BRAK MIEJSC

Ogród Japoński

Tworzenie fotografii to proces, który wcale nie kończy się w chwili wciśnięcia spustu migawki. Ciąg dalszy jest nieodzowny, jeśli chcemy świadomie kreować obraz. Ten ciąg dalszy kiedyś odbywał się w ciemni, a dziś trzeba siąść przed komputerem. Siedzenie przed ekranem nie musi być żmudne ani długotrwałe. Jak cyfrowy prefabrykat przerobić na fotografię? To zaprezentuje Ewa Prus uczestnikom warsztatów z edycji zdjęć. Na trzydniowy kurs komputerowej edycji zapraszam do Warszawy, na ulicę Starą 4.

Termin:

Warszawa 5-7 grudnia 2014

Zajęcia zaczynają się w piątek i trwają od godz. 17 do 20, w sobotę od 10 do 18 i w niedzielę od 9 do 13.

Cena:

Cena dla uczestników poprzednich warsztatów lub fotowypraw wynosi 580 zł, natomiast dla pozostałych osób 680 zł. W cenie nie ma noclegów, ale jest obiad w sobotę oraz napoje i drobne przekąski w piątek i niedzielę.

before
after

Program warsztatów jest podzielony na kilka zagadnień:

Co z tym RAW-em?

Najpierw surowy plik z aparatu trzeba wywołać. Możliwości oferowane przez rawery, właściwe przygotowanie pliku do dalszej obróbki oraz omijanie problemów i pułapek pojawiających się na tym etapie będą tematem pierwszej części warsztatów. Wywoływanie plików RAW odbędzie się z użyciem modułu Adobe Camera Raw, co oznacza do wyboru programy Photoshop albo Lightroom (ewentualnie Photoshop Elements, ale jego możliwości są ograniczone, więc sugerowałabym zainstalowanie przynajmniej wersji próbnej Photoshopa albo Lightrooma). Chodzi tu nie tylko o wyregulowanie jasności czy balansu bieli, ale też o wykorzystanie bardziej zaawansowanych możliwości programów wywołujących, jak np. operacje na fragmentach zdjęć czy podbarwianie.

Naturalny HDR

Łączenie kilku ujęć w celu zarejestrowania sceny o dużej rozpiętości tonalnej jest popularną techniką, ale o ile sam etap fotografowania jest względnie łatwy, o tyle już złożenie różnie naświetlonych ujęć w taki sposób, by efekt był naturalny i atrakcyjny jest już zadaniem trudniejszym. Nienaturalne kolory, dziwny rozkład jasności, paskudne aureole to znaki zdradzające kiepsko złożonego HDR-a. Tymczasem dobry HDR to taki, który… w ogóle nie wygląda na HDR-a. Da się to uzyskać! Składanie HDR odbędzie się na przykładzie bardzo dobrego polskiego programu SNS-HDR, który uczestnicy warsztatów mogą zakupić z 50% zniżką.

hdr_zrzut

Krzywe, warstwy i stemple

Nie zawsze da się za pomocą globalnych operacji uzyskać zamierzony efekt i często potrzebne są działania lokalne. Jak wykorzystać warstwy, maski i stemple do modyfikowania wybranych obszarów? Jak widać będziemy mieszać ile wlezie – oczywiście wykorzystując różne tryby mieszania. Program: Photoshop, ewentualnie Elements, ale uczestnicy mogą też mieć GIMP-a, jeśli ktoś woli. W tak małej grupie jestem w stanie pomagać każdemu z osobna.

Jako dyscyplina dodatkowa: jak korygować zdjęcia, gdy nie mamy pewności czy monitor dobrze wyświetla kolory, czyli metoda liczbowa.

Dla kogo przeznaczone są warsztaty

Na warsztaty zapraszam wszystkich fotoamatorów, chcących nauczyć się cyfrowo cyzelować swoje zdjęcia. Wystarczy pasja do fotografii, chęć zdobywania wiedzy oraz podstawowa umiejętność posługiwania się komputerem.

Essaouira magiczna

Co muszę mieć

Z pewnością niezbędny będzie komputer – najwygodniejszy będzie laptop, ale jeśli ktoś chce przynieść komputer stacjonarny, to znajdzie się miejsce do jego ustawienia. Zdecydowanie zalecam myszkę jako dodatkowe wyposażenie, przydać się może także tablet graficzny, choć konieczny nie będzie.

Na komputerze powinny być zainstalowane następujące programy, mogą to być 30-dniowe wersje próbne (byle funkcjonalne w trakcie warsztatów):

  • Program wywołujący RAW-y; może to być Photoshop lub Lightroom
  • Program do dalszej edycji; Photoshop pełny lub ewentualnie Elements lub GIMP, jeśli jako program wywołujący RAW-y był zastosowany Lightroom.
  • SNS-HDR w wersji Home lub Pro
  • Przeglądarka FastStone Image Viewer – darmowa, szybka i bardzo przydatna fotografom, dostępna do pobrania stąd: http://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm

Liczba miejsc jest ograniczona do 10, gwarancja miejsca na warsztatach następuje po wpłacie.

Po zgłoszeniu mailowym należy poczekać na maila zwrotnego z potwierdzeniem miejsca i numerem konta do wpłaty.
Z regulaminem warsztatów można zapoznać się tutaj.

serdecznie zapraszamy!

 BRAK MIEJSC
[si-contact-form form='4']

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *