A jednak nie Patagonia

Krajów przyjaznych dla fotografów robi się coraz mniej – a zawsze było ich mniej, niż krajów przyjaznych dla turystów. Różnica przyjazności nie jest może oczywista, ale znacząca.

Do niedawna na liście miejsc, które chciałbym kiedyś odwiedzić, była górzysta, surowa i malownicza Patagonia, ze słynnym szczytem Torres del Paine. Ale już nie jest na liście. Dlaczego? Bo mieszkańcy uznali, że odwiedzający region turyści (w dużej części miłośnicy fotografii) to świetny środek przetargowy w sporze z rządem. Parę tysięcy turystów zostało zakładnikami mieszkańców protestujących przeciwko wzrostowi cen ogrzewania. Zupełnie niezależnie od racji protestujących, jakoś nie mam ochoty być traktowany jako argument negocjacyjny. Poprzestanę na obejrzeniu trzeciego odcinka pierwszej serii „Travels to the Edge” Artie Wolfe’a.

Różnicę między przyjaznością turystyczną a fotograficzną widać na przykładzie Egiptu. Wybieramy się tam od dekady, mniej więcej co dwa lata. I co dwa lata robiąc research przypominamy sobie, czemu odpuściliśmy dwa lata wcześniej. Czemu? Konieczność podróżowania w konwojach, zwiedzanie zabytków w południe, praktycznie niemożność korzystania ze złotej godziny w najciekawszych miejscach, a ostatnio w ogóle zakaz fotografowania w Dolinie Królów – dla turysty to może nie problem, dla fotografa to po prostu pustynia. Nomen omen.

W tym roku z mapy krajów przyjaznych fotografom (a i turystom) zniknęła Tunezja. I nie liczyłbym, że wróci na listę w tym sezonie. Choć życzę jak najlepiej Tunezyjczykom, to dla turysty i fotografa stabilny zamordyzm jest bardziej przyjazny niż młoda demokracja. Wszechobecność policji – niechby i ukierunkowanej politycznie – skutecznie tłumi zapędy różnych rzezimieszków. Owszem, to cyniczne, ale osobom planującym wizytę na Kubie sugerowałbym pospieszyć się, póki Fidel jest jeszcze wiecznie żywy. Później może być bardziej demokratycznie, ale mniej bezpiecznie.

Zdjęcie nie z Egiptu, tylko z Omanu. Znacznie przyjaźniejszego fotografom i znacznie droższego, niestety.

„Lubię to co znam”
Gotowce

27 komentarzy

 1. wzrokowiec

  Powiem tylko: “eeech…”

 2. Sewo

  Parę hasełek, mogą się przydać: VIVA CUBA LIBRE!, SOCIALISMO E MUERTE! Ciekawe, jakie mają podejście do statywów?

  • Piotr

   Nie wiem jak statywów, ale fotografowania w ogóle bardzo pozytywny, czego dowodem obfitość zdjęć z Kuby, także na wszelkich festiwalach fotografii podróżniczej. W ogóle wyjątkowo fotogeniczny reżim.
   Na Kubie nie byłem, ale trochę się boję planować wyjazd tam. Chciałem na wiosnę pojechać pierwszy raz do Tunezji…

 3. okuka67

  chce ktoś tanio odkupić wczasy w Egipcie?

 4. Piotr

  To może jednak Patagonia? 😉

 5. okuka67

  chyba bardziej by mi pasowała. Z miejscowymi można się dogadać i założyć tam salon fotograficzny 😉

 6. Piotr

  Fotografowałbyś zarobkowo miejscowych, którzy gotowi zarżnąć turystów znoszących złote jaja, żeby zaprotestować przeciwko podwyżce cen ogrzewania o parę procent? Czy fotografowałbyś zarobkowo turystów, którzy przyjeżdżają tam robić zdjęcia? 🙂

 7. okuka67

  fotografowałbym za darmo turystów i dawał fotki miejscowym, żeby je wysyłali rządowi na dowód posiadania turystów w niewoli. Dzięki temu zostałbym przywódcą ruchu oporu i wtedy zaczął fotografować miejscowych za kasę. Przywódcy wolno więcej 😉

 8. Sewo

  Popatrzyłem na ceny i jest całkiem ciekawie, 2300 € za 10 dni w Cayo Largo. Może w przyszłym roku skorzystam, mam nadzieję, że Fidel dożyje. Tylko czy nie jest tam za ciepło? Pokoje są dwuosobowe, kto się przyłączy?

  • Piotr

   Może lepiej ja nie będę deklarował podróży w tym kierunku, bo wtedy Fidel z pewnością nie dożyje…
   A tam przy wyborze terminu trzeba zwracać uwagę na sezon na tornada.
   Dobra, już się nie odzywam, tylko idę odpukiwać w niemalowane.

 9. Piotr

  Wiesz, wczasów w Tunezji nawet wykupić nie zdążyłem (całe szczęście), a tamtejszy dyktator zwiał do Arabii Saudyjskiej. Fidel mógłby nie przeżyć już mojej wizyty w biurze podróży.

 10. okuka67

  To może leć do USA, a potem łodzią… Oni się tego nie spodziewają, tam wszyscy płyną w drugą stronę 😉

 11. Piotr

  Jeśli to działa tak, jak się obawiam, to rewolucję wywołuję samą intencją odwiedzin. Hm, może dać ogłoszenie: “reżimy obalam tanio”?
  Poza tym – jakie miałeś intencje pisząc “leć do USA”, co?

 12. okuka67

  myślałem, że może przypadkiem Obama padnie, teksańczycy byliby zadowoleni 🙂

 13. Sewo

  To zjawisko znam, tzw. “pocałunek śmierci”. Zdarza mi się to w wyborach, jeszcze żadna partia, na którą głosowałem, nie wygrała, z prezydentów dopiero Komorowski przełamał passę, ale może dlatego, że dostałem udaru słonecznego (II tura, 4 godziny czekania na słońcu w Splicie).
  To co, wyrażamy chęć i obalamy Fidela? Pokoje w Cayo Largo są dwuosobowe! Niech sobie Raul C. porządzi!

 14. okuka67

  Jak padnie Fidel i nie daj Boże nastanie demokracja, to wróci mafia z USA a oni nie lubią fotografów 🙂 Pstrykniesz niechcący jakiegoś Dona i co?

 15. Piotr

  Przez mafię rozumiesz policję? Bo to oni ostatnio ganiają fotografów w USA. W ramach walki z terroryzmem. Podobnie w Londynie. Przy czym terrorystami są fotografowie ze statywami i dużymi aparatami – wiadomo, że terrorysta nie będzie dokumentował celu zamachu za pomocą jakiegoś kompakta czy komórki.
  Niestety, USA i stolica Zjednoczonego Królestwa przestały być miejscami przyjaznymi dla fotografów.

 16. okuka67

  to może pojadę sobie w rumuńskie Karpaty, okolice zamku Draculi. Myślisz Piotrze, że z tamtąd mnie nie pogonią? Czy tam też są trudności?

 17. Piotr

  Tak z dekadę temu kolega był i bardzo mile wspominał. Ludzie bardzo przyjaźni i żadnych problemów, poza oczywiście tymi, które wynikały ze szczątkowości infrastruktury turystycznej.

 18. okuka67

  ja nie mam wymagań jak niemiecki emeryt 🙂 Namiocik wystarczy 🙂

 19. Ewa

  To jest właśnie bardzo dobre podejście do Rumunii. Ten kolega co był dekadę temu, zrobił sobie taki tramping – tylko on, jego aparat i wielki plecak, i na piechotę. Wszyscy napotkani tambylcy byli bardzo pomocni, życzliwi i bezinteresowni.
  Niedługo potem, zachęcony opowieściami, pojechał inny – ale samochodem. I wrócił z wręcz przeciwnymi wrażeniami co do ludności.
  Wniosek: takiemu bidulcowi, który nawet auta nie ma żeby pojechać na wycieczkę, to każdy pomoże, bo jak to tak? On przecież taki sam biedak jak i my. A ten burżuj co zachodnim autem się wozi, to niech płaci i za szklankę wody!

 20. okuka67

  myślałem, żeby na miejscu starą dacię kupić za 100$ a potem zostawić przy drodze 🙂 Taki sprzęt nie powinien kłuć w oczy 😉

 21. W zeszłym roku, na początku maja zjeździłem spory kawałek Rumunii, a właściwie Transylwanii. Piękne górskie krajobrazy, wiele malowniczych dolin. Cudowne wioski, wyjęte z XIX wieku, bardzo sympatyczni ludzie, od Rumunów, poprzez Węgrów, aż na Romach skończywszy. Trochę zdjęć można podziwiać (i krytykować) tutaj: http://galeria.prusai.eu/index.php?cat=10

  Polecam wszystkim Rumunię (Transylwanię). Ja w zeszłym roku odczarowałem sobie ten kraj i powiem tak: jak tylko nadarzy się okazja, wracam tam jeszcze!

 22. okuka67

  Dzięki za link. Możesz mi powiedzieć jak rozwiązałeś kwestię dojazdu i poruszania się na miejscu? Jakie są koszty? Jeżeli możesz napisz na maila, żeby tu nie zaśmiecać wątku: okuka67@interia.pl. Z góry dzięki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *