Ostatni widok na góry Quiraing, Szkocja

Fotograficzny Brexit

Wśród pierwszych ustaleń dotyczących relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską po Brexicie znalazły się kwestie związane z własnością intelektualną i prawami autorskimi. Niestety, wygląda na to, że „rozwód” będzie dotkliwy dla fotografów. Od 2019 roku fotografowie z Europy nie będą mogli robić zdjęć na terenie Zjednoczonego Królestwa, a Brytyjczycy – w Europie. Wyjątki od tej zasady będą wymagały uzyskania specjalnego zezwolenia, o którym jeszcze nic konkretnego nie wiadomo. Ograniczeniem nie będą objęte smartfony, natomiast będzie ono dotyczyło wszystkich aparatów fotograficznych, niezależnie od wielkości i rodzaju.

Ostatni widok na góry Quiraing, Szkocja

Jedyna nadzieja na zrobienie za dwa lata takich kadrów, jak ten powyżej, to drugie szkockie referendum na temat niepodległości – jeśli Szkocja odłączy się od Wielkiej Brytanii i zostanie w UE, to przynajmniej tam fotografować będzie można po staremu.

Więcej informacji na ten temat w dzisiejszym wydaniu „Guardiana”: https://www.theguardian.com/uk-news

PS. Wpis jest oczywiście żartem primaaprilisowym. A przynajmniej taką mam nadzieję…

  1. Z tymi smartfonami tez nie będzie tak różowo. Możliwe będzie robienie zdjęć tylko do rozdzielczości 3 MPX. Najciekawsze, że to producenci telefonów będą musieli automatycznie „dołnsiajzować” wielkość obrazka. Oprogramowanie ma odczytywać położenie GPS i porównywać z krajem, w ktorym wydano kartę SIM. Takie czasy…

  2. Sony już spieszy na ratunek! Z poufnego źródła mam informację, że pracują nad apką dającą lustrzankom funkcję telefonu, więc pobrexitowy zakaz fotografowania nie obejmie lustrzanek Sony z zainstalowaną apką „Smartphone functionality”. Mam nadzieję, że Nikon szybko podłapie kwestię apek… 😉

    1. Sony ma opanowaną technologię smartfonową – przecież produkują świetne Xperie. Na Nikona i Canona bym nie liczył. Ale może powrócić inny gracz – Samsung. Brexit może przetasować rynek foto. Może i dobrze, czas na zmiany!

  3. Fajny wpis ?. Chociaż dzisiejsza polityka jest nieprzewidywalna i kto wie?

    P.S. Kolejne znakomite zdjęcie na początku wpisu. Też Ewy?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *