Praga nocą

Za późno na zdjęcia

Jak wiadomo (ciągle o tym gadamy, więc wiadomo), zdjęcia nocne miasta robi się wcale nie w nocy, tylko tuż po zachodzie słońca, gdy niebo jeszcze ma kolor i płyną z niego resztki dziennego blasku. Można wtedy ładnie zrównoważyć słabe światło naturalne z pierwszymi zapalonymi lampami, otrzymując efektowne ujęcia. A w godzinę po zachodzie słońca, gdy już jest całkiem ciemno, a kontrasty wzrosły do niemożliwości, to właściwie można iść spać, zjadać kolację albo co tam kto lubi robić o tej porze, ale aparat się już nie przyda. Gdy w Pradze szliśmy po kolacji na tramwaj, nie spodziewaliśmy się, że po niego sięgniemy.

Praga nocą

No chyba, że znajdzie się pomysł na zdjęcie naprawdę nocne. Nie muszą się nawet na nim znaleźć gwiazdy – w mieście byłoby zresztą trudno je sensownie zarejestrować – ale jego podstawowym założeniem jest wykorzystanie nadmiernego kontrastu, zamiast jego unikania. Przykład czegoś takiego powyżej: oświetlone budynki na tle czarnego nieba. Chłodny blask i ostry kontur nowoczesnego centrum handlowego, a pośrodku, niewielki w kadrze, kontrapunkt w formie secesyjnej kamienicy, ciepło oświetlonej latarniami ulicznymi i domowymi lampami. Poza tymi dwoma elementami nie ma nic – tylko aksamitne tło czarnego nieba.

W dzień, a nawet wcześniejszym wieczorem, taki efekt byłby trudny do osiągnięcia. Byłoby widać zbyt wiele detali, a krawędzie nowoczesnego gmachu nie odcinałyby się tak wyraziście od tła i od siebie nawzajem, światło na nich nie byłoby tak uporządkowane ani tak ewidentnie jaskrawe. Nawet gdy jest już za późno na zdjęcia, i tak zawsze warto się rozglądać.

  1. Zazdroszczę pomysłu, teraz to już będzie tylko plagiacik, myślę oczywiście o kompozycji kadru. Ale światło też odegrało dużą rolę.

  2. To jest też ciekawy przykład na różnice postrzegania wśród ludzi. Pierwszy (chyba że kogoś przeoczyłam) głowę podniósł Darek. Byłam wtedy tuż za nim, prawie na niego wpadłam, gdy się zatrzymał. Powinniśmy widzieć to samo, a jednak zdjęcie Darka jest inne.

  3. A gdzie jest to zdjęcie Darka? Dzieci zrobiły mi herbatę z miodem, abym przestał zazdrościć i zajął się czymś pożytecznym 🙂

    1. No jakoś nie opublikował jeszcze, może go zachęcimy 🙂
      Zamiast zazdrościć, możesz sobie pochodzić po Pradze, patrząc w górę. Nawet codziennie! I tego my zazdrościmy. Tylko uważaj na tramwaje 🙂

  4. No właśnie, tramwaje, one są winne! Na Waszej stronie zawsze wysiadam i od razu gdzieś lecę, więc nie podnoszę głowy. Czekam zaś jadąc do domu po drugiej stronie, skąd zrobiłem parę zdjęć. Czyli wniosek – przejdź na drugą stronę, nawet na wąskiej ulicy, być może, że zobaczysz coś zupełnie innego. Amen.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *