Toskania

Fotowyprawa Toskańska jesień, 22 – 30 września 2018

BRAK WOLNYCH MIEJSC, ZAPRASZAMY NA INNE FOTOWYPRAWY!

Fotowyprawa do Toskanii jesienią wygląda zupełnie inaczej niż wiosenna. Miejskie zaułki są tak samo urzekające, ale pejzaże zyskują zupełnie innych charakter. Inny nie znaczy wcale mniej atrakcyjny. Może nawet są jeszcze ładniejsze? Tutaj zdania są podzielone. Warto samemu sprawdzić, czy krajobraz Toskanii urzekają bardziej wiosną czy jesienią!

Od wieków Toskania była mekką i natchnieniem malarzy; w naszych czasach do tego szacownego grona dołączyli fotografowie. Każdy ambitny pejzażysta ma w swoim portfolio toskańskie widoczki. Dlaczego właśnie ten region?
Toskańskie krajobrazy są wspaniale fotogeniczne tak ze względu na swoje formy, jak i kolory. Wyłaniające się jedno zza drugiego wzgórza o łagodnych kształtach przybierają przeróżne odcienie zieleni. Łuki pagórków pięknie współgrają ze strzelistymi kształtami drzew, a posiadłości i miasteczka na wzgórzach, utrzymane w naturalnych kolorach miejscowej ziemi, dopełniają obrazu. Brązowe mury, zwieńczone czerwonymi dachami, a często również malowniczymi wieżyczkami, wspaniale się komponują z zielenią winnic, ciemnymi smugami cyprysów i błękitnym włoskim niebem, na którym wiosną i jesienią można liczyć na białe baranki chmur. A do tego jeszcze tamtejsze miasta… jeśli zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego mistrzowie malarstwa używali farb o dziwacznych nazwach sjena i sjena palona – rozwiązanie tej zagadki znajdziesz w samej Sienie. Nigdzie tak jak tam nie współgrają ze sobą ciepłe odcienie na zdobionych ścianach i portalach wąskich uliczek. W Toskanii są miasta ceglane i marmurowe, miasta kamienne, miasta ginące i rozkwitające. A wszystkie nastrojowe.
Czegóż więcej trzeba? By zdjęcia wyszły pięknie, potrzeba znajomości zasad fotografowania, umiejętności użycia właściwych technik we właściwych sytuacjach, wiedzy na temat kompozycji i wykorzystania światła. To właśnie zapewniamy na fotowyprawach: jedynych w swoim rodzaju ekspedycjach w poszukiwaniu pięknych fotografii.

Fotowyprawa do Toskanii

 

Fotowyprawa do Toskanii odbędzie się w dniach 22 – 30 września 2018.

Mieszkać będziemy w najpiękniejszym regionie: wśród falujących wzgórz na południe od Sieny. Tam znajduje się hotel, z którego będziemy wyruszać na eksplorację Toskanii. I to już przed świtem, by łapać pierwsze promienie słońca na okolicznych polach i winnicach. Ostatnie promienie też zresztą będziemy łapać… Takie właśnie najlepiej się rejestrują na zdjęciach.

Zapraszamy na filmową relację z jednej poprzednich toskańskich fotowypraw!

Na miejsce dojedziemy autobusem; przejazd trwa na tyle długo, że w drugim dniu wystarczy czasu tylko na spacer po Bolonii oraz wieczorne rozglądnięcie się po okolicach hotelu. Za to trzeci dzień powita nas świtem pod urokliwym miasteczkiem San Quirico d’Orcia, a później będzie już tylko lepiej: spacer sennymi uliczkami Montichiello, czas na powolne smakowanie atmosfery miasteczek takich jak Montepulciano czy Pienza – a gdy już jesteśmy przy tym ostatnim, to nie zapominajmy, że rozciągająca się przy nim dolina d’Orcia jest wręcz sztandarowym przykładem regionu, gdzie zdjęcia robią się same… Wieczorem w hotelu sprawdzimy, jak im poszło, omówimy napotkane problemy i przygotujemy się na następny dzień, w którym ograniczymy się do regionu d’Orcia, jego wzgórz, winnic, posiadłości i cyprysów.

Następny dzień prawie cały spędzimy w Sienie. Będzie co robić – sam główny plac miasta zawiera tysiąc tematów fotograficznych, że już nawet nie wspomnę o fantastycznej, udekorowanej trójkolorowym marmurem katedrze. Stare uliczki otoczone kamienicami, wśród których światło nabiera wyjątkowego ciepła i miękkości, sprawiają że nie sposób przejść dziesięciu metrów bez przemożnej chęci fotografowania… a są tam jeszcze inne atrakcyjne miejsca, do których (w końcu, po wielu zdjęciach) dojdziemy. Wieczorem wyrwiemy się spośród murów na wzgórza Crete Senesi.

Fotowyprawa do Toskanii

 

Żeby nie było zbyt monotonnie, następnego dnia pojedziemy na południe. W planie są miasteczka, których już same nazwy przywodzą na myśl piękne obrazy: Pitigliano oraz Civita di Bagnoregio. W tym ostatnim zostaniemy do wieczora.

Następny dzień spędzimy w kolejnych dwóch miasteczkach: otoczonym murami Monteriggioni, gdzie budownictwo zatrzymało się w średniowieczu, oraz w słynnym ze swych wież San Gimignano. Wysokie wieże nad ciasnymi uliczkami wyglądają wręcz surrealistycznie, ale bez obawy – będzie dość czasu, by ochłonąć z pierwszego zdziwienia i na spokojnie zastanowić się nad kadrowaniem. Zostaniemy w nim na kolację, więc będzie okazja fotografować miasto o zmierzchu

Sobotni ranek zajmie pakowanie i przejazd do Arezzo – ostatniego miasta naszej toskańskiej przygody. Po dniu spędzonym na pracowitym fotografowaniu tamtejszych placów, kościołów i podcieni, wieczorem udamy się w dalszą drogę do Polski. A potem pozostanie już tylko zgrać zdjęcia i wybrać najlepsze, by się nimi pochwalić.

Fotowyprawa do Toskanii

Cena

Koszt udziału w fotowyprawie Toskańska jesień 2018 wynosi 2750 zł, a dla prenumeratorów Foto Plus oraz byłych warsztatowiczów 2680 zł. Cena obejmuje przejazdy, noclegi, ubezpieczenie, opiekę pilota oraz opiekę fotograficzną a także częściowe wyżywienie, a konkretnie tylko wyżywienie w hotelu, w którym będziemy mieszkać, czyli 6 śniadań i 5 obiadokolacji. Jeśli będziemy mieli posiłki (obiady i śniadania) na trasie, w trakcie zwiedzania – będą one płacone przez uczestników. To pozwoli spróbować kuchni toskańskiej w odmianie i ilości, które każdemu będą pasowały.
Oprócz tego trzeba doliczyć wstępy i opłaty wjazdowe w wysokości ok. 20-50 euro.

Co zabrać

Przede wszystkim aparat i statyw… no i przyda się też jakiś obiektyw. W programie są zarówno pejzaże jak i architektura od planów ogólnych po detale, więc każda ogniskowa znajdzie zastosowanie. Statyw jest natomiast kluczowy, bo w wąskich zaułkach miasteczek nawet w dzień światła jest niewiele.

winnica

Relacja z fotowyprawy zrealizowanej w kwietniu 2013 dostępna jest tutaj, a z edycji wrześniowej 2013 roku tutaj. Garść zdjęć z Toskanii tutaj – nie licząc tych, które są na blogu przy notkach. Po prawej stronie toskańskiego portfolio można znaleźć wszystkie relacje z dotychczasowych fotowypraw w ten piękny rejon.

Zgłoszenie udziału w fotowyprawie do Toskanii

Tradycyjnie zgłoszenia należy dokonać na stronie Klubu Podróży Horyzonty, który jest organizatorem fotowyprawy. Tam także należy podpisać umowę i dokonać płatności. Zgłaszamy udział pod tym adresem, klikając na czerwony przycisk „Zgłoszenie” po prawej stronie, a następnie wypełniając formularz:

http://www.horyzonty.pl/oferta/fotowyprawy/wycieczka_fotograficzna_wlochy_toskania

Horyzonty

Partnerem fotowypraw i organizatorem z uprawnieniami biura podróży są Horyzonty.pl

Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania odnośnie fotowypraw:

https://www.ewaipiotr.pl/warsztaty/fotowyprawy-najczesciej-zadawane-pytania-faq/

a także przeczytania fotograficznego BHP:

https://www.ewaipiotr.pl/warsztaty/fotograficzne-bhp/

BRAK WOLNYCH MIEJSC, ZAPRASZAMY NA INNE FOTOWYPRAWY!

Jeśli ktoś ma pytania lub wątpliwości dotyczące fotowyprawy, to chętnie odpowiemy: