P jak panika

katedra w Sienie, Toskania

Co robi niezbyt pewny swoich umiejętności fotograf, gdy natrafia na trudne warunki (wysoki kontrast, słabe światło czy ruch w kadrze)? Przełącza aparat na tryb P lub w ogóle zostawia aparat fotograficzny, a sięga po smartfona lub tablet. Tak wygląda fotograficzna panika: “sytuacja mnie przerosła, niech jakiś automat zrobi zdjęcie za mnie”. Działa? Nigdy. Zdjęcie ze smartfona może nawet wyglądać nieźle… na smartfonie, ale inne zastosowania obnażają nędzę telefonicznej obróbki. Tryb P czy inne full auto nie wymyśli nic mądrzejszego niż fotograf, jeśli tylko się on chwilę zastanowi. Co więcej, aparat nie ma pojęcia jaki czas z ręki fotograf jest w stanie utrzymać ani na ile w danym ujęciu istotne jest dla niego zachowanie świateł, a na ile ratowanie cieni. A przecież remedium na problemy ze słabym światłem jest proste: podnoś ISO i otwieraj przysłonę na tyle, na ile to konieczne, poszukaj podparcia, a jeśli jeszcze wyzwaniem jest wysoki kontrast, to włącz bracketing i sprawdzaj histogram kolejnych zdjęć. Panika nigdy nie jest rozwiązaniem, tryb P(aniki) – także nie.

U góry zdjęcie z katedry w Sienie, którego się nie zrobi w trybie P: składanka HDR z 6 ujęć zrobionych co 2 EV przy ISO 6400, z ręki (opartej o barierkę).

 

Powroty do Toskanii
Toskania wymyślona

9 komentarzy

 1. Tomasz

  Jeśli to 6 zdjęć z ręki, to czym połączone w jedną całość ?

 2. Hmm…Myślałem, że jak HDR to ISO jak najniżej bo i tak statyw wytrzyma. Tutaj 6400, to dla manie nowość ale postaram się wykorzystać przy najbliższej okazji. Jak zwykle dzięki za poszerzenie horyzontów (nomen omen:-).

  • jerry

   No ale Piotr nie uzywal tutaj klasycznego statywu tylko “posilkowal sie” barierka. HDR moza i z reki robic z roznym skutkiem.

  • Ewa

   No bo tam nie wolno statywu używać…

  • Piotr

   Jeśli fotografujesz ze statywu, to możesz sobie pozwolić, żeby mieć niskie ISO, bo czas naświetlania przeważnie nie ma znaczenia, ale przy HDR-ach z ręki (nawet podpartej), czas naświetlania najjaśniejszego zdjęcia w serii (czyli najdłużej naświetlanego) musi być dostatecznie krótki, żebyś nie poruszył.

 3. jerry
 4. Tomasz

  Czas naświetlenia najjaśniejszej klatki był w tym przypadku jaki ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *