Volterra o zmierzchu, fotowyprawa

Wieczór w mieście

Wieczory są teraz wczesne, można po zmierzchu pochodzić po mieście z aparatem i wciąż jeszcze zdążyć się wcześnie położyć spać. A co jest najpiękniejszego na wieczornych ulicach? Wiadomo, światła. Ale tak naprawdę blasku wieczornym fotografiom dodaje różnica między ciepłą poświatą żarówek a niebieskimi resztkami światła naturalnego. Wieczorna fotografia miejska wymaga dwóch rzeczy: sceny, na której te różnice oświetlenia dobrze grają oraz właściwego balansu bieli.

Bardzo łatwo jest te tak pożądane różnice barwy spłaszczyć: wystarczy ustawić balans bieli bardzo ocieplający, np. cień, albo bardzo ochładzający, taki jak np. żarówka. W pierwszym przypadku całe zdjęcie będzie pomarańczowe, w drugim – niebieskie. A przecież nie o to chodzi. Potrzebujemy czegoś pośredniego: balansu bieli, przy którym żarówki będą żółte, a światło dzienne – niebieskie. Optymalne do osiągnięcia tego efektu jest… słoneczko, czyli odpowiednik mniej więcej 5000-5500 Kelwinów. Łatwo zapamiętać: gdy słońce schodzi z nieba, ustawiamy je w aparacie. Tak po prostu. Potem wystarczy tylko znaleźć odpowiednią scenę.

Volterra o zmierzchu, fotowyprawa

Fotografia na górze to właśnie przykład takiej sceny: widok przez kraty na restaurację. Witryna na środku jest oblana ciepłym, ale nie pomarańczowym, sztucznym światłem. Butelki wina są wyraźnie widoczne, bo najlepiej oświetlone w całej scenie. Jednak sam jasny środek tego zdjęcia nie byłby ciekawy. Interesująco robi się w połączeniu z mrocznymi bokami. Mrocznymi podwójnie, bo raz, że ciemno, a dwa – kraty dodają mroczności same w sobie. Warto zwrócić uwagę na odblaski na nich: niebieskie na krawędziach poziomych i pomarańczowe na pionowych. Do tego drewniane meble, subtelny zarys beczek po prawej stronie, kamienny bruk w błękitnym świetle wieczoru i już mamy smakowitą antycypację kolacji we włoskim miasteczku.

P.S. To miasteczko to konkretnie Volterra. Tak, Volterra będzie w programie wrześniowej fotowyprawy Światło Toskanii. Nie, jeszcze nie jest ogłoszona. Ale będzie…