Fotograficzny Brexit

Ostatni widok na góry Quiraing, Szkocja

Wśród pierwszych ustaleń dotyczących relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską po Brexicie znalazły się kwestie związane z własnością intelektualną i prawami autorskimi. Niestety, wygląda na to, że „rozwód” będzie dotkliwy dla fotografów. Od 2019 roku fotografowie z Europy nie będą mogli robić zdjęć na terenie Zjednoczonego Królestwa, a Brytyjczycy – w Europie. Wyjątki od tej zasady będą wymagały uzyskania specjalnego zezwolenia, o którym jeszcze nic konkretnego nie wiadomo. Ograniczeniem nie będą objęte smartfony, natomiast będzie ono dotyczyło wszystkich aparatów fotograficznych, niezależnie od wielkości i rodzaju.

Jedyna nadzieja na zrobienie za dwa lata takich kadrów, jak ten powyżej, to drugie szkockie referendum na temat niepodległości – jeśli Szkocja odłączy się od Wielkiej Brytanii i zostanie w UE, to przynajmniej tam fotografować będzie można po staremu.

Więcej informacji na ten temat w dzisiejszym wydaniu „Guardiana”: https://www.theguardian.com/uk-news

PS. Wpis jest oczywiście żartem primaaprilisowym. A przynajmniej taką mam nadzieję…

Toskania: nie tylko pejzaże i architektura
Niedoceniane wyposażenie fotografa

8 komentarzy

 1. padys

  Z tymi smartfonami tez nie będzie tak różowo. Możliwe będzie robienie zdjęć tylko do rozdzielczości 3 MPX. Najciekawsze, że to producenci telefonów będą musieli automatycznie “dołnsiajzować” wielkość obrazka. Oprogramowanie ma odczytywać położenie GPS i porównywać z krajem, w ktorym wydano kartę SIM. Takie czasy…

 2. Sony już spieszy na ratunek! Z poufnego źródła mam informację, że pracują nad apką dającą lustrzankom funkcję telefonu, więc pobrexitowy zakaz fotografowania nie obejmie lustrzanek Sony z zainstalowaną apką “Smartphone functionality”. Mam nadzieję, że Nikon szybko podłapie kwestię apek… 😉

  • padys

   Sony ma opanowaną technologię smartfonową – przecież produkują świetne Xperie. Na Nikona i Canona bym nie liczył. Ale może powrócić inny gracz – Samsung. Brexit może przetasować rynek foto. Może i dobrze, czas na zmiany!

 3. Padys, Ty tak na serio…??? 😉

 4. jerry
 5. Meg
 6. Jorg

  Fajny wpis 😀. Chociaż dzisiejsza polityka jest nieprzewidywalna i kto wie?

  P.S. Kolejne znakomite zdjęcie na początku wpisu. Też Ewy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *