Civita di Bagnoregio w deszczu, Toskania, fotowyprawa

Bez słońca Toskanii

koszmar pejzażysty to szczęście fotografa miejskiego

Dobra pogoda do robienia zdjęć to bardzo rzadko błękitne niebo i ostre słońce. Czy jednak ciężkie chmury i deszcz od czasu do czasu to dobre warunki do fotografowania? Czasami tak – w zależności od tego, co chcemy fotografować.

Civita di Bagnoregio w deszczu, Toskania, fotowyprawa

Wyzwania kamiennych miasteczek

Dzisiejszy dzień był wyjątkowo leniwy – nie było wyjazdu o 6 rano na wschód słońca. Nie było, bo potrzebowaliśmy wyjechać o 8.30 do dość odległego Pitigliano, a popołudniową sesję mieliśmy w zawieszonym na skale Civita di Bagnoregio. Środa na fotowyprawie do Toskanii to dzień bez krajobrazów, co jednak nie znaczy, że jest łatwo.

Zamek w zielonych drzwiach, Pitigliano, Toskania

Pamiętające średniowiecze (i praktycznie niezmienne od tamtych czasów) kamienne toskańskie miasteczka to wąskie, kręte uliczki, ciemne mury, liczne bramy, schody i podcienie. Wszystko to bardzo urokliwe, ale też trudne do fotografowania. Jest nie tylko ciasno i ciemno, ale też bywa bardzo kontrastowo, gdy ostre słońce świeci na jedną część uliczki, pozostawiając drugą w głębokim cieniu. Radzeniu sobie z wysokokontrastowymi sytuacjami poświęciliśmy kilka wieczornych spotkań warsztatowych – głównie pod kątem wyzwań, jakie czekają w katedrze w Sienie, ale też właśnie podczas sesji w Pitigliano i Bagnoregio. Okazało się jednak, że pogoda ułatwiła uczestnikom fotowyprawy ich zadanie…

Deszcz kontra kontrast

Choć mało kto lubi spacery w pochmurny dzień i przy padającym czasami deszczu, to takie warunki są pomocne przy fotografowaniu starych toskańskich miasteczek. Chmury sprawiają, że rzadko pojawia się problem nadmiernego kontrastu, a mokry bruk pięknie odbija światła lamp ulicznych. Nie znaczy to, że nie trzeba w ogóle sięgać po technikę HDR, ale takie sytuacje są rzadsze, a liczba niezbędnych zdjęć składowych mniejsza. Jeśli dodać do tego bary i tawerny, gdzie można się schować i przeczekać deszcz przy kawie lub pizzy, to już w ogóle pochmurna pogoda przestaje być problemem.

Uliczka Bagnoregio o zmierzchu, Toskania

U góry Civita di Bagnioregio z deszczem w tle, poniżej zamek w Pitigliano, co niejedną ulewę zniósł, a na dole uliczka Bagnoregio składana z 5 zdjęć.