BRAK WOLNYCH MIEJSC, ZAPRASZAMY NA LISTĘ REZERWOWĄ!
Przed nami druga fotowyprawa do Etiopii! Czekają na nas włochate dżelady, zamyśleni mnisi, wykute przez anioły klasztory Lalibeli i malownicze góry Siemen, a także dziesiątki gatunków ptaków i inne zwierzęta. Krótko mówiąc, w listopadzie 2019 czeka na nas fotograficzny raj, z bogactwem tematów, które trafią w zainteresowania każdego miłośnika zdjęć. Zapraszamy w listopadzie 2019!
Dlaczego fotowyprawa do Etiopii?
Dlaczego Etiopia? Bo to raj dla fotografów! Tam jest wszystko: wspaniałe pejzaże, niezwykła architektura, egzotyczne zwierzęta na wyciągnięcie ręki (dosłownie!), interesujący ludzie. Także dlatego, że to kolebka ludzkości, najstarsze obok Japonii i Iranu państwo świata, gdzie tematem do zdjęć będą zarówno cywilizacyjno-kulturowe wspaniałości, ze słynnymi wykutymi w skale kościołami Lalibeli, fantastyczne pejzaże (to tutaj podobno był biblijny Eden), jak i życie codzienne mieszkańców, należących do 80 grup etnicznych. Co niemniej istotne, kraj zwany Tybetem Afryki jest przyjazny fotografom – Etiopia jest w większości chrześcijańska, a Islam stanowi tu mniejszość, nie ma więc typowej dla krajów muzułmańskich niechęci do aparatów fotograficznych i trzymających je osób. Oczywiście, zawsze dobrze jest poprosić, choćby na migi, o zgodę na zrobienie zdjęcia, ale ryzyko odmowy jest niższe niż np. w Maroku. Niezwykłe, wyraziste fizjonomie mieszkańców kraju należących do różnych ludów to też dobry powód wyjazdu.
Etiopia jest słynna także z bogactwa zwierząt, a szczególnie ptaków. Nasza druga fotowyprawa do Etiopii będzie okazją do wykonania wielu zdjęć przyrodniczych. Jednym z naszych celów będzie sesja z dżeladami – żyjącymi w stadach liczących do 70 osobników małpami z rodziny makaków, które nie boją się ludzi – a przynajmniej nie boją się turystów (świetnie rozróżniają ich od miejscowych). Szansa ujrzenia lamparta, etiopskiego wilka, hieny, szakala czy serwala również istnieje, choć nie jest szczególnie wysoka…
Fotowyprawa do Etiopii – najważniejsze atrakcje
Zaraz po przylocie będziemy przez dwa dni fotografowali słynne klasztory w Lalibeli – niezwykłe konstrukcje wykute w skale. Niezwykłe dlatego, że są ukryte w głębi góry, a nie wystają ponad nią. Pozować będą nam miejscowi mnisi – niektórzy z nich nabyli kwalifikacji zawodowych modeli!
Później czeka nas „Camelot Czarnego Lądu”, czyli Gonder, dawna stolicę Etiopii, słynna z kamiennych zamków. Zamki przypominają europejskie i to takie w bardziej bajkowej wersji. W afrykańskich sceneriach robią wrażenie surrealistyczne.
Przez trzy dni będziemy eksplorować piękne góry Siemen. Czeka nas jeden nocleg w wygodnej lodge’y oraz jeden… pod namiotami na przełęczy Chennek. Prawdopodobnie w tę drugą noc i tak nikt nie będzie spał, bo jeśli tylko będzie czyste niebo, będziemy fotografować gwiazdy nad górami. Pod względem czystości i przejrzystości powietrza oraz braku „świetlnego smogu” góry Siemen biją na głowę wszystkie parki ciemnego nieba. No i wschody słońca, na które poprzednim razem stawiły się dżelady, a ranger z kałachem pozował nam na krawędzi urwiska… To będą bardzo intensywne dni – fotograficznie, bo chodzić nie będziemy dużo (a przynajmniej nie będziemy musieli, gdyż wszędzie dowiezie nas autobus lub samochody terenowe).
Na koniec czeka nas nocleg nad jeziorem Tana, sesja przy wodospadzie Tis Issat na Nilu Błękitnym, szansa na fotografowanie rybaków pływających trzcinowymi łódkami tankwa, pelikanów i mnichów ze słynnego klasztoru Ura Kidane Mihret.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej filmowej relacji z naszej pierwszej fotowyprawy do Etiopii w 2012 roku:
Bezpieczna Afryka
Kolejnym powodem wyboru Etiopii była kwestia bezpieczeństwa – to kraj wyjątkowo bezpieczny, jak na Afrykę, tak pod względem bezpieczeństwa osobistego, jak i zdrowotnego. Trasa fotowyprawy została ustalona m.in. z uwzględnieniem tych aspektów, dlatego omijamy południe kraju (gdzie można spotkać zarówno partyzantów, jak i choroby tropikalne), a trzymamy się części środkowej i północnej, czyli stabilnych politycznie obszarów położonych na wysokości co najmniej 1800 m n.p.m., czyli za wysoko dla większości moskitów. Wewnętrzne przeloty pozwolą uniknąć podróżowania kiepskimi etiopskimi drogami i zaoszczędzić kilka dni nudnych przejazdów.
Podczas trzech dni, które spędzimy w górach Siemen, będziemy szczególnie bezpieczni 😉 bo do naszej grupy zostaną przydzieleni miejscowi rangerzy – formalnie dla ochrony przed jaguarami (jeśli się komuś uda jakiegoś zobaczyć z daleka, to jakby wygrał w totka), a w praktyce będą stanowić lokalny koloryt i robić za modeli do zdjęć.
Więcej zdjęć z naszej poprzedniej fotowyprawy do Etiopii:
https://www.ewaipiotr.pl/portfolio-4/etiopia/
Termin fotowyprawy do Etiopii – listopad 2019
Fotowyprawa do Etiopii potrwa 10 dni i odbędzie się w terminie 15-24 listopada 2019.
Do Etiopii lecimy w listopadzie, tuż po zakończeniu pory deszczowej, co daje nam dwie korzyści. Po pierwsze, stężenie pyłu jest znacznie niższe niż w porze suchej, gdy jest on poważnym problemem już nie tylko dla sprzętu fotograficznego, ale nawet dla komfortu turysty, po drugie natomiast – zieleń roślin jest jeszcze żywa i nie wypalona słońcem, pejzaże bardziej malownicze, a i temperatury nie tak ekstremalne. Średnia temperatury dla listopada to 25 stopni Celsjusza (w górach chłodniej, a w nocy zimno) i przeciętnie dwa deszczowe dni w miesiącu.
Zgłoszenie udziału w fotowyprawie do Etiopii
Tradycyjnie zgłoszenia należy dokonać na stronie Klubu Podróży Horyzonty, który jest organizatorem fotowyprawy. Tam także należy podpisać umowę i dokonać płatności. Zgłaszamy udział pod następującym adresem, klikając na czerwony przycisk „Zgłoszenie” po prawej stronie, a następnie wypełniając formularz:
https://www.horyzonty.pl/oferta/fotowyprawy/wycieczka-fotograficzna-etiopia
BRAK WOLNYCH MIEJSC, ZAPRASZAMY NA LISTĘ REZERWOWĄ!
Dżelady są łagodne i roślinożerne, a kły mają do obrony przed lampartami, a nie fotografami. 😉
Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania odnośnie fotowypraw:
https://www.ewaipiotr.pl/warsztaty/fotowyprawy-najczesciej-zadawane-pytania-faq/
a także przeczytania fotograficznego BHP:
https://www.ewaipiotr.pl/warsztaty/fotograficzne-bhp/
Jeśli ktoś ma pytania lub wątpliwości dotyczące fotowyprawy, to chętnie odpowiemy: