Jokulsarlon

FOTOWYPRAWA W PRZYGOTOWANIU!

Po raz kolejny zapraszamy na Islandię – wyspę bogatą w niezwykłe krajobrazy i jeden z celów pielgrzymek pejzażystów z całego świata. Jeśli by stworzyć listę najsłynniejszych i najbardziej inspirujących dla fotografów miejsc, to Islandia byłaby w ścisłej czołówce, obok Toskanii (do której też zapraszamy). Na jednej wyspie będziemy fotografowali wulkany, gejzery, gigantyczne wodospady, niezwykłe skalne krajobrazy, lodowce i surowe morskie wybrzeża. Znajdzie się też coś dla miłośników zwierząt.

Islandia

Woda w każdej postaci

Odwiedzimy największe i najbardziej efektowne wodospady, z monumentalnymi Godafoss, Dettifoss, Skógafoss czy Seljalandsfoss – wodospadem, za którego kurtynę wody można wejść. Będziemy też mieli okazję fotografować wodospady mało znane, ale nie mniej piękne: Gljufrabui, Sveinsstekksfoss, Selvallafoss czy Kvernufoss. Z naszej listy najładniejszych wodospadów Islandii odwiedzimy wszystkie, które nie wymagają wjazdu do islandzkiego interioru. Ale to tylko niewielka część atrakcji.

Gejzery, rwące strumienie, morskie fale łamiące się na skalistych plażach, ogromne lodowce i małe bryły lodu wyrzucone na brzeg – woda w każdej formie będzie należeć do najczęstszych motywów.

góra Kirkjufell, fotowyprawa, warsztaty fotograficzne Islandia

 

Maskonur na skale

Nawet bez kropli wody Islandia byłaby warta zużycia migawki. Skalne pejzaże są jedyne w swoim rodzaju – coś podobnego znajdziemy dopiero na Kamczatce, ale tam jest znacznie dalej, drożej i trudniej.

Na liście lokalnych atrakcji nie zabraknie zwierząt, przede wszystkim ptaków, w tym uroczych maskonurów, ale także koników islandzkich, które mogą być zarówno głównym tematem zdjęć, jak i sztafażem w ujęciach krajobrazowych.

Maskonury, Islandia

Dla każdego miłośnika fotografii

Nie trzeba być doświadczonym fotografem, żeby jechać z nami. Początkującym pomożemy, średniozaawansowanych zainspirujemy, a dojrzali fotografowie będą mieli mnóstwo czasu i możliwości do realizacji swoich artystycznych wizji w towarzystwie podobnych sobie maniaków. To nie jest wycieczka objazdowa, gdzie w najładniejszych miejscach ma się w najlepszym razie kilka minut. U nas spontaniczne postoje trwają co najmniej pół godziny, a planowane sesje w najlepszych lokacjach to godziny. Każdy będzie miał dość czasu zarówno na realizację swoich pomysłów, jak i na poszukiwania oraz improwizacje. To jest fotowyprawa!

Lodowcowa Laguna, Islandia

Termin i cena: w przygotowaniu

Fotowyprawa jest przygotowywana i niedługo zostanie ogłoszona. Jeśli chcesz priorytetowo otrzymać informację o tej i innych fotowyprawach, zapraszamy do zapisywania się na listę mailingową POD TYM LINKIEM!

Adresów mailowych nie sprzedajemy, nie udostępniamy i nie wykorzystujemy do rozsyłania informacji od podmiotów trzecich.

 

Drogi i bezdroża Islandii

Wyżywienie i zakwaterowanie

Warunki na tej fotowyprawie będą nieco bardziej spartańskie niż zwykle. Będziemy nocować w schroniskach i domkach campingowych. Nie będzie pokoi jednoosobowych, nie zawsze też będą dwójki, trzeba liczyć się z tym, że przeważnie pokoje będą 3-4 osobowe. Ale to nie problem, bo i tak nie będzie dużo czasu na spanie. 🙂

Koniecznie trzeba zabrać śpiwór – może być lekki i cienki – bo w schroniskach będą łóżka i materace, ale żadnej pościeli.

Jak wiadomo wyżywienie nie jest zawarte w cenie wycieczki. Można wziąć pewną ilość żywności ze sobą, jednak nie należy przesadzać – będziemy regularnie zatrzymywać się na zakupy przy supermarketach, gdzie można będzie uzupełnić zapasy. Przepisy celne nie są zbyt skrupulatnie przestrzegane, ale formalnie obowiązuje zakaz wwozu na Islandię niegotowanego mięsa i wędlin, ryb oraz nabiału. Łączna waga przywożonej żywności oficjalnie nie może przekroczyć 3 kg na osobę. Zalecane jest zarezerwowanie ok. 20 euro na dzień na wyżywienie.

Na wszystkich noclegach będzie możliwość korzystania z kuchni i samodzielnego przyrządzenia ciepłego posiłku. Nie trzeba zabierać palników ani butli, ale może się przydać grzałka lub mały czajnik bezprzewodowy, jeśli chcemy zrobić sobie herbatę czy kawę bez czekania na wolny palnik w kuchni. Należy wziąć podstawowe naczynia (talerz, menażka, sztućce, kubek).

krzesło na wulkanicznej równinie, Islandia, pejzaż Islandii

Uwaga! Różne inne wyjazdy na Islandię (nie nasze) są organizowane różnie, natomiast z nami:

Nie śpimy pod namiotami! Wszystkie noclegi mamy w normalnych łóżkach, w ciepłych i suchych pokojach w hotelu lub schronisku turystycznym.

Nie kąpiemy się w gorących źródłach! A przynajmniej nie jest to koniecznością, bo każdego dnia do dyspozycji będą prysznice z gorącą wodą. Owszem, jeśli ktoś ma ochotę na kąpiel geotermalną, to w okolicy jeziora Myvatn będzie taka możliwość, ale oprócz możliwości normalnej kąpieli.

Nie uprawiamy dalekich, ciężkich trekkingów! No prawie… 😉 Tylko jednego dnia mamy do przejścia trasę od… do… (Kolorowy Kanion), ale jest to ok. 15 km dość łatwego marszu, na który mamy ponad 6 godzin. Jeśli ktoś się nie czuje na siłach, może w ten dzień np. pójść fotografować pobliskie wybrzeże. W pozostałe dni autobus podwozi nas na każdą sesję i chodzimy tyle, ile chcemy. W praktyce i tak wychodzi po kilkanaście kilometrów dziennie, ale to chodzenie wynikające z szukania kadrów i eksploracji, a nie przymusu dotarcia gdziekolwiek.

Nie ma sensu zabierać z Polski konserw, puszek itp.! Na miejscu będziemy często zaglądać do lokalnych supermarketów, gdzie można kupić składniki zarówno na śniadanie, jak i na obiad. Ceny są podobne, jak w Polsce, a w schroniskach są dobrze wyposażone kuchnie: wielopalnikowe kuchenki, garnki, patelnie, talerze. Można przywieźć np. kabanosy czy inne suche wędliny, bo na Islandii nie widzieliśmy atrakcyjnie wyglądających wędlin. Sklepy z alkoholem są rzadkie i mają astronomiczne ceny, więc jeśli ktoś chce coś na rozgrzewkę, to też lepiej zabrać z kraju albo kupić w sklepie wolnocłowym na lotnisku. Więcej na temat żywienia się na Islandii można przeczytać tutaj:

https://www.ewaipiotr.pl/warsztaty-fotograficzne-2/co-jesc-na-islandii/

Islandia, Krafla

 

Islandia nie jest trudna!

Będziemy mieli do dyspozycji autobus, dowiezie nas w najciekawsze miejsca, ale później eksplorujemy teren pieszo, szukając kadrów i nosząc przy tym sprzęt fotograficzny. Takie marsze – po zdecydowanie nierównym terenie – w niektóre dni mogą zająć kilka godzin (niektóre sesje plenerowe trwają 3-4 godziny), więc tym istotniejsze jest wygodne obuwie, dobra odzież. Nie będziemy uprawiać sportów ekstremalnych, a każdy chodzi tyle, ile uzna za potrzebne, ale dobrze jest przygotować się na spędzanie większości dnia na świeżym (i niekiedy bardzo szybkim) powietrzu.

Pijący łoś, Hvitserkur, Islandia

Odzież

Islandia jest zupełnie nieprzewidywalna. Choć od lat jeździmy w lipcu i przeważnie temperatura w dzień oscyluje około 15 stopni Celsjusza, to w 2017 po pierwszych dwóch deszczowych dniach trafiła nam się fala upałów, co zdecydowanie nie było normalną pogodą. Dla odmiany w lipcu rok później było znacznie zimniej (temperatury w dzień spadały do 6-8 stopni Celsjusza), za to prawie wcale nie padało. Normalna dla Islandii pogoda jest wówczas, gdy solidnie wieje, czasem pada, a słońce na przemian wychodzi i chowa się za chmury. Na bazie dotychczasowych doświadczeń możemy zapowiedzieć, że spodziewać należy się… wszystkiego. Warto wziąć pod uwagę, że będziemy trochę chodzić, a trochę stać i fotografować, więc trzeba ubrać się tak, aby w czasie marszu nie zgrzać się, a przy fotografowaniu – nie zmarznąć. No i przede wszystkim – nie dać się przewiać. Zewnętrzna odzież powinna być wiatroodporna i chronić przed deszczem, który może się trafić (jak się nie trafi, to będziemy mieli wyjątkowe szczęście, co nie jest wykluczone, bo my bardzo często mamy wyjątkowo dobrą pogodę). Czapka i rękawiczki też się mogą przydać, zwłaszcza z materiałów chroniących bardziej przed wiatrem niż zimnem.

Solidne buty turystyczne, najlepiej sięgające powyżej kostki i przynajmniej częściowo wodoodporne, są istotną częścią ekwipunku. Będziemy sporo wędrować po terenie bardzo urozmaiconym i tak odległym od płaskiego, jak to tylko możliwe. Do chodzenia po schronisku wygodniejsze będą sandały.

Goretex! Bardzo zalecamy na plenery kurtki i buty na bazie goretexu lub innej membrany wodo- i wiatroodpornej. Spodnie na membranie też mogą się przydać.

Bardzo przydatne są chusteczki i małe ręczniki – wyciera się obiektywy z kropel wody, wyciera się aparaty, przeciera się oczy. Także ze zdumienia, ale też z wody, na której obfitość możemy liczyć.

Popołudnie przy Vestrahorn, Islandia

 

Sprzęt fotograficzny

Zabieramy to, co zwykle na fotowyprawy, czyli aparat dający pełną kontrolę nad parametrami ekspozycji (a więc z trybem manualnym oraz priorytetem przysłony), zdecydowanie zalecam lustrzankę lub bezlusterkowca. Do tego oczywiście obiektywy – ich jasność nie jest istotna, bo zawsze będzie możliwość użycia statywu, natomiast przyda się jak najszerszy zakres ogniskowych: będą kadry na bardzo szerokie ujęcia, będą na teleobiektywy. Teleobiektywy szczególnie przydadzą się przy fotografowaniu miejscowej fauny, choć, kto wie, może uda się podejść do maskonura akurat na portret rybim okiem? 🙂

Statyw tradycyjnie jest niezbędny. I tradycyjnie lepiej, żeby był solidny niż plastikowy i łamliwy, bo sklepy ze statywami nie są na Islandii szczególnie liczne. Tym razem statyw powinien być solidny szczególnie, bo, ze względu na silne wiatry, może się okazać niezbędne dociążenie go plecakiem.

Oczywiście zabieramy duży zapas kart pamięci oraz baterie i ładowarki. W schroniskach będzie prąd, a gniazdka są takie same, jak w Polsce (na Islandii dość rzadko stosowany jest też inny typ gniazdek, ale my go raczej nie spotkamy), więc codziennie będzie można podładować baterie. Niemniej jak zwykle zalecamy, aby na wszelki wypadek zabrać akumulatory pozwalające na co najmniej dwa dni intensywnego fotografowania.

Zdecydowanie też zalecamy pelerynkę przeciwdeszczową na aparat. Przydać się też mogą filtry UV, zwłaszcza gdy będziemy fotografować na wybrzeżu albo przy wodospadach – soczewki obiektywów wyjątkowo trudno czyści się z kropelek wody morskiej. Dobrze jest mieć przy sobie mały ręcznik do osuszenia aparatu zachlapanego w pobliżu wodospadu. Chusteczki do wycierania soczewek obiektywów oraz filtrów oraz inne narzędzia do czyszczenia optyki (np. Lenspady) zalecane.

Filtry: jak zawsze sugerujemy filtr polaryzacyjny oraz – w zależności od stylu fotografii – filtry szare, które pozwolą rozmyć płynącą wodę i sunące po niebie chmury. Jeśli ktoś lubi długie ekspozycje, to tutaj będzie miał pole do popisu – fale morskie, pędzące chmury, woda spadająca wodospadami i spływająca strumieniami – wszystko to da się efektownie rozmyć. Sugerowane gęstości filtrów szarych: 8 ND, 64 ND i 1000 ND.

Pilot lub wężyk zdalnego wyzwalania – bardzo przydatna rzecz, szczególnie dla miłośników długich czasów naświetlania. Fotowyprawowiczom chcącym zrealizować sekwencje interwałowe będzie potrzebny specjalny wężyk z programatorem (chyba że używają aparatów, które w menu mają wszystkie opcje pozwalające wykonać zdjęcia interwałowe).

W razie problemów z doborem sprzętu można pytać – pomożemy, na ile będziemy mogli.

Patrząc na lodowiec. Islandia

W co się pakować

Bardzo istotna kwestia, która wpływa tak na wygodę, jak i bezpieczeństwo. Zalecamy dwa bagaże: główny i podręczny. Główny, ze wszystkimi ubraniami, rzeczami osobistymi, statywem i ewentualnie żywnością to walizka lub duża torba. Limit dla bagażu głównego wynosi 20 kilogramów. Nie należy pakować do bagażu głównego żadnej elektroniki, a baterii i akumulatorów nawet nie wolno!

W bagażu podręcznym powinniśmy zmieścić cały sprzęt fotograficzny oprócz statywu. Powinien to być wygodny plecak fotograficzny, spełniający wymogi linii lotniczych co do wymiarów bagażu podręcznego.

Plecak ze sprzętem fotograficznym powinien być wygodny, wyposażony w pas biodrowy dla zmniejszenia obciążenia kręgosłupa, w miarę możliwości też pas piersiowy. Dobrze by było, aby pozwalał przymocować statyw – noszenie go w ręku w trakcie przemarszu nie będzie wygodne. Wskazane jest, aby móc zabrać ze sobą termos lub/i butelkę wody oraz kanapki – w taki sposób, aby nie groziło to ubrudzeniem lub zalaniem sprzętu fotograficznego.

Jako dodatkowy środek transportu polecamy system Street&Field firmy Lowepro. Sami z niego korzystamy podczas fotowypraw i fotowarsztatów i doceniamy jego wygodę, bo pozwala jednocześnie zmniejszyć obciążenie pleców i przyspieszyć oraz ułatwić dostęp do najczęściej używanych obiektywów czy innych akcesoriów.

 

Wszystkie zdjęcia oraz film pochodzą z naszych fotowypraw na Islandię w latach 2014-2018 i prezentują miejsca, które będziemy fotografować także w 2019 roku.

gejzer Strokkur, Islandia

FOTOWYPRAWA W PRZYGOTOWANIU!

Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania odnośnie fotowypraw:

https://www.ewaipiotr.pl/warsztaty/fotowyprawy-najczesciej-zadawane-pytania-faq/

a także przeczytania fotograficznego BHP:

https://www.ewaipiotr.pl/warsztaty/fotograficzne-bhp/

maskonur, Islandia

 

Zapraszamy do przeczytania relacji z fotowyprawy na Islandię w 2018 roku oraz następnych lat, a także obejrzenia fotowyprawowego portfolio z Islandii a także dwóch projektów fotograficznych:

https://www.ewaipiotr.pl/projekty-fotograficzne/36-widokow-gory-kirkjufell/

oraz

https://www.ewaipiotr.pl/projekty-fotograficzne/islandia-jednego-czlowieka/

 

Jeśli ktoś ma pytania lub wątpliwości dotyczące fotowyprawy, to chętnie odpowiemy: