Złote Koło na rozgrzewkę

Gulfoss, Islandia

W pierwszy dzień na Islandii fotografowaliśmy to, co niektórzy bardzo pośpieszni turyści oglądają jako “właściwie cała Islandia w pigułce”. Tzw. Złote Koło (Golden Circle) to trasa w kilka godzin pozwalająca zrobić objazd z Reykjaviku przez Thingvellir, Gulfoss, Geyzir i wrócić do stolicy. Thingvellir to miejsce ważne historycznie (w 930 r. n.e. zebrał się tam pierwszy parlament), ale też dolina ryftowa, gdzie płyta tektoniczna, na której stoi Europa, oddala się od płyty amerykańskiej. Dzięki temu w ziemi są potężne, wypełnione wodą skalne rozpadliny o kolorowych ścianach. Gulfoss to jeden z najpotężniejszych islandzkich wodospadów, a Geyzir sam się przedstawia – z tą poprawką, że nie fotografowaliśmy Geyzira, tóry jest nieaktywny od lat, tylko ładnie i często strzelający gejzer Strokkur.
Pogoda jak na razie jest zaskakująca: sporo chmurek, trochę słońca i żadnego deszczu. Wiatr oczywiście obecny: silny i zimny, ale w końcu to jednak Islandia.

Maskonurza miłość
Na ochłodę – Islandia

5 komentarzy

  1. wzrokowiec

    Wydaje mi się, że między drugą a trzecią linijką tekstu czegoś brakuje.

  2. Sewo

    Czekam z napięciem, co się kryje pod “c”. Wiadomość, że Europa oddala się od Ameryki, jest wstrząsająca, może jakąś klamrę założyć?

  3. Piotr

    Thingvellir – to on krył się pod kryptonimem c, dzięki za uważne czytanie. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *