Wiatraki na Wyspach Kanaryjskich

Wszystkie zaległe wschody słońca

Ostatni rok nie sprzyjał aktywności fotograficznej, zwłaszcza jeśli chodzi o miłośników pejzaży. Covidowe lockdowny, ograniczenia w podróżowaniu i przekraczaniu granic, lęk przed zakażeniem sprawił, że wiele pięknych wschodów i zachodów słońca przeszło niezauważonych i nieuwiecznionych na fotografiach. Na szczęście już wkrótce zostanie to zrekompensowane.

Wiatraki na Wyspach Kanaryjskich

Decyzją NASA na początku sierpnia, czyli po oficjalnym zakończeniu pandemii, na czas jednego roku zostanie uruchomiony ogólnoświatowy program podwójnego wschodu słońca. Od sierpnia codziennie będzie można oglądać podwójny wschód słońca. Drugie, fałszywe słońce będzie wschodziło z przesunięciem i opóźnieniem względem prawdziwego. Dzięki temu jeśli prawdziwy wschód nie wyjdzie tak, jakbyśmy sobie zamarzyli, otrzymamy drugą szansę ze sztucznym słońcem. Ze względu na przesunięcie o ok 30 stopni, trafi nam się niepowtarzalna okazja do uchwycenia słonecznej tarczy w miejscach, gdzie ona o tej porze roku się nie pojawia.

Odpowiedni satelita, umieszczony na niskiej orbicie w celu generowania odpowiednio dużego i intensywnego obrazu odbitego słońca, był testowany w zeszłym tygodniu nad Wyspami Kanaryjskimi. Mieliśmy okazję załapać się na testy podczas jednego z plenerów, efekt był bardzo naturalny i trudno było odróżnić prawdziwe słońce od fałszywego. Od sierpnia będziecie więc mieli dwa razy więcej powodów do porannych sesji! 🙂

  1. Wiadomo już jak duże będzie to opóźnienie?? Mam nadzieję że tak około 3 h wtedy odpadnie problem wczesnego wstawania o 4 rano. No i rozumiem że zachody też będą dwa?? Jak to było podczas tych testów??

    1. Na razie opóźnienie będzie około pół godziny, ale znaczne przesunięcie kątowe, dzięki czemu będzie mniejsze ryzyko, że słońce akurat schowa się za jakąś chmurką.
      Podwójne zachody po zakończeniu fazy testowej będą, ale już na życzenie i płatne. Zaraz podam numer konta do wpłaty, w tytule trzeba podać datę i współrzędne geograficzne zamawianego zachodu. O, jakoś tak dziwnie podobny do naszego konta bankowego… Cóż za zbieg okoliczności. 😉

  2. Co za piękna wiadomość na początek dnia. Z okazji zakończenia pandemii pewnie spędzę z Wami dużo czasu na takich plenerach.

  3. Zdróweczka,bogactwa z pracą do 90-lat życia z pełną percepcją foto.A teraz realnie wesołych przed świętami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *