Dwanaście wymiarów panoramy

 

Salony Książa: Zielony

Świat jest podobno trójwymiarowy, ewentualnie cztero, jeśli podejść do sprawy bardziej całościowo i doliczyć czas. Ale niektóre panoramy zaraz po złożeniu sprawiają wrażenie, jakby powstały w przestrzeni co najmniej dwunastowymiarowej. Trudno zresztą powiedzieć ile tych wymiarów, bo przy próbie liczenia oczopląs gwarantowany…

Dziwaczne wykrzywienie przestrzeni na składankach może mieć przyczyny techniczne, wynikające z zastosowanego algorytmu składania, i dlatego różne programy mogą dawać panoramy o odmiennych kształtach, czasem bardzo fantazyjnych. Sporo do powiedzenia ma tu zastosowany rzut (w sensie geometrycznym): sferyczny da inny kształt panoramy niż np. cylindryczny czy panoramiczny. Czasem można rzut sobie wybrać, a czasem nie. To zależy od programu i od rodzaju panoramy. Bywa też, że teoretycznie ten sam rzut daje odmienne rezultaty… bo akurat program sobie tym razem wybrał inne punkty węzłowe do połączenia zdjęć i tak mu wyszło. Panoramy poziome są zwykle składane jako bardziej proste (tzn. lepiej wyprostowane) niż pionowe, które dla większości programów wciąż są zaskoczeniem, ale różnie to bywa.

Jednak cokolwiek dostaniemy z panoramiarki, pamiętajmy: nie jesteśmy skazani na taki właśnie kształt obrazu. Istnieje korekcja perspektywy, deformacje i transformacje, a na upartego nawet Skraplanie i Wypaczenie marionetkowe, jakkolwiek głupio by to nie brzmiało. Ważne tylko, żeby wybrać na początku taki rzut, który później będziemy umieli skorygować – albo zaakceptować takim, jaki jest.

U góry gotowa panorama Zielonego Salonu z warsztatów w Książu, na dole to, co zaproponował program do panoram. Drzwi są prawie proste, co mu się chwali, ale za to sufit łukowaty, a teeee krzeeeesłaaaa… rozciągnięte jak krzyk rozpaczy. Nie ma co rozpaczać: Deformacja, czyli Warp, bardzo pomogła. Przestrzeń wciąż jednak pozostaje nieco bardziej wielowymiarowa, niż jesteśmy przyzwyczajeni. Zapraszam też do oglądania galerii książańskiej, która ostatnio mocno się rozrosła.

Stitched Panorama

7 bzdur o logo na zdjęciu
Zaprogramuj sobie aparat

10 komentarzy

 1. niko

  Ewo, czy mogłabyś dać namiary na jakiś bezpieczny program do składania panoram? Najlepiej w polskiej wersji językowej? Pobrałam sobie nie tak dawno jeden i zagnieździł się z paskudnym wirusem:( Na szczęście udało się pozbyć obydwu, ale teraz się trochę boję ryzykować.

 2. sud

  Ja ostatnio zacząłem używać Microsoft Image Composite Editor (ktoś na forum DFV polecił). http://research.microsoft.com/en-us/um/redmond/projects/ice/ Podoba mi się możliwość wybrania jaki rodzaj panoramy ma powstać, autouzupełnianie dziur w złożonej panoramie. Nie próbowałem jeszcze tworzyć panoram z filmów, ale na filmiku na w/w stronie ciekawie to wygląda. Oprócz eksportu do pliku próbowałem też eksportu dla strony internetowej. Można wtedy w przeglądarce internetowej za pomocą pluginu oglądać panoramę. Nie jest po polsku. I o ile dobrze pamiętam, to w czasie instalacji poprosił o doinstalowanie jeszcze jakiegoś środowiska.

 3. Ewa

  MS ICE nie jest po polsku, ale jest bardzo, ale to bardzo prosty: wczytać zdjęcia, kliknąć połącz, ewentualnie wykadrować i zapisać. Ze 4 słowa wystarczą. Polską wersję ma Hugin, ale nie wiem czy to cokolwiek przy nim ułatwia 🙂
  Zwracaj uwagę, skąd bierzesz programy, nawet te darmowe. Na stronie producenta raczej będą zdrowe pliki, ale z jakichś tajemnych źródeł można pobrać niby ten sam program, ale już z “dodatkiem”. Image Composite Editor bierzesz więc od Microsoftu (zapewne potrzebuje środowiska MS .Net – nie on jeden), a Hugina ze strony hugin.sourceforge.net.

  • niko

   Dziękuję za odpowiedź:) Mam rozumieć, że Hugin trudny do ogarnięcia? Wydaje mi się, że kiedyś polecałaś jako “samodziałający” , ale może coś pomyliłam. Spróbuję może tego MS ICE, albo najlepiej obydwu po kolei;) Poprzednio pobierałam z dobrych programów teraz spróbuję bezpośrednio, jeszcze raz dziękuję.

   • Ewa

    Hugin nigdy nie był samodziałający, a czy trudny do ogarnięcia… to zależy. Na niektórych systemach nic mu nie trzeba robić tylko klikać po kolei, na innych trzeba mu wskazać, gdzie on trzyma swoje własne podprogramy. Możesz sprawdzić, jak będzie u Ciebie. ICE jest na pewno bardziej przyjazny.

   • wzrokowiec

    Tak zwane “Dobre programy” to znana wylęgarnia wirusów komputerowych!

 4. niko

  To jeszcze mi podpowiedz czy ściągać wersję 64 czy 32 bitową? Nie bardzo wiem na czym polega różnica…

 5. niko

  Już wiem, znalazłam właściwości komputera. Ściągnęłam i skleiłam jedną panoramę, ale nie mam pojęcia jak mogę to zapisać, żeby mieć jpg:(

  • Ewa

   Jeśli chodzi o ICE, to po przejściu do punktu 4 (Export) po prawej stronie jest wybór formatu pliku i jego jakości. Potem klikasz Export to disk i wybierasz gdzie ma to zapisać i już.

 6. niko

  Znalazłam, dziękuję, fajny program:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *