Podatek od fotografii

IMG_3996_b

Pieniądze cypryjskich „Nowych Rosjan” nie wystarczyły do ratowania sytuacji banków w południowej części Unii Europejskiej, więc od połowy tego roku ma wejść w życie nowy podatek. Opłatą zostanie objęte każde wykonane zdjęcie cyfrowe. Opłatę ustalono na 3 eurocenty od zdjęć wykonanych lustrzankami cyfrowymi, bezlusterkowcami i kompaktami, a fotki zrobione telefonami komórkowymi zostaną obciążone opłatą w wysokości 1 eurocenta od sztuki. Podatek będzie naliczany za zdjęcie wykonane – niezależnie od tego, czy zostanie później skasowane, czy też będzie przetwarzane, prezentowane lub sprzedawane.

Ciekawy jest proponowany przez Komisję Europejską mechanizm ściągania tych opłat. W przypadku telefonów za pobieranie opłat odpowiedzialni będą operatorzy komórkowi – do 1 czerwca 2013 producenci telefonów zostaną zobowiązani do opracowania odpowiedniej modyfikacji firmware’u do wszystkich dostępnych na rynku komórek. W przypadku kompaktów, bezlusterkowców i lustrzanek dane o liczbie wykonanych zdjęć będą przekazywane za pomocą mechanizmu Wi-Fi do Urzędów Skarbowych. Od początku 2014 roku do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej dopuszczone będą tylko aparaty wyposażone w moduły Wi-Fi. Opłaty za zdjęcia wykonane aparatami bez funkcji komunikacyjnych będą naliczane według ryczałtu, a użytkownicy takich cyfraków będą zobowiązani do wykupienia winietek – podobnych do tych, które obowiązują na autostrady w niektórych krajach. Kwota ryczałtu nie została jeszcze podana.

Więcej informacji na ten temat wkrótce na F-Lexie.

Aktualizacja. Jak się wszyscy domyślili, informacja była żartem primaaprilisowym. Przynajmniej taką mam nadzieję.

Nieprzeparty urok prawego przycisku
Wesołych Świąt!

17 komentarzy

 1. Tom

  Kolega na stronach KE doszukał się jeszcze propozycji, aby zamiast ryczałtu były obowiązek stosowania kart Eye-Fi z wbudowanym modułem wifi. Zwolennicy teorii spiskowych uważają, że za wszystkim stoi zmowa producentów aparatów. Planowe postarzanie produktów już nie działa. A co bardziej radykalni, że służby amerykańskie, wielki brat nadchodzi… :(((

 2. Anulkinia

  Stary news. Na włoskim forum nikona jest o tym od tygodnia. 😛

 3. Figlarze!

  Wasz niewkręcony F-LEX.

  Ps. Dobrze, że tradycja w narodzie nie ginie. Żart ze śnieżycami na wielkanoc tym razem by nie przeszadł 😉

 4. ania

  Oczywiscie, ja tez o tym slyszalam. W dodatku bedzie trzeba skladac formularz VATUE-F co kwartał do 15tego po kwartale w celach weryfikacji danych. Ale pocieszajace jest to , że Unia w ramach dbania o interesy krajów członkowskich dopuszcza ustanowienie ulgi podatkowej przez poszczególne kraje za zdjęcia zrobiine obiektom , zabytkom i innym elementom dobra narodowego. Ulga bedzie odpisywana od podatku. Z tego co słyszałam u nas ma być to formularz do Pit37 i 36 o nazwie PIT-OF.

 5. andy

  Wszystkiego wesołego 🙂

 6. Żartownisie. Ale ciśnienie mi się na moment podniosło… 😀

 7. Ja_Wroc

  Od 2015 r. będzie podatek od chodzenia i od przyszłego roku będą buty wyposażone w moduł wifi!

 8. Stefan

  Głowa do góry, pozostaje jeszcze camera obscura

 9. jacek

  Delikatnie z takimi żartami, mogą się spełnić.

 10. Piotr

  Z ważnych informacji pierwszokwietniowych ta podobała mi się najbardziej:
  http://www.pronaturephotographer.com/2013/04/coming-soon-the-tripod-app/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *