Fale lawendy, Prowansja

Nasza rewolucja AD 2019

Witamy na naszym starym blogu, który wygląda jak nowy. Bo i jest nowy! Jak Wam się podoba?

Lekki lifting

W przypadku wielu stron internetowych już na pierwszy rzut oka widać, kiedy one powstały. Świat się zmienia, internet ewoluuje, a niektóre serwisy jak powstały, tak skamieniały. Staramy się, żeby nie było widać, że gdzieś tam w zakamarkach bloga mamy portrety dinozaurów i relację z bitew napoleońskich, więc czasem coś zmieniamy. Poprzednio zmieniliśmy w 2013, parę lat minęło i uznaliśmy, że Szturchańcowi znowu przyda się odrobina odświeżenia. Wiecie, nieco kucia ścian, trochę młota pneumatycznego, tu i ówdzie subtelnie popracować trotylem, same drobiazgi…

W trzeciej godzinie walki…

W trzeciej godzinie walki, po zmaganiach z opcjami, przełącznikami i interaktywnymi modułami Ewa spokojnie zapytała: „Czy możemy oddać ten shit?”. Nie bardzo mogliśmy, zwłaszcza że już uprzątnęliśmy gruz po poprzednim layoucie bloga. Przez moment mieliśmy wrażenie, że jesteśmy Wikingami, którzy wylądowali na wrogim brzegu, spalili okręt i przekonali się, że są na małej, bezludnej wyspie. Na szczęście nie byliśmy na bezludnej wyspie.

Drugi kryzys nastąpił następnego dnia, gdy po kilkunastu godzinach prac nad stroną główną Ewa znalazła niepozorny przycisk zerujący. Przycisk sprawnie wyzerował dotychczasowe zmiany, przywracając stronę główną bloga do wartości fabrycznych. Napisałbym Wam, jak Ewa to skomentowała, ale ten komentarz nie pasuje do naszego nowego, eleganckiego layoutu. Nie było jednak tak źle, bo jak się już wie, co się chce uzyskać (i jak się to poprzednio zrobiło), to za drugim razem idzie to znacznie szybciej.

Fale lawendy, Prowansja

Czy doba to dużo czasu?

Przez nieco ponad 24 godziny (z drobną przerwą na sen), oprócz rozgryzania tzw. buildera strony głównej przerobiliśmy ponad setkę stron, stworzyliśmy kilkanaście nowych stron, a także zmodyfikowaliśmy prawie 100 wpisów. Powinniśmy zmodyfikować jeszcze resztę wpisów blogowych – czyli nieco ponad tysiąc. Powinniśmy także przywrócić trochę mechanizmów, które były poprzednio, a teraz wymagają przerobienia. Będziemy to wszystko robić w najbliższych dniach, będziemy także modyfikować i poprawiać różne drobiazgi, zwłaszcza te widoczne w wersji smartfonowej.

Czas na wyrok

No i nadszedł teraz ten dramatyczny moment oczekiwania na Waszą opinię. Jak Wam się podoba? Z pewnością są błędy – będziemy wdzięczni za ich wytykanie. Ale oprócz braków tu i tam – jakie są Wasze wrażenia?

 

 1. Mz lifting dosyć udany. Podoba mi się mocno rozbudowane podmenu. Bez uciążliwego przewijania stron można dotrzeć do interesującego nas tematu. To czego mi w dalszym ciągu brakuje to odnośnika do „Galerii Fotezji” ;).

 2. 1) Najnowszy wpis jest zdublowany (wyświetla się nad i pod tytułem bloga), przynajmniej w Chromie, na tablecie i w smartfonie (Android OS).
  2) Brakuje teraz informacji, ile jest komentarzy pod każdym wpisem, nie można do nich bezpośrednio przejść, poprawcie to.
  3) Jedyny plus zmiany, jaki widzę, to że można przejrzeć więcej tytułów wpisów na raz. Dało się to zrobić z poprzednim layoutem.
  4) Jakość bloga zależy od publikowanej treści, a nie wizualnych wodotrysków. Prawdziwą zmianą na plus byłyby zdjęcia w wyższej rozdzielczości.

  1. 1. Tak, z wersją mobilną mamy jeszcze trochę roboty, na desktopie nie ma tego błędu. Jeśli oglądasz to tylko w wersji mobilnej, to faktycznie nie jest to (jeszcze) ciekawe.
   2. Zrobione!
   4. Teraz jest sens pakować zdjęcia w wyższej rozdzielczości, poprzedni layout i tak by tej wyższej rozdzielczości nie pokazał.
   Dzięki za uwagi!

 3. U mnie najnowszy wpis jest tylko nad tytułem bloga (Windows 10). Przewijanie chowa go nad menu.
  Przydałby się pływający przycisk powrotu na górę strony, obok/nad 'dzwonkiem’ powiadomień.

  1. Tak, też uważam żeby się przydał. Przekażemy petycję do autorów tematu, sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Na razie taki przycisk jest tylko na samym dole, taka strzałka.

  2. Oba poprawione! Przycisk powrotu na górę strony jest po lewej stronie – symetrycznie do dzwonka. Dodatkowo w menu pierwsza pozycja – |^| – pozwala szybko wrócić z dowolnego miejsca na stronę główną.

 4. Układ na pewno inny. Trzeba poużywać, żeby się przekonać jak się sprawuje.

  O wersji mobilnej już napisano (czarny prostokąt po kliknięciu hamburger menu, tam chyba coś powinno być, i najświeższy wpis nad i pod tytułem strony). Mam jeszcze do niej jedną uwagę, dotyczącą komentarzy (jeśli trzyma się telefon pionowo). Wynika ona z ogólnego rozłożenia elementów na stronie. Komentarze nie są bezpośrednio pod tekstem, tylko za pozycjami Podobne tematy i Poprzedni, więc w wersji mobilnej znajdują się bardzo daleko za tekstem. Już myślałem, że ich nie ma.

  W wersji stacjonarnej.
  Rozwijane menu jest fajne, tylko nie wiem do jakiej rozdzielczości dostosowane. Obrazek najnowszego artykułu zajmuje wysokość połowy strony (przy rozdzielczości 1440×900). Menu znajduje się pod nim. Najechanie na pozycję menu np. Fotowarsztaty i Fotowyprawy rozwija podmenu. Tylko, że widać raptem 1/3 jego pozycji. O czym przekonałem się dopiero na stronie artykułu, bo tam menu jest u góry strony i widać całe podmenu. Teraz już wiem, że na stronie głównej, po najechaniu na menu, trzeba jeszcze przewinąć ekran.
  Czy podmenu mogłoby wyglądać trochę mniej chaotycznie? Nie wiem, jakie są możliwości edycji css-a odpowiedzialnego za nie. Pogrzebałem trochę w Firefoksie i ustawiłem coś takiego, jak na obrazku po prawej !Avu0mQ1baBoXgthp9A_gA0IPAMuNnQ Oczywiście też nie jest idealnie, bo przy długich tytułach będzie nierówno i nie wiadomo, jak się wyświetli na telefonach, bo tam menu póki co, chyba nie działa. Ale wydaje mi się, że jest bardziej uporządkowane.

  Jak się jest w artykule, to po prawej stronie jest kolumna z różnymi rzeczami. Np. Warsztaty i Fotowyprawy. Czy tekst np. z nazwą fotowyprawy miał się rozpoczynać obok obrazka? Czy może miał być pod nim?

  1. Dzięki za uwagi!
   1. „Podobne tematy” usunięte.
   2. Menu przemyślane, przerobione i uproszczone. I na smartfona i tabletach też już jest.
   3. Wyrównanie tekstów przy odsyłaczach w trakcie poprawek. Z pewnością opis powinien być pod obrazkiem.

   1. Ad. 2. Lupka od wyszukiwania w menu w wersji mobilnej trafiła po ikonkę dzwonka. Tak u mnie to wygląda, zarówno w wersji pionowej, jak i poziomej.

   1. „podpisy przy ikonkach wyrównane”

    Oj, chyba nie o to chodziło 🙁
    Wyciągnięcie podpisu poza link spowodowało, że podpis nie linkuje i za bardzo odstaje od obrazka.
    Moim zdaniem wystarczyło dodać tym obrazkom css display:block; co spowodowałoby zepchnięcie opisu pod obrazek.

 5. Coś nie do końca mi się podoba ten prostokąt z tytułem artykułów na górze.
  Ten, który widać najpierw po przewinięciu obrazka.
  Nie wiem dlaczego ale coś kłuje moje oczy.
  Wolałbym, żeby był szeroki na cały ekran, bez małych kawałków obrazka po bokach.
  Ale to tylko kwestia gustu – wiadomo, innym może się podobać.

  Ogólnie zmiany na plus!

  1. Ten element jest wyśrodkowany względem całej strony, więc w wersji stacjonarnej zachodzi na kolumnę po prawej stronie i to burzy nieco odbiór. W wersji mobilnej kolumna jest pod spodem, więc jest on wyśrodkowany względem treści artykułu. Zmieniłem sobie na próbę w Firefoksie parametr przypisany do diva od tytułu z transform: translateX(-50%); na transform: translateX(-65%); i wtedy nie zachodzi on na kolumnę i trochę to inaczej wygląda. Ale musiałyby być dwa odrębne wpisy w css-ie dla wersji stacjonarnej i mobilnej.

   A propos wersji mobilnej i tytułu artykułu. Nie zwróciłem uwagi, czy było tak wcześniej i może jest tak tylko u mnie. Po wejściu do artykułu, trzymając telefon pionowo, div z tytułem zachodzi na całą wysokość obrazka. Po obróceniu telefonu do poziomu przesuwa się on nieco w dół, odsłaniając część obrazka. Po ponownym obróceniu do pionu nie zasłania on już całego obrazka. I to chyba jest stan, jaki miał być od początku. Przykład na obrazku !Avu0mQ1baBoXgth5ks-QMgo6YyxZFA

   1. „Ten element jest wyśrodkowany względem całej strony” – właśnie. Jest jeszcze możliwość, żeby był całkiem z lewej, jak np. tu: https://www.ewaipiotr.pl/o-nas/powiadomienia-o-fotowyprawach-i-fotowarsztatach/ ale jakoś nie jestem przekonana że to lepiej. Gdy jest na środku, tło tytułu tworzy całość z obrazkiem otwierającym i taki był zamysł. A potem jest wpis, no i informacje z boku.

    Ciekawa sprawa z tym przesuwaniem tytułu po obróceniu telefonu. Chyba tak musiało być od początku bo tu nic nie zmienialiśmy. Napiszę do autorów tematu w tej sprawie. Nie jest to jakoś bardzo bolesne, ale jednak górne zdjęcie powinno być częściowo widoczne bez konieczności obracania telefonu. Dzięki!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *