Latające kamienie, Petra. Jordania

Cytaty: „Sztuka to zdolność dostrzegania rzeczy niewidzialnych…”

To jedna z moich ulubionych sytuacji na warsztatach i fotowyprawach: wszyscy jesteśmy w tym samym miejscu, a później jeden z uczestników przynosi zaskakujące zdjęcia. Zaskakujące przede wszystkim tych, którzy stali obok niego i niby fotografowali to samo. Niby… bo nagle okazuje się, że w tym samym miejscu dało się zauważyć coś zupełnie innego. Coś, czego nie widziało kilkanaście osób, a dostrzegła tylko jedna. Coś… niewidzialnego? „Sztuka to zdolność dostrzegania rzeczy niewidzialnych dla innych”, twierdził Jonathan Swift*.

Sytuacja, gdy wszyscy patrzą na to samo, ale ktoś jeden dostrzega coś innego, nie jest wcale ani rzadka, ani dziwna. Patrzenie jest subiektywne i wybiórcze. Co widzimy, zależy bardziej od nas, a nie od tego, na co patrzymy. Dlatego należy ćwiczyć się w patrzeniu, bo od tego najbardziej zależy jakie będą nasze zdjęcia. Owszem, patrzenia można się nauczyć. Owszem, można się nauczyć dostrzegać rzeczy niewidzialne. A gdy już dostrzeżecie niewidzialne, to sfotografowanie tego staje się banalnie proste.

Latające kamienie, Petra. Jordania

Życzę Wam, abyście w Nowym Roku dostrzegali więcej i aby Wasze zdjęcia pokazywały wiele rzeczy niewidzialnych!

* Za: Alain Briot, Fotografia artystyczna. Od inspiracji do obrazu, Helion 2011

PS. U góry zdjęcie z jordańskiej Petry, a my właśnie ogłaszamy marcowe warsztaty w Pradzezostało jedno wolne miejsce! – jest komplet, ale zapraszamy na listę rezerwową.

  1. Dla Was wszystkiego co najlepsze, nie tylko w fotografii, ale i w życiu osobistym. Niech to co niewidzialne otwiera się dla Was każdego dnia i niesie ze sobą tylko piękne chwile.

  2. A prościej i bez metafizyki:
    patrzeć,
    widzieć,
    zobaczyć.
    Trochę inna kwestia. W wywiadzie T. Tomaszewski powiedział: „Przychodzę i mówię, jak jest”. A ja: przychodzę, fotografuję to, co jest. Dając raz więcej, raz mniej siebie. (choć i tu jest poezja).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *