Canison – wreszcie połączenie Nikona, Canona i Sony!

Toskańskie pola o świcie

Teraz już wiemy, co kryło się za zmianami w Sony i wydzieleniem z koncernu części fotograficznej – w tle były negocjacje z Canonem i Nikonem. Połączenie trzech najpotężniejszych firm fotograficznych i konsolidacja rynku wydaje się dobrą reakcją na słabnącą sprzedaż aparatów fotograficznych. Nie wszystkie jednak napływające od nowego potentata informacje są optymistyczne. Trzech gigantów nie dogadało się co do przyjęcia za standard żadnego z dotychczas istniejących bagnetów. Ogłoszono natomiast dwa nowe bagnety: C2 i C3 – pierwszy będzie dla aparatów z matrycą APS-C, a drugi dla pełnoklatkowych. Wspomniano także o bagnecie C1, który jest identyczny z dotychczasowym bagnetem Nikona 1: menadżerowie Nikona wynegocjowali, że będą dalej mogli robić bezlusterkowce z malutkimi matrycami, ale będą one sprzedawane wyłącznie w sklepiku firmowym, dostępnym tylko dla pracowników. Nie dogadano się natomiast, czy wizjery w nowych Canisonach powinny być optyczne, czy elektroniczne, więc pierwsze konstrukcje będą w ogóle pozbawione wizjerów. Nowe aparaty, a także obiektywy z tymi bagnetami, mają pojawić się jeszcze przed wakacjami. Dotychczas oferowane modele lustrzanek i bezlusterkowców Canona, Nikona i Sony nie będą dalej rozwijane. Można spodziewać się sporych wyprzedaży i obniżek cen w połowie roku!

Informacja o powstaniu koncernu Canison nie była zaskoczeniem w branży, skoro jednocześnie Olympus zapowiedział wykupienie marki Pentax od Ricoha i wprowadzenie nowego standardu: m43+, który ma się wyróżniać matrycą o 4,3 mm2 większą od pełnoklatkowej. Pierwszym aparatem m43+ ma być przekonstruowany Pentax K-1.

Fuji wydało oświadczenie, że nie jest zainteresowane przyłączeniem się do żadnej z nowych inicjatyw, a rozmawiać o współpracy może wyłącznie z Leicą. Leica odpowiedziała, że rozmawia tylko z bankami i to wyłącznie o lokowaniu zysków.

Lista odlotowych pomysłów
Uciekając przed rekinem

22 komentarze

 1. Morigold

  Nice try, nice try 😀

 2. tylko Sigma siedzi cicho i znowu czymś zaskoczy 😉

 3. Sadhu

  Coś mi to pachnie pierwszym kwietnia:)

 4. Ja jako tradycjonalista wolę Smiprazen 😉

 5. jerry

  To samo ma zrobic ponoc BMW, Audi i Mercedes. Trwaja tylko rozmowy co do nazwy koncowej 🙂

 6. jerry

  Volvo bedzie produkowac samojezdzace auta w kooperacji z Canonem, Nikonem i Sony.

  http://www.fotosidan.se/cldoc/prylnytt/volvo-gor-sjalvkorande-bil-med-canon.htm

 7. wzrokowiec

  “Ludzie rzucili się do sklepów aby kupić stare dobre Nikony sprzed fuzji. Niektórzy kupują na zapas po kilka. Rekordzista nabył D810, dwa D750, trzy D7200 i pięć D5500.”

 8. ZBIGNIEW

  Zupełnie zgłupiałem, całe wyposażenie to będzie szmelc ?. A co obiektywami, będą przejściówki ?
  Chyba będzie bunt użytkowników.

 9. ZBIGNIEW

  Daliśmy się wkręcić. Spójrzcie na kalendarz (dopiero co spojrzałem).
  Dziś 01.04. czyli prima aprilis.

 10. jerry

  Najwazniejsze, ze jest wesolo 🙂

 11. Jacek

  Nie cieszcie się 2 kwietnia już nie będzie Canisonów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *