Wrzosowa Kraina – VIII 2013

IMG_3332_pasek

Wrzosowa Kraina 23-25 sierpnia 2013

Rosiczki, wrzosy, wydmy i bogactwo przyrody Przemkowskiego Parku Krajobrazowego było sceną dla naszych sierpniowych warsztatów. Tym razem relację ilustrujemy wyłącznie zdjęciami uczestników.

 

Rosiczki są nie tylko malutkie i drapieżne, ale jeszcze kapryśne. Na dwa tygodnie przed kolejną edycją naszych warsztatów Wrzosowa Kraina rosiczki znikły bez śladu ze swojego siedliska na torfowisku. Na szczęście po naszej stronie był Lucjan – przewodnik po Przemkowskim Parku Krajobrazowym – który potrafi znaleźć rosiczki, jeśli tylko gdziekolwiek w okolicy Przemkowa wyrosną. Wyrosły, a my mieliśmy i tym razem okazję do ćwiczeń z makrofotografii. Tegoroczne rosiczki wyglądały inaczej niż rok temu – były zielone, a nie czerwono-żółte.

Okazję do ćwiczeń z makrofotografii dostarczyli nie tylko roślinni mięsożercy, ale również kwitnące mchy. Ponadto tradycyjny sobotni plener o wschodzie słońca dał możliwość podpatrywania pajęczyn i ich lokatorów, a także ćwiczeń z komponowania kropel rosy na kwitnących kwiatach wrzosu.

Luiza Michalska

 

Uczenie przez podglądanie

Nie tylko kolor rosiczek się zmienił. Dwa plenery w tym samym miejscu dały okazję do zrobienia zupełnie innych zdjęć. Tak zresztą jest zawsze – nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, a będąc ponownie w tym samym miejscu – nie robi się takich samych zdjęć. Każdy z uczestników wnosił swój sposób widzenia, własną wrażliwość, a dzięki wspólnemu fotografowaniu te pomysły i sposoby widzenia przepływały między warsztatowiczami, co owocowało nowymi pomysłami i ciekawymi kadrami.

My, prowadząc warsztaty, nie tylko wyjaśnialiśmy kwestie techniczne i pomagaliśmy się uporać z napotkanymi problemami, ale także podsuwaliśmy pomysły i zwracaliśmy uwagę na dostępne w danym momencie możliwości twórcze, ale niezależnie od naszych podpowiedzi i sugestii uczestnicy inspirowali się nawzajem.

Ania Kwiatkowska

 

Sahara śródleśna

Na koniec każdego dnia fotografowaliśmy na wydmach – w piątek na mniejszej, natomiast w sobotę grupa rozeszła się po potężnej, choć płaskiej wydmie, gdzie bez trudu można było robić zdjęcia udające ujęcia wykonane na prawdziwej pustyni. Ta wydma jest tak rozległa, w trakcie kilkugodzinnej sesji nikomu nie udało się dotrzeć na jej przeciwległy kraniec! Pod względem wizualnej atrakcyjności bije na głowę Pustynię Błędowską, nawet bez uwzględnienia porastających ją kęp wrzosu, które w połączeniu z piaskiem dają piękny kontrast barw.

Zachody słońca nie były spektakularne, niemniej stanowiły okazję do przećwiczenia technik potrzebnych do złożenia HDR-ów. A niezależnie od braku malowniczych, podświetlonych chmur po oficjalnym końcu dnia, ostatnia godzina daje piękne, ciepłe światło, plastycznie modelujące pejzaż – wystarczy obrócić się bokiem do słońca.

Zbyszek Ganczarski

 

Konkurs błyskawiczny

Tradycyjnie już na naszych warsztatach piątkowy wieczór to wykłady i prezentacje oraz sesja pytań i odpowiedzi, a ostatnie sobotnie spotkanie po kolacji poświęcone było na dyskusję zdjęć wykonanych przez uczestników. Jak zwykle też połączone jest to z konkursem, gdzie warsztatowicze są zarówno zawodnikami, jak i członkami jury. Efekty tej przyjaznej i połączonej z dyskusją rywalizacji można zobaczyć na ilustracjach. Zdjęcie na same górze jest autorstwa Luizy Michalskiej, a wrzosowy żywioł poniżej to zasługa oka i wrażliwości Ani Kwiatkowskiej. Znajdujące się pod nim zdjęcie rosiczek zostało wybrane zwycięzcą w naszym warsztatowym konkursie i przyniosło Zbyszkowi Ganczarskiemu nagrodę w postaci książki Davida Notona od wydawnictwa Galaktyka. Drugą nagrodą książkową od Galaktyki zostało nagrodzone zdjęcie traw na wydmach (poniżej) – jego autor, 14-letni Mateusz Nowakowski, był najmłodszym aktywnym uczestnikiem naszych warsztatów. Gratulujemy!

Matusz Nowakowski

Były to nasze trzecie warsztaty we Wrzosowej Krainie i… zapewne nieostatnie. Kto chce w 2014 roku zapolować na drapieżne rosiczki i zmierzyć się z bezkresem wydm śródlądowych?

[si-contact-form form=’4′]

Relacje z poprzednich warsztatów we Wrzosowej Krainie można przeczytać tutaj:
https://www.ewaipiotr.pl/warsztaty/warsztaty-fotograficzne-2012/wrzosowa-kraina-sierpien-2012/

warsztaty Wrzosowa Kraina 2013Uczestnicy warsztatów Wrzosowa Kraina 2013