Dubel

To zdjęcie obok mamy w dwóch egzemplarzach. Chociaż nie – nie jedno zdjęcie w dwóch egzemplarzach, tylko dwa identyczne zdjęcia. Nie zrobiliśmy go dwa razy – ani na wszelki wypadek, ani przez pomyłkę, ani z żadnego innego świadomego lub nieświadomego powodu. Zrobiliśmy dwa różne zdjęcia, które wyglądają tak samo. Największą różnicą jest rozdzielczość – jedno ma 15 megapikseli, a drugie ma ich 18, bo pochodzą z dwóch różnych aparatów. Jedno zrobiła Ewa, drugie ja.

Nie uzgadnialiśmy tego. Nie wiedzieliśmy, że drugie z nas zrobiło identyczne ujęcie. Przy przeglądaniu zdjęć jeszcze na ekranie aparatu mieliśmy krótką dyskusję, kto je właściwie zrobił. Właściwie dyskusja pozostała nie rozstrzygnięta, bo czasem wymieniamy się obiektywami, a czasem, dla uproszczenia, żeby nie zmieniać obiektywów, zamieniamy się aparatami. Kręcąc się wokół Bramy Krakowskiej w Szydłowie zupełnie niezależnie zrobiliśmy identyczne zdjęcia. Zrobiliśmy też trochę podobnych i nieco zupełnie różnych. Towarzysząca nam Ka_tula nie zrobiła takiego zdjęcia, bo nie miała rybiego oka, ale gdyby miała – kto wie? A wcale nie byłbym zdziwiony, gdyby się okazało, że takie ujęcia zrobiło już kilku fotografów przed nami.

Jak w tym kontekście wygląda kwestia plagiatu w fotografii?

Był sobie Terje
Przelot wokół Łysej Góry

30 komentarzy

 1. strzelec

  Trudne rozróżnienie… Może prawnicy coś poradzą! Na mojego nosa w zdjęcia obiektów stałych (architektura, krajobraz) trudno mówić o plagiacie. Przecież wielu fotografów robiło zdjęcia z tego samego miejsca co Ansel Adams w parku narodowym Yosemite. Nawet nieświadomie, bo jest tam punkt widokowy. A może tam w Szydłowie pod Bramą Krakowską jest jakiś stałe miejsce, gdzie łatwo rozłożyć statyw (np. płaska pokrywa kanalizacji na brukowanej powierzchni). Można jednak naśladować obróbkę zdjęcia – może to jest ślad do stwierdzenia plagiatu ?!
  Co innego zdjęcia z modelami, których można upozować dokładnie tak, jak na innym zdjęciu, w tym samym otoczeniu – o tym na wątku o kradzieży pomysłu na zdjęcie ślubne na forum DFV. Żeby stwierdzić plagiat trzeba wykazać zamierzone i świadome naśladownictwo.
  Cienka jest granica między plagiatem, inspiracją a … przypadkiem.

 2. Proponuję, abyście wzajemnie się zaskarżyli. A ja przyniosę chipsy i piwo i będę patrzył co z tego wyniknie 😀

 3. Proponuję tytuł pierwszego.
  – pierwszego z was kto pstryknął to zdjęcie
  – pierwszego kto powtórzył
  Więc będzie dwoje pierwszych 😉

  PS. Czy aby obydwa są identyczne?… bo tak a propos, lewa strona jest bardziej (jak w kawale o wróbelku), może na drugim jest równo

  • Piotr

   Różnice w granicach stopnia czy dwóch w jedną lub drugą stronę, ale i tak bez porównania bardziej podobne do siebie niż te ślubne obwiązanej pierzyny.

 4. Andrzej2

  A kto ludzi wystrzelał? Ka_tula wymiotła, albo… Valkyrie? 😉

 5. __Marek__

  He, he, he…
  Wy tu o plagiatach dyskutujecie, a wystarczy odwrócić się tyłem do Bramy, przejść przez ulicę, po kilkunastu metrach skręcić w lewo i kupić sobie na zgodę flaszeczkę, przepysznej szydłowskiej (ociupinkę nielegalnej, ale przez to bardziej wytrawnej ;-)) śliwowicy.
  I po kłopocie, zgoda buduje, itd…

 6. __marek__

  A widzicie jaka się konstruktywna dyskusja zrobiła 🙂

 7. strzelec

  A propos koń-struktywnej 😉 dyskusji. Znalazłem w galerii Piotra dwa zdjęcia: http://www.dfv.pl/gallery/members/BonVoyage.html?g2_itemId=3403765 i http://www.dfv.pl/gallery/members/BonVoyage.html?g2_itemId=3293077
  Wydały mi się dziwnie znajome. Koń jaki jest każdy widzi 😉 We wpisach pod zdjęciami Piotra podaję linki do swoich zdjęć. Ale swoich motywów nie zastrzegłem, choć podobne oba zdjęcia wykonałem wcześniej. Plagiatu żadnego też oczywiście nie podejrzewam u Piotra, bo go znam ! Ale ten wpis “Dubel” zapadł mi w pamięć i chyba teraz wszystko widzę w sposób skrzywiony i tendencyjny, bo doszukuję się podobieństw (w obie zresztą strony ;-/).
  Piotrze, coś Ty narobił! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *