UWAGA! ZWOLNIŁO SIĘ JEDNO MIEJSCE! ZAPRASZAMY!
Zapraszamy na drugą edycję warsztatów fotograficznych pod patronatem Skarbnika i księżnej Kingi, których znaczną część spędzimy ponad 100 metrów pod ziemią. Gdy wszyscy turyści wyjadą z kopalni Wieliczka, my zjedziemy na dół i będziemy mieli tylko dla nas, na całą noc, parę kilometrów podziemnych korytarzy, jeziorko i solne komory, w tym przepiękną kaplicę św. Kingi. A gdy będziemy mieli dość fotografowania, pójdziemy spać – też pod ziemią. A rano zjemy podziemne śniadanie.
Piątek pod ziemią
Zaczynamy w piątek po południu obiadokolacją jeszcze na powierzchni, a później, gdy ostatni turyści opuszczają kopalnię w Wieliczce, my zjeżdżamy pod ziemię. I mamy do dyspozycji całą trasę turystyczną, czyli 3 kilometry chodników, schodów, komór solnych, kaplice, zabytkowe maszyny i mnóstwo soli. A gdy będziemy mieli dość łażenia i fotografowania, idziemy spać również pod ziemią – w komorze Słowackiego będą łóżka i pościel, a obok łazienki i toalety. A rano w jednej z komór czeka na nas śniadanie. Trzeba tylko pamiętać, żeby w żadnym przypadku nie gwizdać, bo Skarbnik tego nie lubi.
Sobota wśród polichromii
Rano opuszczamy kopalniane głębie i przenosimy się do pobliskiego hotelu „Młyn solny”, skąd po zrzuceniu bagaży ruszamy na dalszą część pleneru do kościoła św. Sebastiana. Ten piękny, drewniany kościół jest równie fotogeniczny z zewnątrz, co i wewnątrz, gdzie czeka nas spore fotograficzne wyzwanie. Wnętrza zdobione są kolorowymi polichromiami, wykonanymi na początku XX wieku przez Włodzimierza Tetmajera. Polichromie świetnie odbijają światło i bardzo podatne są na powstawanie odblasków – będziemy z tym walczyć za pomocą filtrów polaryzacyjnych oraz pewnych technik obróbkowych, które Ewa przedstawi podczas popołudniowej sesji warsztatowo-dyskusyjnej. Warto zabrać ze sobą notebooka z programem graficznym dysponującym warstwami (np. Photoshop, GIMP, Photoshop Elements – uwaga, Lightroom tutaj nie da rady, bo nie ma warstw!).
Niedziela na cmentarzu żydowskim
Warsztaty kończymy przedpołudniową sesją na zrujnowanym cmentarzu żydowskim na Grabówkach. Ostatnim punktem programu jest obiad około godziny 13.
Kiedy:
20-22 lutego 2015 roku
Warsztaty zaczynają się po południu w piątek 20 lutego, a kończą obiadem w niedzielę 22 lutego 2015 roku.
Koszt udziału w warsztatach:
Cena udziału w warsztatach wynosi 920 zł dla dotychczasowych uczestników naszych warsztatów i fotowypraw oraz 1020 zł dla pozostałych osób.
Cena obejmuje dwa noclegi, dwa śniadania, trzy obiady, kolację, wstęp do wszystkich obiektów oraz udział w warsztatach. Cena nie obejmuje kosztów dojazdu do Wieliczki ani powrotu z warsztatów.
Odzież nie tylko do kopalni
Podczas tych warsztatów jesteśmy zupełnie niezależni od pogody: w kopalni z pewnością nie będzie padało, a temperatura będzie zgodna z zapowiedziami – bo przez cały rok jest taka sama i wynosi od 14 do 16 stopni Celsjusza. W niektórych miejscach kopalni wieje – wymuszona cyrkulacja powietrza pełni funkcję wentylacji. Będzie więc umiarkowanie chłodno i niekiedy przewiewnie, ale z pewnością ciepłej i przytulniej niż poza kopalnią.
Nocleg w komorze Słowackiego: są łóżka i pościel, nie wieje, ale temperatura nadal nie przekroczy 16 stopni, więc jeśli ktoś jest zmarzluchem, to warto zabrać dodatkowo cienki śpiwór. Następny nocleg, w „Solnym Młynie”, będzie już całkiem nieekstremalny. 🙂
Obie główne atrakcje warsztatów – kopalnia i drewniany kościół – są odporne na humory listopadowej pogody, jedynie podczas sesji na cmentarzu żydowskim trzeba być przygotowanym na deszcze i wichry, ale jeśli one się pojawią, to jedynie w celu ułatwienia stworzenia nastrojowych ujęć. 😉
Sprzęt fotograficzny
Statyw to podstawa – ani w kopalni, ani w kościele nie będzie zbyt jasno. Co więcej, w kopalni może się zdarzyć, że spodobają się miejsca, gdzie czas naświetlania przekroczy 30 sekund, zdecydowanie zalecamy więc zabranie wężyka spustowego, pozwalającego w trybie bulb ustawić dowolnie długą ekspozycję. Przydatne zakresy ogniskowych to od ultraszerokiego kąta po średnie teleobiektywy. Przydać się mogą lampy błyskowe i latarki do malowania światłem!
Pamiętamy, aby do kościoła św. Sebastiana zabrać filtry polaryzacyjne! Przyda się też notebook z zainstalowanym programem do edycji zdjęć z funkcją warstw.
UWAGA! ZWOLNIŁO SIĘ JEDNO MIEJSCE! ZAPRASZAMY!
Zgłoszenie udziału lub pytanie dotyczące warsztatów:
[si-contact-form form='4']