Landmannalaugar, Islandia

Zapraszamy na fotowyprawę na Islandię inną niż dotąd. Tym razem czeka na nas islandzki interior: kolorowe wzgórza Landmannalaugar i Kerlingarfjöll, jeden z najwyższych wodospadów – Haifoss, wielowarkoczowy Bruarfoss, a także dolina Gjain, pole geotermalne Hveravellir i wulkan szczelinowy Eldgja z wodospadem Ofaerufoss.

Ponadto spędzimy cztery dni eksplorując Fiordy Zachodnie, z ich fantastycznymi klifami i plażami, mało znanymi wodospadami oraz licznymi koloniami ptaków na klifie Latrabjarg. Mamy też w planie fotograficzne spotkanie z wrakami: samolotu DC-4 na skalistej wybrzeżu południowej Islandii oraz statku rozbitego na plaży Fiordów Zachodnich.

fotowyprawa Kolorowa Islandia, Haifoss, Islandia

Termin: 3-13 sierpnia 2018

Fotowyprawa Kolorowa Islandia i Fiordy Zachodnie zaczyna się 3 sierpnia, a powrót do Polski nastąpi 13 sierpnia – fotowyprawa potrwa 11 dni.

Cena udziału w fotowyprawie Kolorowa Islandia i Fiordy Zachodnie 2018:

7950 PLN + 550 euro

Cena obejmuje przelot z Warszawy do Keflaviku i z powrotem, transport na miejscu autobusem 4×4, zakwaterowanie w domkach kempingowych i schroniskach w pokojach 3-4 osobowych, opiekę pilota, wsparcie fotograficzne i udział w warsztatach fotograficznych, ubezpieczenie: KL, NNW, bagaż (Signal Iduna).

Cena nie zawiera wyżywienia (patrz poniżej)

Fotowyprawa Kolorowa Islandia, Kerlingarfjöll, Islandia

Wyżywienie i zakwaterowanie

Warunki na tej fotowyprawie będą nieco bardziej spartańskie niż zwykle. Będziemy nocować w schroniskach i domkach campingowych. Nie będzie pokoi jednoosobowych, nie zawsze też będą dwójki, trzeba liczyć się z tym, że przeważnie pokoje będą 3-4 osobowe. Ale to nie problem, bo i tak nie będzie dużo czasu na spanie. 🙂

Koniecznie trzeba zabrać śpiwór – może być lekki i cienki – bo w schroniskach będą łóżka i materace, ale żadnej pościeli.

Jak wiadomo wyżywienie nie jest zawarte w cenie wycieczki. Można wziąć pewną ilość żywności ze sobą, jednak nie należy przesadzać – będziemy regularnie zatrzymywać się na zakupy przy supermarketach, gdzie można będzie uzupełnić zapasy. Przepisy celne nie są zbyt skrupulatnie przestrzegane, ale formalnie obowiązuje zakaz wwozu na Islandię niegotowanego mięsa i wędlin, ryb oraz nabiału. Łączna waga przywożonej żywności oficjalnie nie może przekroczyć 3 kg na osobę. Zalecane jest zarezerwowanie ok. 20 euro na dzień na wyżywienie.

Na wszystkich noclegach będzie możliwość korzystania z kuchni i samodzielnego przyrządzenia ciepłego posiłku. Nie trzeba zabierać palników ani butli, ale może się przydać grzałka lub mały czajnik bezprzewodowy, jeśli chcemy zrobić sobie herbatę czy kawę bez czekania na wolny palnik w kuchni. Należy wziąć podstawowe naczynia (talerz, menażka, sztućce, kubek).

Landmannalaugar, Islandia

To nie jest wyprawa ekstremalna!

Na Islandię lecimy samolotem, na miejscu poruszamy się wynajętym autobusem z napędem 4×4, aby dotrzeć w miejsca trudno dostępne nawet dla samochodów terenowych. Noclegi mamy w schroniskach turystycznych (nie śpimy pod namiotami, w szałasach ani jaskiniach). We własnym zakresie należy natomiast zadbać o wyżywienie – w schroniskach są dobrze wyposażone kuchnie, a trakcie fotowyprawy będziemy regularnie podjeżdżać do supermarketów by uzupełniać zapasy. Można też oprzeć wyżywienie na żywności liofilizowanej, np. polskiej marki Lyofood – sprawdzaliśmy!

Nie planujemy na tej fotowyprawie trekkingów: autobus będzie nas podwoził na plener, a stamtąd każdy będzie chodził tyle, ile uzna za potrzebne dla wyszukania ciekawych kadrów – czyli jak zwykle na fotowyprawach.

Próbkę zdjęć z miejsc, które odwiedzimy w islandzkim interiorze, można obejrzeć w naszej galerii:

https://www.ewaipiotr.pl/portfolio-4/islandia-interior-i-fiordy-zachodnie/

Fotowyprawa Kolorowa Islandia i Fiordy Zachodnie 2018

Zgłoszenie udziału w fotowyprawie

Tradycyjnie zgłoszenia należy dokonać na stronie Klubu Podróży Horyzonty, który jest organizatorem fotowyprawy. Tam także należy podpisać umowę i dokonać płatności. Zgłaszamy udział pod tym adresem, klikając na czerwony przycisk „Zgłoszenie” po prawej stronie, a następnie wypełniając formularz:

Klub Podróży Horyzonty

http://www.horyzonty.pl/oferta/fotowyprawy/wycieczka-fotograficzna-islandia-westfjords

 

A dlaczego nie ma w programie…?

Jeśli ktoś się zastanawia, dlaczego w programie nie ma takich islandzkich klasyków, jak wodospady Dettifoss czy Seljalandsfoss, Lodowcowa Laguna czy gejzer Strokkur, to informuję, że są one w programie innej naszej islandzkiej fotowyprawy – „W krainie ognia i lodu”, na którą również zapraszamy: https://www.ewaipiotr.pl/warsztaty/islandia-w-krainie-ognia-i-lodu-2018/

Fotowyprawa Kolorowa Islandia 2018

 

W co się pakować

Bardzo istotna kwestia, która wpływa tak na wygodę, jak i bezpieczeństwo. Zalecamy dwa bagaże: główny i podręczny. Główny, ze wszystkimi ubraniami, rzeczami osobistymi, statywem i ewentualnie żywnością to walizka lub duża torba. Limit dla bagażu głównego wynosi 20 kilogramów. Nie należy pakować do bagażu głównego żadnej elektroniki, a baterii i akumulatorów nawet nie wolno!

W bagażu podręcznym powinniśmy zmieścić cały sprzęt fotograficzny oprócz statywu. Powinien to być wygodny plecak fotograficzny, spełniający wymogi linii lotniczych co do wymiarów bagażu podręcznego.

Plecak ze sprzętem fotograficznym powinien być wygodny, wyposażony w pas biodrowy dla zmniejszenia obciążenia kręgosłupa, w miarę możliwości też pas piersiowy. Dobrze by było, aby pozwalał przymocować statyw – noszenie go w ręku w trakcie przemarszu nie będzie wygodne. Wskazane jest, aby móc zabrać ze sobą termos lub/i butelkę wody oraz kanapki – w taki sposób, aby nie groziło to ubrudzeniem lub zalaniem sprzętu fotograficznego.

Jako dodatkowy środek transportu polecamy system Street&Field firmy Lowepro. Sami z niego korzystamy podczas fotowypraw i fotowarsztatów i doceniamy jego wygodę, bo pozwala jednocześnie zmniejszyć obciążenie pleców i przyspieszyć oraz ułatwić dostęp do najczęściej używanych obiektywów czy innych akcesoriów.

 warsztaty fotograficzne Islandia

Odzież na Islandię w lipcu

Islandia jest zupełnie nieprzewidywalna. Choć od lat jeździmy w lipcu i przeważnie temperatura w dzień oscyluje około 15 stopni Celsjusza, to w 2017 po pierwszych dwóch deszczowych dniach trafiła nam się fala upałów, co zdecydowanie nie było normalną pogodą. Normalnie jest wówczas, gdy solidnie wieje, czasem pada, a słońce na przemian wychodzi i chowa się za chmury. Na bazie dotychczasowych doświadczeń możemy zapowiedzieć, że spodziewać należy się… wszystkiego. Warto wziąć pod uwagę, że będziemy trochę chodzić, a trochę stać i fotografować, więc trzeba ubrać się tak, aby w czasie marszu nie zgrzać się, a przy fotografowaniu – nie zmarznąć. No i przede wszystkim – nie dać się przewiać. Zewnętrzna odzież powinna być wiatroodporna i chronić przed deszczem, który może się trafić (jak się nie trafi, to będziemy mieli wyjątkowe szczęście, co nie jest wykluczone, bo my bardzo często mamy wyjątkowo dobrą pogodę). Czapka i rękawiczki też się mogą przydać, zwłaszcza z materiałów chroniących bardziej przed wiatrem niż zimnem.

Solidne buty turystyczne, najlepiej sięgające powyżej kostki i przynajmniej częściowo wodoodporne, są istotną częścią ekwipunku. Będziemy sporo wędrować po terenie bardzo urozmaiconym i tak odległym od płaskiego, jak to tylko możliwe. Do chodzenia po schronisku wygodniejsze będą sandały.

Goretex! Bardzo zalecamy na plenery kurtki i buty na bazie goretexu lub innej membrany wodo- i wiatroodpornej. Spodnie na membranie też mogą się przydać.

Bardzo przydatne są chusteczki i małe ręczniki – wyciera się obiektywy z kropel wody, wyciera się aparaty, przeciera się oczy. Także ze zdumienia, ale też z wody, na której obfitość możemy liczyć.

 długa ekspozycja, strumień

Masz wątpliwości? Przeczytaj!

Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania odnośnie fotowypraw:

https://www.ewaipiotr.pl/warsztaty/fotowyprawy-najczesciej-zadawane-pytania-faq/

a także przeczytania fotograficznego BHP:

https://www.ewaipiotr.pl/warsztaty/fotograficzne-bhp/

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, zapytaj!

Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej!

 

Trzech tenorów, Islandia