Jak fotografować ptaki w locie, jak skonfigurować aparat fotograficzny pod kątem zdjęć przyrody i inne zagadnienia omówimy, a później przećwiczymy w praktyce na latających orłach, sokołach i sowach.

warsztaty fotografowania ptaków

Tryby pracy autofokusu, sposoby ustalania ekspozycji, zasady użycia trybu seryjnego, konfiguracja interfejsu aparatu i inne zagadnienia techniczne, niezbędne do fotografowania dzikich zwierząt (ale także rozbrykanych dzieci) będziemy wyjaśniać w lipcowy weekend w Ustroniu na Śląsku Cieszyńskim. A jak wyjaśnimy, pójdziemy przećwiczyć w praktyce zdobytą wiedzę na latających orłach, sokołach i sowach, podczas pokazów przeprowadzanych przez doświadczonych sokolników w Leśnym Parku Niespodzianek.

Następnie wrócimy, przeanalizujemy zdobycze, omówimy błędy i problemy oraz ustalimy, jak ich następnym razem uniknąć i… pójdziemy z powrotem fotografować ptaki. Nauczymy się stosować technikę panoramowania, zamrażać ruch lub kreatywnie wykorzystywać rozmycie. Poznamy też metody obchodzenia ograniczeń sprzętu w zakresie rejestrowania szybkiego ruchu, tak aby uzyskać dynamiczne ujęcia nawet przy użyciu amatorskich aparatów. Zwrócimy również uwagę na kwestię ekspozycji, tak aby zawsze mieć właściwie naświetlone zdjęcia, niezależnie od ubarwienia fotografowanego zwierzęcia oraz tła. Osobnym zagadnieniem będzie naświetlanie wysokich ISO, aby uzyskać jak najczystszy obraz. Zmierzymy się też z innymi problemami, jak głębia ostrości przy różnej odległości od zwierzęcia, czy kwestie związane z kompozycją i estetyką. I tak przez trzy dni.

warsztaty fotografowania ptaków

 

Termin: 4-6 lipca 2014

Spotykamy się w lipcowy weekend: warsztaty rozpoczynają się o godzinie 15 w piątek 4 lipca, trwają całą sobotę, a kończą się niedzielnym obiadem 6 lipca.

 

Miejsce: Ustroń

Warsztaty odbędą się w małej, uzdrowiskowej miejscowości Ustroń na Śląsku Cieszyńskim. Będziemy spać, jeść i dyskutować w Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowym Daniel, znajdującym się na ulicy Sanatoryjnej 32a (położenie hotelu jest zaznaczone na mapce na dole strony). Z hotelu mamy kwadrans spaceru na plac ćwiczeń, czyli do Leśnego Parku Niespodzianek.

warsztaty fotografowania ptaków

 

Ptaki na życzenie

Będziemy mogli fotografować bieliki, myszołowy, sokoły wędrowne (tutaj trzeba być naprawdę szybkim) bez konieczności wielogodzinnego czatowania w czatowniach ani mniej czy bardziej udanych prób podchodzenia płochliwych ptaków. Tutaj ptaki będą latały dla nas (no dobra, nie tylko dla nas) o wyznaczonych porach, startując i lądując zawsze w tym samy miejscu, czyli na ręce sokolnika. Pokazy urządzane przez sokolników to główna atrakcja Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu. Ptaki są wypuszczane pięć razy dziennie, bez względu na pogodę, więc nawet ewentualny deszcz nie zakłóci nam ćwiczeń.

Z pewnością zdobycie takich zdjęć nie jest aż takim powodem do dumy, jak „ustrzelenie” latających na swobodzie drapieżników, ale stanowi dobrą okazję do ćwiczeń i nauki. Po zdobyciu potrzebnej wiedzy i nabyciu praktyki można spróbować swoich sił z naprawdę dzikimi ptakami.

warsztaty fotografowania ptaków

 

Polowanie na grubego zwierza

Naszym celem będą także biegające luzem po terenie Leśnego Parku Niespodzianek daniele i muflony, a także (na szczęście nie biegające tak całkiem luzem, tylko oddzielone od zwiedzających siatką) dziki i żubry. Daniele można karmić z ręki (karma do kupienia przy wejściu do Parku), muflony nieźle symulują płochliwe stado.

 

„Czy to nie za trudne?”

Warsztaty są otwarte dla wszystkich zainteresowanych fotografią zwierząt oraz chętnych do pogłębiania swojej wiedzy fotograficznej bez względu na poziom zaawansowania i umiejętności. Na warsztatach można pytać o wszelkie kwestie związane z fotografią, nawet te najbardziej podstawowe, nie istnieją problemy zbyt banalne, byśmy ich chętnie nie wyjaśnili.

warsztaty fotografowania ptaków

 

„Czy mój aparat jest wystarczająco dobry?”

Tutaj fotografowanie ptaków będzie łatwiejsze niż gdziekolwiek indziej, więc każdym aparatem powinno się udać zrobić fajne zdjęcia, niemniej nie da się ukryć, że fotografowanie ptaków w locie jest tematyką, gdzie sprzęt ma znaczenie i ułatwia chwytanie kadrów. Uczestnicy będą mieli okazję sprawdzić, jak ich sprzęt radzi sobie w takich sytuacjach, a więc jakie mają szanse w „prawdziwych” fotołowach. Każdy lepiej pozna możliwości i ograniczenia swojego aparatu, co będzie procentować przy innych sesjach, niezależnie od ich tematyki.

O sugerowanym i przydatnym sprzęcie fotograficznym piszemy poniżej.

 

 

Cena:

750 zł dla osób, które wcześniej uczestniczyły w naszych warsztatach lub fotowyprawach

850 zł dla uczestniczących po raz pierwszy w naszych imprezach fotograficznych

Cena obejmuje: udział w warsztatach fotograficznych, nocleg w pokojach dwuosobowych z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę, dwa śniadania, dwa obiady, dwie kolacje, wstęp do Leśnego Parku Niespodzianek, parking niestrzeżony przed hotelem, a także wsparcie fotograficzne i nasze towarzystwo.

Cena nie zawiera kosztów dojazdu do hotelu Daniel w Ustroniu ani powrotu z warsztatów.

 

warsztaty fotografowania ptaków

 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące warsztatów i odpowiedzi na nie można przeczytać tutaj:

https://www.ewaipiotr.pl/warsztaty/warsztaty-faq/

Z regulaminem warsztatów można zapoznać się tutaj: https://www.ewaipiotr.pl/warsztaty/warsztaty-regulamin/

Serdecznie zapraszamy na fotowarsztaty!
Ewa i Piotr

Spać, jeść i dyskutować będziemy w Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowym Daniel, znajdującym się przy ul. Sanatoryjnej 32a w Ustroniu – http://www.okw-daniel.pl/index.html/ .
Zalecamy aparat dający pełną kontrolę nad parametrami ekspozycji, a więc oferujący tryb manualny oraz priorytet przysłony, a także możliwość ręcznej regulacji czułości ISO. Prosta lustrzanka lub bezlusterkowiec wystarczy, by móc aktywnie brać udział w warsztatach, niemniej lustrzanka reporterska z wyższej półki (np. Nikon D300s czy Canon 7D) zwiększają szanse uzyskania atrakcyjnych ujęć z najbardziej dynamicznych sytuacji.
Jeśli chodzi o dobór obiektywów, to oczywiście przydatny będzie teleobiektyw, choćby amatorski zoom do 200 mm, ale akurat w tych warunkach także standardowe zoomy dadzą możliwość zrobienia wielu ciekawych zdjęć. Ba, będzie okazja fotografowania zwierząt nawet obiektywem szerokokątnym i rybim okiem!
Koniecznie trzeba zabrać zapas kart pamięci na intensywne fotografowanie w trybie seryjnym, który wystarczy na cały dzień. Może przydać się także notebook do analizy zdjęć.
Przydatnym dodatkiem będzie monopod. Jeśli ktoś nie ma, pokażemy, jak użyć w tej roli statywu.

Zgłoszenie udziału lub pytanie dotyczące warsztatów:

[si-contact-form form='4']