Jesień w Szklarskiej Porębie – X 2010   

W przedostatni weekend października spotkaliśmy się z kilkunastoma Czytelnikami naszego miesięcznika na jesiennych warsztatach pejzażowych, polując na jesień, Księżyc i światło. Co uchwyciliśmy? Z pewnością Wielkiego Ducha Dyskusji O Fotografii.

Powrót redakcji Digital Foto Video (w naszych osobach, czyli Ewy Prus i Piotra Dębka) do organizowania warsztatów fotograficznych rozpoczął się w trzeci weekend października. Miłą niespodzianką dla nas było, że już drugiego dnia po ogłoszeniu informacji o warsztatach na portalu DFV.pl wszystkie miejsca zostały zarezerwowane. W Szklarskiej Porębie chwytaliśmy w kadr górską jesień, ćwiczyliśmy spowalnianie upływu czasu za pomocą filtrów szarych i polaryzacyjnych, polowaliśmy na Księżyc i modelowaliśmy światło lampą błyskową zamontowaną na aparacie. Znalazł się też (z trudem) czas na posiłki.

Najwięcej czasu spędziliśmy w plenerze, budując minipejzaże z detali górskiego potoku. Przy okazji ujawniło się sporo problemów do omówienia – policzenie prawidłowej ekspozycji przy czasach naświetlania przekraczających 30 sekund, przekłamanie pomiaru światła z winy wizjera optycznego, kwestie związane z głębią ostrości, dyfrakcją i użyciem filtrów.

Ćwiczyliśmy też użycie lampy błyskowej i jej odbijanie tak, aby uzyskać jak najbardziej plastyczne oświetlenie – najpierw w pomieszczeniu, później w trudniejszych warunkach plenerowych. Niektórzy tak zagustowali w tej zabawie, że po powrocie do pensjonatu ćwiczyli zawzięcie portrety na osiem lamp błyskowych niemal do białego rana.

Po wieczornej sesji odbyła się dyskusja nad wykonanymi w ciągu dnia zdjęciami – każdy z uczestników wybrał po trzy swoje zdjęcia (niektórzy liczbę trzy traktowali swobodnie) i wspólnie je omawialiśmy. Pozwoliło to zobaczyć, jak bardzo różnimy się w sposobie patrzenia – choć wszyscy byliśmy razem w tych samych miejscach, to każdy przyniósł z nich inne kadry.

Rozmowy nie ograniczały się do zaplanowanych tematów. Odpowiadaliśmy na wszelkie pytania związane z wykonywaniem zdjęć i ich obróbką – zarówno te zupełnie podstawowe, jak i dotyczące trudniejszych kwestii. Żadne pytanie nie było zbyt banalne, by na nie odpowiedzieć i rozwiać wątpliwości. Korzyści z warsztatów były obopólne – redakcji było bardzo miło spotkać się z Czytelnikami, poznać ich opinie o naszym miesięczniku i portalu oraz podyskutować o fotografii i nie tylko.

(fot. Anna Małkowicz)

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za spotkanie!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *