Wrak pociągu, Prypeć, Fotowyprawa Czarnobyl

I Ty możesz zostać stalkerem! Fotowyprawa Czarnobyl 2019 czeka!

Długi weekend majowy spędzimy eksplorując Strefę Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Czeka na nas najbardziej niezwykłe miasto duchów, jak przeniesione z “Pikniku na skraju drogi” czy filmu katastroficznego, a jednocześnie autentyczne i z historią mroczniejszą niż hollywoodzkie thrillery. Fotowyprawa Czarnobyl 2019 to okazja do fotograficznej eksploracji Prypeci, opuszczonych wiosek i okolic samej elektrowni atomowej.

Fotowyprawa Czarnobyl i Prypeć wycieczka fotograficzna

Fotowyprawa w czasie

Przeniesiemy się jednocześnie w przeszłość i do przyszłości. Zobaczymy radzieckie miasteczko i wsie tak, jak zostały opuszczone podczas ewakuacji w 1986 roku: na ścianach portrety Lenina i lokalnych sekretarzy, hasła sławiące socjalizm, a na podłogach porzucone zabawki, książki, zeszyty, meble. To będzie jednocześnie fotowyprawa w apokaliptyczną przyszłość – zobaczymy, co zostaje z cywilizacji, gdy znika człowiek. Ulice Prypeci, rdzewiejące wraki ciężarówek, pociągów i barek, wyludnione wsie wyglądają jak scenografia katastroficznego filmu.

Oko Moskwy, Duga, wycieczka do Czarnobyla

Kombinezon antyradiacyjny niepotrzebny

W większości miejsc w Czarnobylu i Prypeci poziom promieniowania jest zbliżony do tego, który jest np. w Warszawie. Owszem, blisko elektrowni są miejsca, gdzie poziom radiacji jest wyższy i sięga nawet kilkudziesięciu milisivertów, ale podjedziemy do nich tylko na chwilę, pod opieką przewodnika. Codziennie przy wyjeździe ze Strefy będziemy kontrolowani dozymetrami, czy nie wchłonęliśmy zbyt dużej dawki promieniowania. Zresztą będziemy mieli do dyspozycji liczniki Geigera, wiec będzie można sobie sprawdzać tę radiację – albo robić zdjęcia z licznikiem. 🙂

Jednak nie znaczy to, że ubiór nie ma znaczenia. W Strefie obowiązują przepisy, zgodnie z którymi trzeba mieć pełne buty, długie spodnie i koszulę (bluzę) z długim rękawem. No i trzeba patrzeć pod nogi, bo będziemy się poruszać po ponad 30-letnich ruinach. Fotowyprawa Czarnobyl 2019 ekstremalna nie będzie, ale warto poczytać o zasadach, jakie obowiązują w Strefie Wykluczenia:

https://www.fotezja.pl/fotografia-w-podrozy/wyprawa-do-strefy-czarnobyl-i-prypec/

Czarnobyl i Prypeć fotowyprawa, diabelski młyn, Prypeć, podczerwień

Pokaż swoją wizję Strefy!

Opuszczone blokowiska Prypeci, mroczne zakamarki szpitala, porozrzucane w lesie wagony kolejowe na stacji Janów czy gigantyczna kratownica radaru pozahoryzontalnego Duga (znanego pod nazwą Oko Moskwy) to okazja do tworzenia autorskich, subiektywnych fotografii, oddających nie tylko rzeczywistość, ale także klimat tych miejsc. Wizyta w Zonie to doświadczenie emocjonalne i warto te emocje przenieść na fotografie.

Więcej fotografii z Czarnobyla, Prypeci i wiosek w Strefie można zobaczyć w naszym portfolio:

https://www.ewaipiotr.pl/portfolio-4/czarnobyl-i-prypec/

Termin fotowyprawy Czarnobyl 2019

Fotowyprawa Czarnobyl i pejzaże Polesia potrwa 8 dni i odbędzie się w terminie 27 IV – 4 V 2019.

Koszt udziału w fotowyprawie

Cena udziału w fotowyprawie wynosi 3390 zł. Dla prenumeratorów czasopisma DIGITAL FOTO VIDEO oraz uczestników naszych wcześniejszych warsztatów i fotowypraw – 3290 zł.

Cena obejmuje: przejazd autobusem z Warszawy do Czarnobyla i z powrotem, transport autobusem na miejscu, noclegi w hotelach (pokoje 2- i 3-osobowe), śniadania i 3 obiadokolacje w Strefie, opłaty za wjazd do Strefy i parku narodoweo, ubezpieczenie KL, NNW oraz bagażu, opieka przewodnika oraz wsparcie i pomoc fotograficzną ze strony Ewy Prus i Piotra Dębka.

Cena nie zawiera: obiadokolacji poza Strefą i wydatków osobistych.

Czarnobyl i Prypeć fotowyprawa, zdjęcia podczerwone

Atomowa fotowyprawa Czarnobyl 2019 – zgłoszenia

Tradycyjnie zgłoszenia należy dokonać na stronie Klubu Podróży Horyzonty, który jest organizatorem fotowyprawy. Tam także należy podpisać umowę i dokonać płatności. Zgłaszamy udział pod tym adresem, klikając na czerwony przycisk „Zgłoszenie” po prawej stronie, a następnie wypełniając formularz:

https://www.horyzonty.pl/oferta/fotowyprawy/wyprawa-fotograficzna-ukraina-czarnobyl-prype%C4%87

Klub Podróży Horyzonty

 

Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania odnośnie fotowypraw:

https://www.ewaipiotr.pl/warsztaty/fotowyprawy-najczesciej-zadawane-pytania-faq/

a także przeczytania fotograficznego BHP:

https://www.ewaipiotr.pl/warsztaty/fotograficzne-bhp/

Jeśli ktoś ma pytania lub wątpliwości dotyczące fotowyprawy, to chętnie odpowiemy: