Fairy Pools, Szkocja

OSTATNIE WOLNE MIEJSCA NA OSTATNIEJ SZKOCJI PRZED BREXITEM, ZAPRASZAMY!

Będzie to nasza czwarta fotowyprawa do Szkocji, ale druga poświęcona wyłącznie fotografowaniu na wyspie Skye. Oprócz znanych klasyków: Old Man of Storr, wodospadów i strumieni Fairy Pools, doliny Sligachan czy wschodu słońca w górach Quiraing będziemy fotografować inne piękne miejsca wyspy Skye, m.in.: Nest Point, zamek Duntulm, Brothers’ Point. Będzie więcej pejzaży nadmorskich, górskich, więcej zamków i więcej wszystkiego, co na Skye najpiękniejsze.

Stary człowiek i chmura. Szkocja

 

Czego się spodziewać, można zobaczyć w naszym szkockim portfolio (aczkolwiek trzeba sobie odfiltrować ujęcia z doliny Glen Coe – przeważnie podpisane):

https://www.ewaipiotr.pl/portfolio-4/szkocja/

 

Oczywiście na tej stronie są fotografie wyłącznie z wyspy Skye i z miejsc, które odwiedzimy w listopadzie 2018.

Świt w górach Quiraing, Szkocja

Najpiękniejsze pejzaże Szkocji

Oprócz słynnego Old Man of Storr oraz wschodu słońca w górach Quiraing oraz strumieni i wodospadów Fairy Pools, będziemy fotografować też inne miejsca. Eilean Donan to nie jedyny zamek na jeziorze, który będzie naszym celem – celować będziemy z zewnątrz, bo wnętrza nie są tak interesujące.

Fairy Pools, Szkocja

 

Termin fotowyprawy

Fotowyprawa potrwa 8 dni: od 4 do 11 listopada 2018.

Koszt udziału w fotowyprawie

Cena udziału w fotowyprawie wynosi 3850 zł + 290 funtów brytyjskich dla uczestników naszych wcześniejszych warsztatów i fotowypraw oraz prenumeratorów DFV, a 3950 zł + 290 funtów brytyjskich dla pozostałych uczestników.

Cena obejmuje: przeloty Warszawa-Glasgow-Warszawa, transport autobusem na miejscu, 7 noclegów w hotelu *** (pokoje 2-osobowe, dopłata do pokoju 1-osobowego: 150 GBP), 7 śniadań, 7 obiadokolacji, ubezpieczenie KL, NNW oraz bagażu oraz wsparcie i pomoc fotograficzną ze strony Ewy Prus i Piotra Dębka.

Cena nie zawiera: ewentualnych biletów wstępu, wyżywienia poza podanym wyżej, wydatków osobistych, whisky 😉

Góry Quiraing o świcie, Szkocja

Dlaczego w listopadzie?

Bo listopad w Szkocji jest piękny! Mogliśmy się o tym przekonać dwukrotnie, a niedługo zobaczymy to po raz trzeci! Późna jesień jako termin wyjazdu do Szkocji może wydawać się dziwny, ale ma sporo zalet. Po pierwsze, słońce jest wówczas nisko i nawet w południe światło przypomina późne popołudnie lub późny poranek, więc cały dzień to złota godzina.

Eilean Donan, Szkocja

Ponadto wschód i zachód słońca są o ludzkiej porze – dzień zaczyna się kwadrans po ósmej, a słońce znika za horyzontem kilkanaście minut przed szesnastą. Dzień jest krótki, ale dzięki temu można spać wyjątkowo długo! Tzn. wyjątkowo długo, jak na fotowyprawę, bo sesja o wschodzie słońca o ósmej rano to coś, co zdarza się tylko na szkockiej fotowyprawie! Niekoniecznie znaczy, to że będziemy bardzo wyspani, bo czekają nas długie rozmowy o technice i estetyce tworzenia obrazów, ale jest szansa, że pod koniec będziemy nieco bardziej przytomni niż zwykle…

Wschód w górach Quiraing, Szkocja

Listopad w Szkocji nie jest zresztą taki straszny – przeciętne warunki pogodowe są tylko trochę gorsze niż w lecie, za to jesienią nie ma drapieżnych muszek, będących lokalnym odpowiednikiem dziesięciu plag egipskich. Owszem, bardzo prawdopodobne jest, że będzie trochę padać (bo w każdym miesiącu pada), ale liczymy na nieco szczęścia i dobrą synchronizację opadów z czasem spania i przejazdów. Jak dotąd listopady dwukrotnie nie przeszkadzały w robieniu zdjęć, a nawet zapewniały całkiem spektakularne światło, jak można zobaczyć na zdjęciach. 🙂 Noszenie na fotowyprawie kiltu jest nieobowiązkowe (choć dozwolone), natomiast dobra kurtka przeciwwiatrowa i przeciwdeszczowa będzie zdecydowanie praktyczniejsza.

Zresztą, zapraszamy do spisywanych dzień po dniu relacji z dwóch dotychczasowych fotowypraw do Szkocji – obie miały miejsce w listopadzie, pierwsza w 2015 roku:

www.ewaipiotr.pl/wspomnienia-z-warsztatow/warsztaty-fotograficzne-2015/szkocja-dzikosc-i-melancholia-21-28-xi-2015/

a druga w listopadzie 2016:

www.ewaipiotr.pl/wspomnienia-z-warsztatow/warsztaty-fotograficzne-2016/szkocja-dzikosc-i-melancholia-listopad-2016/

W razie wątpliwości co do optymalnego stroju, który w komforcie pozwoli przetrwać szkocki listopad, jesteśmy gotowi odpowiadać na pytania. Zresztą z innymi pytaniami związanymi z fotowyprawami także służymy pomocą.

 

fotowyprawa do Szkocji

OSTATNIE WOLNE MIEJSCA NA OSTATNIEJ SZKOCJI PRZED BREXITEM, ZAPRASZAMY! 

Zgłoszenie udziału w fotowyprawie

Tradycyjnie zgłoszenia należy dokonać na stronie Klubu Podróży Horyzonty, który jest organizatorem fotowyprawy. Tam także należy podpisać umowę i dokonać płatności. Zgłaszamy udział pod tym adresem, klikając na czerwony przycisk „Zgłoszenie” po prawej stronie, a następnie wypełniając formularz:

http://www.horyzonty.pl/oferta/fotowyprawy/wycieczka-fotograficzna-szkocja-skye

 

Klub Podróży Horyzonty

Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania odnośnie fotowypraw:

https://www.ewaipiotr.pl/warsztaty/fotowyprawy-najczesciej-zadawane-pytania-faq/

a także przeczytania fotograficznego BHP:

https://www.ewaipiotr.pl/warsztaty/fotograficzne-bhp/

 

Spotkanie z blondynką, Szkocja

Spróbujemy także zrobić sesję ze szkockimi krowami, ale – jak pokazuje doświadczenie – ich spotkanie to większe wyzwanie niż piękny zachód czy wschód słońca w listopadzie. Jak do tej pory dwa razy się udało taką “blondynkę” spotkać, więc może i trzecim razem szczęście dopisze.

Fairy Pools, Szkocja

 

Jeśli ktoś ma pytania lub wątpliwości dotyczące fotowyprawy, to chętnie odpowiemy: