Paragrafy kontra megapiksele

Czasy, kiedy fotografowanie było po prostu robieniem zdjęć, należą niestety do przeszłości. Teraz oprócz robienia zdjęć wchodzi się w relacje prawne. Z modelem, administratorem miejsca, na którym stoimy, zarządcą widocznego w tle budynku, drugoplanowymi postaciami. A później inne paragrafy regulują, co możemy zrobić z tym zdjęciem, komu je dać i pokazać, na jakich warunkach sprzedać. Pstrykanie przestało być beztroską czynnością – nie w dobie praw autorskich, walki z terroryzmem, ochrony danych osobowych, szeroko pojętych praw własności, a przede wszystkim sporego zamieszania co do tego, co wolno, a czego można zabronić. Fotografowi oczywiście.

No i dlatego potrzebujemy F-LEX-a – bloga na temat relacji między fotografią a prawem. Zaczął go pisać Darek – prawnik i specjalista od prawa autorskiego, a do tego pasjonat fotografii, czyli idealna osoba do tego zadania. Jeśli tylko mu się nie znudzi, to dowiemy się wszystkiego, co o prawie potrzebowaliśmy wiedzieć, tylko nie wiedzieliśmy, że nie wiemy. A Darek uratuje niejedną skórę i kieszeń.

Prawo może nudzić, ale znać je i tak trzeba. Dla własnego dobra. Marsz czytać F-LEX-a!

Lubię to! …być może
Cud kontra ciocia

15 komentarzy

 1. wzrokowiec

  Idealne zdjęcie do wpisu pod tym tytułem 🙂

  A w ogóle, to trzymam wszystkie kciuki za Darka!

 2. dar_wro

  Poczekajmy, aż Redaktor(ek) DH poczyta co mu grozi za naruszenia prawa do wizerunku ;P

 3. Agatka

  oj tam oj tam, toż to prawdziwe oblicze Mecenasa Darka! Ekipa z Pragi widziała na własne oczy i takiego lubimy go najbardziej! 🙂

 4. ka_tula

  “Marsz czytać F-LEX-a!” tak jest! ;PP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *