie tylko piasek na ocienionej stronie wydmy jest ciemniejszy, ale też ma inną barwę niż ten, na słonecznej stronie. Zobaczcie też, że na górnym zdjęciu bliższa wydma ma cień rudobrązowy, ale już dalsza wchodzi w fiolet. Dlaczego? Generalnie cień jest niebieski, bo oświetlenie pochodzi od światła odbitego od nieba. W połączeniu z barwą piasku daje to fiolet. Jednak bliższa wydma jest też blisko wzniesienia, na którym stoi uczestniczka fotowyprawy, a z tak bliskiego dystansu „nasza” wydma odbija światło w kierunku wydmy następnej, ocieplając cień.

Słońce nad i pod horyzontem

Druga fotografia to ostatnie chwile, gdy słońce świeci bezpośrednio. Jest już jednak bardzo nisko nad horyzontem i oświetla tylko najwyższą część wzniesienia. Nie jest już tak intensywne, a cieplejsza barwa światła w połączeniu z kolorem piasku zamienia wcześniejszy pomarańcz w rdzę.

Kolory piasku, Namibia

Trzecia fotografia, czyli już po słońcu. Z linii horyzontu oświetla bezpośrednio tylko wysokie wzniesienia w tle. Nadal jednak poblask od zachodu odbija się od nieba i daje wyraziste barwy: piasek płonie na czerwono. Warto zwrócić uwagę na cienie o różnej głębokości.

Kolory piasku, Namibia

Od czego zależy kolor

Kolor dowolnej rzeczy nie jest stały, ale zmienia się wraz ze światłem. Ten sam piasek będzie miał różną barwę w zależności od wysokości słońca nad horyzontem, ale także od tego, czy światło jest bezpośrednie, czy odbite. Między pierwszą a ostatnią fotografią upłynęło ledwie pół godziny. Wystarczy więc trochę poczekać, aby kolory się zmieniły.

W czerwcu przyszłego roku będzie okazja samemu sprawdzić, jaki kolor ma piasek na najwyższych wydmach świata, bo szykujemy fotowyprawę do Namibii.